Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: ING en ABN haalden miljarden aan fossiele obligaties op

Onderzoek: ING en ABN haalden miljarden aan fossiele obligaties op

AMSTERDAM (ANP) - ING en ABN AMRO hebben sinds de totstandkoming van het klimaatakkoord van Parijs olie-, gas- en kolenbedrijven geholpen met het uitschrijven van 100 miljard euro aan obligaties. Dat gebeurde ondanks toezeggingen van Europese banken om minder te investeren in fossiele brandstoffen. Dat melden onderzoeksplatforms Investico en Follow the Money op basis van onderzoek, dat werd uitgevoerd in samenwerking met tien andere internationale media.

Sinds het Parijsakkoord eind 2015 tot stand kwam, is het totaalbedrag aan jaarlijks uitgeschreven obligaties in fossiele sectoren alleen maar toegenomen, constateren de media. Zo steeg het bedrag van 96 miljard euro in 2016 naar 248 miljard euro in 2020. Volgens Investico en Follow the Money was het bedrag in 2022 lager, maar is er dit jaar weer een toename te zien.

ING meldde vorig jaar nog te stoppen met alle vormen van directe financiering van nieuwe olie- en gasvelden. Maar volgens de onderzoekers was de bank sindsdien betrokken bij tien obligaties met een totale waarde van 10 miljard euro, voor bedrijven die hun fossiele operaties juist uitbreiden. In mei dit jaar zou ING nog de leiding hebben genomen bij het uitgeven van een obligatie van Var Energy, een bedrijf dat in het kwetsbare Noordpoolgebied naar olie speurt.

Barentszzee

ABN AMRO was in 2021 betrokken bij een obligatie van het Noorse oliebedrijf Aker BP, dat plannen heeft om activiteiten in de Barentszzee uit te breiden. Die bank heeft eerder uitgesloten fossiele activiteiten in het Noordpoolgebied te financieren. In reactie op vragen hierover van de onderzoekers, zegt ABN AMRO dat het Noordpoolgebied op "verschillende wijzen" wordt gedefinieerd. Ook kan de bank naar eigen zeggen "onder voorwaarden" en "case by case" uitzonderingen maken, aldus Investico en Follow the Money.

Naast de twee Nederlandse media, die het onderzoek hebben opgezet en geleid, waren onder andere The Guardian, Le Monde en El País betrokken. Gezamenlijk onderzochten zij 1666 obligaties van fossiele bedrijven met een totale waarde van ruim 1000 miljard euro.

Meer uit Financieel

Lufthansa-piloten gaan maandag en dinsdag staken

BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.

6 uur geleden
Meeste Ierse tankstations mogelijk leeg na aanhoudende blokkades

DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.

9 uur geleden
Bloomberg: drie grote olietankers varen door Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.

11 uur geleden
Thailand verhoogt uitkeringen en steun om oorlog Midden-Oosten

ANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.

11 uur geleden
IBM schikt voor miljoenen na onderzoek VS naar diversiteitsbeleid

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.

14 uur geleden
Van Rij: Europa moet defensieaanbestedingen versnellen

WASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.

15 uur geleden
Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

1 dag geleden