Omtzigt en Van Lienden ruziën over rol bij extra mondkapjesdeal
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt en opiniemaker Sywert van Lienden zijn geclasht over de rol die zij speelden bij de totstandkoming van een grote extra mondkapjesdeal tussen de overheid en Van Lienden. Omtzigt zei maandag in de Volkskrant zich misleid te voelen door zijn oud-partijgenoot over de commerciële belangen van een aanvullende bestelling van 80 miljoen mondkapjes. Van Lienden bestrijdt dat hij misleidde.
Van Lienden sloot in het begin van de coronacrisis een omstreden deal met de overheid voor de aanschaf van 40 miljoen mondkapjes. Hij zei dat hij via zijn stichting Hulptroepen Alliantie 'om niet' mondkapjes naar Nederland zou halen. Via de bv Relief Goods Alliance die hij en zijn kompanen oprichtten werd er uiteindelijk meer dan 20 miljoen euro winst geboekt.
Na die eerste deal probeerde Omtzigt via premier Mark Rutte en toenmalig minister voor Medische Zorg Martin van Rijn nog te bemiddelen over een extra levering van 80 miljoen mondkapjes. "Ik heb expliciet gevraagd of er sprake was van een non-profitinitiatief en dit heeft Sywert aan mij bevestigd", aldus de politicus maandag in de krant. "Met die wetenschap heb ik de stichting van Sywert onder de aandacht gebracht van het ministerie van Algemene Zaken en van Van Rijn."
Verdraaiing van de werkelijkheid
Van Lienden zegt op Twitter dat er "nooit een dergelijke vraag is gesteld over onze opdracht met Relief Goods Alliance". Hij zegt ook niet op de hoogte te zijn geweest van de contacten van Omtzigt met het ministerie van Algemene Zaken en Van Rijn over dit onderwerp. "Tevens hebben we nooit aangedrongen op een nieuwe order. Dat Omtzigt slachtoffer is van misleiding, is een verdraaiing van de werkelijkheid."
Van Lienden zegt wel op verzoek van Omtzigt een presentatie te hebben gemaakt over het inkoopproces van mondkapjes. Dat was volgens hem vanuit de Stichting Hulptroepen Alliantie, "zonder winstoogmerk". "De mening die Omtzigt en wij deelden, was dat er productiecapaciteit was in China die onbenut bleef terwijl er in Nederland nog altijd sprake was van schaarste", aldus Van Lienden.
De deal van 80 miljoen mondkapjes is er uiteindelijk nooit gekomen. De eerdere bestelling van 40 miljoen maskers is ongebruikt het magazijn ingegaan omdat er al te veel was ingekocht.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
9 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
14 uur geleden