Onderzoek: grote bedrijven maken weinig vaart met automatisering
AMSTERDAM (ANP) - De automatisering bij grote bedrijven neemt ondanks de krapte op de arbeidsmarkt nauwelijks toe. Dat komt naar voren uit een nieuw rapport van het World Economic Forum (WEF), waarvoor onderzoek is gedaan bij meer dan achthonderd ondernemingen in 45 landen. De ondervraagde bedrijven hebben inmiddels 34 procent van hun taken geautomatiseerd. Dat is slechts 1 procent meer dan in 2020.
"Dit percentage blijft ruim achter bij de 42 procent die werkgevers in 2018, toen het percentage automatisering nog lag op 29 procent, verwachtten te zien in 2022", zegt Henk Volberda. Hij is hoogleraar Strategisch Management en Innovatie aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) en al jaren betrokken bij WEF-onderzoeken. Volgens Volberda hebben de bedrijven hun verwachtingen inmiddels wat getemperd als het gaat om het vervangen van menselijke arbeid door machines of computers. Nu denkt men pas vijf jaar later op 42 procent automatisering uit te komen.
"Het gaat hier om een algemeen percentage", benadrukt de hoogleraar. "De verwachting van de ondervraagde bedrijven is dat automatisering in de komende vijf jaar de grootste vlucht zal nemen op het gebied van administratie, informatie- en dataverwerking en het vinden, ontvangen, identificeren en evalueren van werkrelevante informatie." Ongeveer driekwart van de bedrijven is ook bezig met de toepassing van nieuwe technologieën rond de cloud en kunstmatige intelligentie (AI). Met echte robotachtige technologie zijn naar verhouding minder bedrijven in de weer.
Meer dan de helft van de ondernemingen denkt dat alle voortschrijdende technologische ontwikkeling juist voor meer werkgelegenheid zal zorgen, in plaats van dat er banen verdwijnen. Werkgevers schatten over het algemeen wel in dat ruim vier op de tien vaardigheden van medewerkers in 2027 niet meer toereikend zullen zijn. Dat betekent dat grofweg zes op de tien medewerkers straks extra opleiding en training nodig zal hebben.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel stelt "gevleid" te zijn door de interesse van concurrenten in het bedrijf. Dat zei topman Greg Poux-Guillaume in een interview met ANP. De biedingen die de eigenaar van verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens dit jaar heeft ontvangen van de Japanse branchegenoot Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams geven volgens de topman aan dat AkzoNobel "niet correct gewaardeerd wordt door de markt".
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijzen zijn in acht handelsdagen met meer dan een kwart gestegen. Dat komt doordat de Amerikaanse president Donald Trump de hoop op spoedig herstel van de gasleveringen vanuit het Midden-Oosten de kop in heeft gedrukt.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept maaltijdbestelplatform Thuisbezorgd.nl op te stoppen met het in rekening brengen van verborgen kosten. Bijvoorbeeld kosten voor verplichte 'service', tasjes, plastic verpakkingen en saus zijn vroeg in het bestelproces niet te zien, maar duiken pas aan het eind van de bestelling op. De belangenbehartiger van consumenten wil ook dat Thuisbezorgd met een vorm van compensatie komt en is daarover met het platform in gesprek.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelstraten waren in de eerste helft van 2026 minder druk dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit tellingen van onderzoeksbureau RMC. Het weer speelt volgens de onderzoekers daarin een grote rol.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de AOW'ers heeft het gevoel dat de koopkracht het afgelopen jaar is verslechterd, meldt seniorenplatform AOW.nu. Van de 10.339 ondervraagde AOW-gerechtigden ervaart volgens het platform 85 procent dat ze ondanks stijgingen van de AOW minder te besteden hebben dan voorheen door de stijgende kosten van het dagelijks leven.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - OpenAI, de maker van ChatGPT, heeft bekendgemaakt dat zijn geavanceerde modellen voor kunstmatige intelligentie tijdens veiligheidstests op hol sloegen. De AI-systemen hadden op eigen initiatief ingebroken in een populair platform voor programmeurs. Het bedrijf uit San Francisco spreekt van een "ongekend cyberincident".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door het aanhoudende geweld in het Midden-Oosten. Ook wordt uitgekeken naar de resultaten van de Amerikaanse techbedrijven Alphabet, de eigenaar van Google, IBM, Tesla en Texas Instruments, die na de slotbel op Wall Street naar buiten komen. Sterke resultaten van deze techbedrijven zouden de zorgen over de hoge investeringen in AI en de hoge koerswaarderingen in de sector kunnen wegnemen.
3 uur geleden