Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omtzigt en Van Lienden ruziën over rol bij extra mondkapjesdeal

Omtzigt en Van Lienden ruziën over rol bij extra mondkapjesdeal

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt en opiniemaker Sywert van Lienden zijn geclasht over de rol die zij speelden bij de totstandkoming van een grote extra mondkapjesdeal tussen de overheid en Van Lienden. Omtzigt zei maandag in de Volkskrant zich misleid te voelen door zijn oud-partijgenoot over de commerciële belangen van een aanvullende bestelling van 80 miljoen mondkapjes. Van Lienden bestrijdt dat hij misleidde.

Van Lienden sloot in het begin van de coronacrisis een omstreden deal met de overheid voor de aanschaf van 40 miljoen mondkapjes. Hij zei dat hij via zijn stichting Hulptroepen Alliantie 'om niet' mondkapjes naar Nederland zou halen. Via de bv Relief Goods Alliance die hij en zijn kompanen oprichtten werd er uiteindelijk meer dan 20 miljoen euro winst geboekt.

Na die eerste deal probeerde Omtzigt via premier Mark Rutte en toenmalig minister voor Medische Zorg Martin van Rijn nog te bemiddelen over een extra levering van 80 miljoen mondkapjes. "Ik heb expliciet gevraagd of er sprake was van een non-profitinitiatief en dit heeft Sywert aan mij bevestigd", aldus de politicus maandag in de krant. "Met die wetenschap heb ik de stichting van Sywert onder de aandacht gebracht van het ministerie van Algemene Zaken en van Van Rijn."

Verdraaiing van de werkelijkheid

Van Lienden zegt op Twitter dat er "nooit een dergelijke vraag is gesteld over onze opdracht met Relief Goods Alliance". Hij zegt ook niet op de hoogte te zijn geweest van de contacten van Omtzigt met het ministerie van Algemene Zaken en Van Rijn over dit onderwerp. "Tevens hebben we nooit aangedrongen op een nieuwe order. Dat Omtzigt slachtoffer is van misleiding, is een verdraaiing van de werkelijkheid."

Van Lienden zegt wel op verzoek van Omtzigt een presentatie te hebben gemaakt over het inkoopproces van mondkapjes. Dat was volgens hem vanuit de Stichting Hulptroepen Alliantie, "zonder winstoogmerk". "De mening die Omtzigt en wij deelden, was dat er productiecapaciteit was in China die onbenut bleef terwijl er in Nederland nog altijd sprake was van schaarste", aldus Van Lienden.

De deal van 80 miljoen mondkapjes is er uiteindelijk nooit gekomen. De eerdere bestelling van 40 miljoen maskers is ongebruikt het magazijn ingegaan omdat er al te veel was ingekocht.

Meer uit Binnenland

Scholen in Beverwijk en Heemskerk maandag weer open

BEVERWIJK (ANP) - De vier middelbare scholen en de mbo-school in Beverwijk en Heemskerk die vrijdag wegens dreiging gesloten zijn, gaan maandag allemaal weer open. Dat willen de beide gemeenten, "tenzij er echt signalen zijn dat dat onverstandig is". Die signalen zijn er momenteel niet, benadrukken de Noord-Hollandse gemeenten.

18 minuten geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

41 minuten geleden
EBU begrijpt zorgen AVROTROS over Israël, maar neemt geen besluit

GENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) begrijpt de zorgen van AVROTROS over het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten, maar neemt op dit moment zelf geen besluit over de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Dat laat de organisator desgevraagd weten aan het ANP na het besluit van de AVROTROS om zich terug te trekken uit het evenement als Israël deelneemt.

45 minuten geleden
Trump: verdachte van doodschieten Charlie Kirk opgepakt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt dat een verdachte is opgepakt voor het doodschieten van de conservatieve politieke activist Charlie Kirk. Iemand uit de omgeving van de verdachte zou hem hebben aangegeven.

53 minuten geleden
Aangepast voorstel voor zzp-verzekering naar Raad van State

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft een aangepast wetsvoorstel voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zzp'ers voor advies naar de Raad van State gestuurd. Uitvoeringsorganisaties UWV en de Belastingdienst waren kritisch op het oorspronkelijke voorstel, maar de doorgevoerde wijzigingen hebben hun zorgen weggenomen, meldt demissionair minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken, VVD).

59 minuten geleden
NPO respecteert besluit AVROTROS over ESF bij deelname Israël

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van omroep AVROTROS om volgend jaar niet aan het Eurovisie Songfestival mee te doen als Israël meedoet. Nederland zal dan ook niet via een andere omroep meedoen.

1 uur geleden
Nederland niet naar Eurovisie Songfestival als Israël mag meedoen

HILVERSUM (ANP) - Nederland kan niet meedoen aan het Eurovisie Songfestival, zolang Israël door organisator EBU wordt toegelaten. Dat heeft AVROTROS vrijdag laten weten.

2 uur geleden