Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderdrukking in Venezuela is ongekend aldus VN

Onderdrukking in Venezuela is ongekend aldus VN

DEN HAAG (ANP/DPA) - De autoritaire regering van Venezuela heeft sinds de omstreden presidentsverkiezing ongekende onderdrukking van opposanten en critici doorgevoerd. In een dinsdag gepubliceerd rapport stellen de Verenigde Naties dat het Zuid-Amerikaanse land in een van de ergste mensenrechtencrises van de recente geschiedenis is gestort.

"We zien een verharding van het repressieve staatsapparaat tegen wat als kritische standpunten, oppositie of afwijkende meningen wordt beschouwd", zegt Marta Valiñas, voorzitter van een VN-onderzoekscommissie. De recente onderdrukking vormt door haar intensiteit en systematische aard een ernstige aanval op de fundamentele rechten van het Venezolaanse volk, zegt ze.

Het rapport van de onderzoekscommissie, dat de mensenrechtensituatie tussen september 2023 en augustus 2024 onderzocht, stelt dat er na de verkiezingen "een nieuw dieptepunt in de afbrokkeling van de rechtsstaat" werd bereikt. Na de presidentsverkiezingen op 28 juli riep de regimegetrouwe kiesraad de zittende president Nicolás Maduro uit als winnaar. De Verenigde Staten, de Europese Unie, Latijns-Amerikaanse landen en onafhankelijke experts erkennen dat resultaat echter niet of zeggen zelfs dat er kiesfraude is gepleegd.

Arrestatiebevel

De oppositie eiste de overwinning op voor haar kandidaat Edmundo González. Deze kreeg in Caracas onderdak van Nederland en vluchtte naar Spanje nadat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd.

Protesten die uitbraken na de verkiezingen werden door de autoriteiten met geweld de kop ingedrukt. Sindsdien zijn volgens lokale ngo Foro Penal zeker 1800 mensen gearresteerd. De VN-commissie zegt dat er gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er sprake is van vervolging om politieke redenen. Zo werden mensenrechtenverdedigers, journalisten en oppositieleden opgepakt en van "terrorisme" beschuldigd.

De onderdrukking door regering is volgens de VN "gericht op mensen die het aandurfden om president Maduro te bekritiseren, vraagtekens te zetten bij het overheidsbeleid of te protesteren tegen de verkiezingsuitslag. Ze richtte zich vooral op leden van de politieke oppositie of mensen die door de regering als oppositie werden gezien, hoewel iedereen slachtoffer kon worden", aldus Patricia Tappatá, expert van de onderzoeksmissie.

Meer uit Buitenland

Frans onderzoek naar Vinted na vermoedens van kinderhandel

NANTERRE (ANP) - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van tweedehandsplatform Vinted na berichten op sociale media over advertenties die in verband werden gebracht met kinderhandel. Vooralsnog is niet vastgesteld dat daarvan daadwerkelijk sprake is.

1 uur geleden
Burkina Faso verbreekt diplomatieke banden met Frankrijk

OUAGADOUGOU (ANP) - Burkina Faso heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, de voormalige kolonisator van het West-Afrikaanse land, verbroken. De militaire junta maakte vrijdag bekend dat het besluit per direct ingaat. Volgens het regime handelt Frankrijk al langere tijd tegen de belangen van het land.

1 uur geleden
Verenigde Staten vallen Iran aan als vergeldingsactie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.

3 uur geleden
Israël en Libanon sluiten nieuw akkoord na overleg in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.

5 uur geleden
Dodental na aardbevingen Venezuela loopt verder op tot 920

CARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.

6 uur geleden
Duitsland meet met 41,3 graden zijn hoogste temperatuur ooit

BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.

7 uur geleden
Dodental Venezuela meer dan verdubbeld

CARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.

11 uur geleden