Onderzoek mondkapjesdeal met Van Lienden pas volgend jaar klaar
DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de mondkapjesdeal van het ministerie van Volksgezondheid met het bedrijf van Sywert van Lienden is dit jaar nog niet klaar. Het onderzoeksbureau gaat nog miljoenen documenten filteren om te kijken of ze relevant zijn voor het onderzoek naar persoonlijke beschermingsmiddelen (PBM), schrijft demissionair staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
In september had hij al laten weten dat het onderzoek langer zou gaan duren en dat wellicht in oktober een planning zou volgen. Maar ook dat is nog niet aan de orde volgens Blokhuis. Hij streeft ernaar dat de eerste resultaten van een deel van het onderzoek in het eerste kwartaal van 2022 komen. Als die er dan nog niet zijn, stuurt hij in maart weer een brief over de stand van zaken. Aanvankelijk had zijn voorganger Tamara van Ark gemeld dat de eerste fase van het onderzoek al in september klaar zou zijn.
Volgens Blokhuis gaat het om "een complex datalandschap" met informatie op verschillende locaties en bij meerdere bronnen. Ook moet alle informatie volgens de privacywet en forensische vereisten worden veiliggesteld en doorzocht. Het gaat onder meer om 135 mailboxen bij VWS, netwerkschijven, datasystemen en chatberichten. Ook komen de data van andere partijen en van andere departementen die bij de inkoop van persoonlijke beschermingsmiddelen waren betrokken. Verder worden er tientallen mensen geïnterviewd over de gang van zaken.
Van Lienden en zijn twee zakenpartners verkochten mondkapjes vanuit een stichting zonder winstoogmerk, maar ook vanuit een andere onderneming. Via dit bedrijf Relief Goods Alliance verdienden ze bruto 28 miljoen euro met de verkoop, terwijl Van Lienden had gezegd zich belangeloos in te zetten. Aan het begin van de coronacrisis was er een wereldwijd tekort aan PBM, waardoor VWS een speciaal inkoopcentrum opzette (LCH). Dat werkte met veel mensen en organisaties samen.
Een meldpunt over de gang van zaken met de inkoop van PBM wordt langer opengesteld, tot 1 december.
Meer uit Binnenland
WAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
43 minuten geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
1 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
14 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
17 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
18 uur geleden