Onderzoek: Duitse huizenbouwers niet eerder zo somber
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Duitse huizenbouwers is gedaald naar het laagste niveau ooit gemeten door een gebrek aan nieuwe opdrachten en toenemende financiële problemen in de sector. Dat zegt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ifo. De sector kampt met hogere leen- en materiaalkosten terwijl de huizenprijzen flink zijn gedaald. Daardoor zijn projectontwikkelaars veel terughoudender geworden.
Volgens het onderzoek klaagde in november ruim 49 procent van de woningbouwers over een tekort aan nieuwe orders. Daarmee is volgens ifo al acht maanden op rij sprake van een toenemend tekort aan orders. Ook worden steeds vaker orders ingetrokken en heeft ruim één op de tien woningbouwbedrijven financiële problemen.
"Woningbouwbedrijven verliezen klanten. Hoge constructiekosten en het huidige renteniveau zorgen voor wanhoop bij veel bouwers. Veel projecten zijn simpelweg niet rendabel onder deze omstandigheden en worden uitgesteld of geschrapt", zegt ifo-hoofdonderzoeker Klaus Wohlrabe in het rapport.
Hoge bouwkosten
Dat alles heeft ervoor gezorgd dat het vertrouwen nu is gedaald naar het laagste niveau sinds het begin van de metingen in 1991 en er lijkt voorlopig ook geen verbetering in zicht, aldus het ifo-instituut. Wohlrabe spreekt van een "ijzige stemming" bij woningbouwers.
De Duitse regering wil dat er jaarlijks 400.000 woningen worden gebouwd, maar dat doel wordt niet gehaald. Volgens de bouwsector in Duitsland zijn er tientallen miljarden nodig om de woningbouw te stimuleren.
De grote Duitse vastgoedinvesteerder Vonovia zei in september nog dat de bouw van 60.000 appartementen werd opgeschort door de hoge bouwkosten. Volgens de topman van Vonovia is het namelijk niet winstgevend om nu huizen te bouwen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Verenigde Staten ondertekenen vrijdag een voorlopige samenwerkingsovereenkomst over kritieke mineralen, grondstoffen die essentieel zijn voor de economie en maatschappij. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld.
1 uur geledenGUANGZHOU (ANP/RTR) - De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's. Dat heeft president Brian Gu gezegd tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Signify verwacht dat de uitdagende marktomstandigheden de rest van dit jaar zullen aanhouden. De verlichtingsproducent kampt onder meer met een verlaagde vraag en de gevolgen van de Amerikaanse importheffingen en kondigde begin dit jaar al aan wereldwijd 900 banen te schrappen, waarvan 150 in Nederland, om kosten te besparen. In de afgelopen jaren heeft Signify ook al forse reorganisaties uitgevoerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Registratiecommissie Geneeskundig Specialisten (RGS) doet onderzoek naar de werkcultuur bij een aantal opleidingsplekken van het UWV. Dat bevestigt de toezichthouder na berichtgeving van EenVandaag en het AD. Jonge verzekeringsartsen in opleiding die bij de uitkeringsinstantie in de regio Amsterdam werken, spreken volgens de media over een onveilige werkcultuur en veel te hoge werkdruk.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen tegen het Verenigd Koninkrijk als de regering van premier Keir Starmer een belasting op digitale diensten niet schrapt. Dat zei Trump tegen de Britse krant The Telegraph.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
12 uur geleden