Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ondernemersorganisaties roepen op meer uren te werken

Ondernemersorganisaties roepen op meer uren te werken

DEN HAAG (ANP) - Om de krapte op de arbeidsmarkt het hoofd te bieden zouden werknemers meer uren moeten werken. Op die manier kan op korte termijn een slag worden geslagen om ervoor te zorgen dat werkdruk beheersbaar blijft. Ook zouden de extra uren ervoor kunnen zorgen dat maatschappelijke problemen als gevolg van de personeelstekorten minder worden. Dat zeggen ondernemersorganisaties VNO-NCW, MKB-Nederland en AWVN.

Volgens de ondernemers moet arbeidsduurverlenging weer vaker onderwerp van gesprek worden in bedrijven en aan de cao-tafels. Dit zouden werkgevers en werknemers zelf moeten oppakken. "Daarbij snijdt het mes aan twee kanten: we lossen een deel van het krapteprobleem op en het is goed voor de koopkracht van werknemers, nu het leven in korte tijd fors duurder is geworden", aldus de organisaties in een verklaring.

De huidige tekorten op de arbeidsmarkt zorgen voor "serieuze problemen", zo klinkt het. De ondernemers wijzen onder andere op de kwaliteit van de zorg die achteruit holt. Verder spelen er problemen in het onderwijs en openbaar vervoer. Ook worden de ambities voor de verduurzaming en de woningbouw onhaalbaar. Ook belemmeren de tekorten de economische groei.

Deeltijd

"Het kabinet heeft concrete plannen aangekondigd om de krapte aan te pakken, maar die bieden op korte termijn nog te weinig soelaas", aldus de verklaring. "Daarom zijn nieuwe onconventionele oplossingen nodig, zoals arbeidsduurverlenging."

Nederland telt volgens de ondernemersorganisaties 4,5 miljoen mensen die in deeltijd werken. Daarvan zouden er 500.000 hebben aangeven dat ze per direct meer zouden willen werken, als dat ook meer zou lonen.

Hogere lonen

Adviesbureau PwC heeft becijferd dat als alle Nederlandse deeltijdmedewerkers vier uur extra zouden gaan werken, het tekort aan arbeidskrachten voor de komende vier jaar vrijwel opgelost is. Gemiddeld werkt een Nederlandse parttimer 21 uur. Als zij 25 uur zouden gaan werken, zou dat gelijk zijn aan 425.000 extra arbeidskrachten. Als iedere Nederlandse werknemer voltijd zou werken, zou het arbeidstekort volledig opgelost zijn.

Vakbonden als CNV en FNV pleiten aan de cao-onderhandelingstafels vooral voor hogere lonen om de hoge inflatie en de krappe arbeidsmarkt aan te pakken. Zeker nu de inflatie al een tijdje erg hoog is moeten de lonen sterk omhoog, om daarmee de koopkracht van werknemers op peil te houden. "Het niet willen compenseren van de lonen voor de inflatie, maar wel van mensen verwachten dat ze meer uren gaan maken is feitelijk van mensen vragen om meer te gaan werken voor hetzelfde of zelfs minder", zegt Zakaria Boufangacha, vicevoorzitter van FNV.

Verder wijst FNV erop dat werk ook aantrekkelijk genoeg moet zijn om meer uren te werken. Zo moeten zaken zoals een lagere werkdruk, zeggenschap over de inhoud van werk en invloed op het werkrooster ook verbeteren.

Meer uit Financieel

Bodemonderzoeker Fugro onderuit op Damrak na jaarcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.

1 uur geleden
Bodemonderzoeker Fugro ziet tekenen van herstel windmarkt

LEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ziet de eerste vroege tekenen van herstel van de offshore windmarkt, met name in Europa, nu overheden en de industrie samenwerken om de sector te ondersteunen. Het bedrijf meldde vrijdag bij de publicatie van de cijfers over 2025 "een uitdagend jaar" achter de rug te hebben. De onderneming kampte vorig jaar met verder afgezwakte marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee.

2 uur geleden
Verkoopprijzen Nederlandse industrie bijna 2 procent lager

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.

3 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic houdt voet bij stuk tegen druk Pentagon

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.

4 uur geleden
Netflix trekt zich terug uit strijd om Warner Bros. Discovery

LOS GATOS (ANP/AFP) - Netflix ziet af van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. De co-CEO's Ted Sarandos en Greg Peters lieten donderdag weten dat de deal financieel niet langer aantrekkelijk genoeg is, waarmee de weg vrijkomt voor een overname door concurrent Paramount Skydance.

4 uur geleden
Warner Bros noemt overnamebod van Paramount 'superieur'

LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.

11 uur geleden
Overwegend verliezen op Wall Street na cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.

11 uur geleden