
‘Ondernemers én studenten uitdagen om te vernieuwen’
De uitreiking van de Zeeuwse innovatieprijs Emergo is voor gedeputeerde Jo-Annes de Bat van de provincie Zeeland traditiegetrouw een hoogtepunt van Contacta. Nu de beurs niet kan doorgaan, vindt de prijsuitreiking vandaag (woensdag) online plaats. De onderscheiding zet Zeeuwse ondernemingen met de beste vernieuwende ideeën in de schijnwerpers. “Innovatie is een van de pijlers van de Zeeuwse economie en deze verkiezing brengt prachtige innovaties in Zeeland breed in beeld”, aldus De Bat. De bedrijven verdienen deze aandacht en daarnaast hoopt De Bat dat hun vernieuwingen andere ondernemers én jonge mensen uitdagen om ook te innoveren.
Vandaag ( 1 december) staat de uitreiking van zowel de Emergo juryprijs als Emergo publieksprijs op het programma. De kanshebbers zijn dit jaar Fytek Pro Sportslab uit Heinkenszand, Q-Aviation uit Middelburg, Meatless uit Goes, MST Groep uit Meliskerke en Vervaet uit Biervliet. Tot en met dinsdag 30 november kon het publiek stemmen op zijn of haar favoriete genomineerde.
Q-Aviation ontwikkelde een systeem, met bijsturing voor de piloot via lichtsignalen, om helikopters veiliger te laten landen. Meatless heeft een nieuwe techniek om meel van granen en peulvruchten te maken en ontwierp hiervoor productiesystemen die in Zeeland zijn gebouwd. De MST Groep, actief in de machinebouw, ondersteunt opdrachtgevers in het bedenken en bouwen van producten met minimale verspilling van tijd en kosten. Via een online platform van Fytek Pro Sportslab kunnen beweegexperts, zoals fysiotherapeuten, kennis opdoen via beweegfilms op maat voor in de huiskamer. Vervaet heeft een platform gemaakt om alle data van haar landbouwmachines te verzamelen, zodat klanten de data van deze voertuigen kunnen koppelen aan percelen waarop ze gewerkt hebben. Zo krijgen ze snel inzicht in de kosten per perceel en kunnen makkelijker de werking van de machine analyseren in verschillende omstandigheden.
Discussie
De innovatieprijs wordt ieder jaar uitgereikt. Dit jaar zou er voor het eerst een lunch voor alle eerdere winnaars zijn, maar die gaat nu niet door. De Bat is juryvoorzitter van de Emergo juryprijs. Omdat het ook de bedoeling is om jonge mensen te inspireren vernieuwend bezig te zijn, vindt hij het mooi dat voor het vierde jaar ook studenten betrokken zijn bij de verkiezing. De vakjury, onder leiding van De Bat, is op bedrijfsbezoek gegaan bij de genomineerden en ruim vijftig studenten van de HZ University of Applied Sciences onderzochten de innovaties en stelden hiervan rapporten op voor de jury. “Je ziet een mooie wisselwerking tussen de ondernemers en studenten, want ze hebben soms echt verschillende meningen en dat kan flinke discussie opleveren.”
Onmisbaar
Ondernemers kunnen ontzettend veel digitaal bereiken - dat maakt de coronapandemie extra duidelijk - , maar fysieke ontmoetingen blijven volgens De Bat onmisbaar. Daarom is het jammer dat Contacta door de coronapandemie niet kan plaatsvinden dit jaar. Het is een gemis dat ondernemers nu niet informeel kunnen bijpraten over bijvoorbeeld hoe zij de coronacrisis doorkomen. De krapte op de arbeidsmarkt was het meest besproken onderwerp op de beurs geworden, verwacht de gedeputeerde. “We moeten ons er met zijn allen voor inzetten dat zoveel mogelijk mensen aan het werk gaan”, noemt hij hiervoor een van de actiepunten. Innovatie is een ander, bijvoorbeeld in de vorm van robotisering en verdere digitalisering. Die twee ontwikkelingen helpen ook weer om een ander maatschappelijk vraagstuk - verduurzaming - te realiseren. “Er zijn in Zeeland vele voorbeelden te noemen waarbij innovaties op meerdere vlakken positief zijn. Zo snijdt het mes aan twee kanten.”
