Onderminister Oekraïne opgepakt om smeergeldaffaire
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense autoriteiten hebben een onderminister van Energie opgepakt op verdenking van corruptie. Veiligheidsdienst SBOe zegt dat steekpenningen waren geëist om mijnbouwapparatuur uit Donetsk te verplaatsen naar het westen van het land. De bewindspersoon en drie medeverdachten zouden op heterdaad zijn betrapt nadat die betaling had plaatsgevonden.
De SBOe noemt de onderminister niet bij naam, maar gaf wel foto's vrij van de arrestatie van de verdachten. Die zijn onherkenbaar gemaakt. De dienst zegt dat vertegenwoordigers van de mijnbouwsector toestemming hadden gevraagd om "unieke" apparatuur van een staatsbedrijf weg te halen bij de frontlinie. "De functionaris die ging over het behoud van de apparatuur eiste daar echter geld voor", staat in een verklaring. Het ging naar verluidt om een half miljoen Amerikaanse dollar aan smeergeld.
Een oppositielid zegt dat de verdachte bewindspersoon Oleksandr Kheilo is. Die onderminister is inmiddels uit zijn functie gezet. Oekraïne kampte ook voor de oorlog al met corruptie. De regering wil lid worden van de EU en probeert te laten zien dat het werk maakt van corruptiebestrijding. President Volodymyr Zelensky heeft al eerder functionarissen ontslagen vanwege corruptieaffaires.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
41 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
44 minuten geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.
1 uur geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
3 uur geleden