Livestream
Kijk voor meer informatie over de Zeeuwse innovatieprijs Emergo op www.emergo-innovatieprijs.nl. Tijdens de livestream woensdagmiddag sluiten de genomineerden via videoverbinding aan en worden in de studio juryleden en HZ-studenten die onderzoek deden naar de genomineerden ontvangen. De uitreiking is om 16.00 uur en voor iedereen te volgen op: www.emergo-innovatieprijs.nl/uitreiking.
Meer uit Beveland
Wissenkerke - Het vernieuwde trapveldje aan de Clausstraat in Wissenkerke is maandag 30 juni feestelijk in gebruik genomen. Onder een stralende zon werd het veldje geopend door wethouder Maas en kinderburgemeester Valentijn. Ruim 40 kinderen waren aanwezig om het veldje met enthousiasme officieel in te wijden.
20 minuten geledenOvezande - De RK-kerk in Ovezande verzorgt op zondag 13 juli opnieuw een pelgrimage naar het bijzondere Vrouweputje aan de Oostweg bij 's-Heer Arendskerke. Deze bezinningsplek, die al sinds de middeleeuwen bekendstaat als een bedevaartsoord, trekt mensen aan die op zoek zijn naar rust, bezieling en - volgens oude verhalen - zelfs genezing.
12 uur geledenGOES - De gemeente Goes schaart zich vol achter de ambitieuze nieuwbouwplannen van ziekenhuis Adrz, dat achter het huidige gebouw een compleet nieuw, modern ziekenhuis wil realiseren. "Dit is essentieel voor de leefbaarheid in onze regio," zegt wethouder André van der Reest. "Een toekomstbestendig ziekenhuis draagt bij aan het gevoel van veiligheid van onze inwoners én van heel Zeeland." Het nieuwe ziekenhuis moet in 2029 al operationeel zijn.
20 uur geledenWILHELMINADORP - Deze zomer geeft de reizende openluchttentoonstelling een kijkje in het verleden van Wilhelminadorp met historische beelden van dit dorp langs het kanaal. Anton Hagen van Belangenvereniging Wilhelminadorp selecteerde de foto's die laten zien waar het dorp ooit zijn oorsprong vond. De tentoonstelling is van 4 juli tot 1 oktober gratis te bezoeken aan de Westhavendijk, tegenover Restaurant 'Over de Kook'.
1 dag geledenKAPELLE - In het ZeeuwsFruitMuseum in Kapelle draait bijna alles op vrijwilligers. Er zijn gastvrouwen, gidsen, tuinlieden en nog veel meer. In totaal zijn er zo'n vijftig mensen die het museum draaiende houden. Nel Koopman uit Goes begon vijftien jaar geleden als vrijwilliger en groeide zes jaar geleden door tot coördinator. Nu draagt ze het stokje over en keert ze terug naar haar vertrouwde rol als vrijwilliger.
1 dag geledenGOES - Karin en Marja uit Goes weten als geen ander wat het betekent om machteloos toe te kijken terwijl een geliefde afglijdt in de greep van alcohol en drugs. Karin is moeder van drie zoons, waarvan er één, Mike, al op jonge leeftijd begon met gebruiken. Marja verloor haar broer na een dertig jaar durende worsteling met verslaving. Beide vrouwen dragen hun verdriet en zorgen niet alleen met zich mee, maar zetten hun ervaringen sinds kort ook in om anderen te helpen. Karin richtte begin dit jaar Moedige Moeders Goes op, een zelfhulpgroep voor naasten van mensen met een verslaving. Marja geeft psycho-educatie en pleit voor meer erkenning voor naasten.
1 dag geledenKORTGENE - Tussen de knotwilgen en grasvelden in Kortgene bouwt Stichting EEF - Eindeloos Eiland Festival - aan iets bijzonders. Wat in 2014 begon als een lokaal kunstenfestival is uitgegroeid tot een sfeervolle, creatieve smeltkroes waar jong talent naast gevestigde namen staat. Muziek, dans, literatuur, beeldende kunst en culinaire verrassingen lopen hier dwars door elkaar heen op zaterdag 5 en zondag 6 juli.
2 dagen geleden