OMT-lid Jan Kluytmans werd uit het niets een BN’er: ‘Ineens werd ik bedreigd en uitgescholden’
Arts-microbioloog van Amphia Ziekenhuis Jan Kluytmans belandde tijdens de coronacrisis in het oog van de storm. Vanwege zijn expertise wordt hij gevraagd voor het OMT en adviseert hij het kabinet tijdens een ongekende crisis. Daardoor wordt hij op slag een bekende Nederlander, en krijgt hij te maken met anonieme bedreigingen en laster. Over zijn ervaringen bracht hij samen met schrijver Roy Ferwerda het boek Virus uit. “Ik heb nooit aan zien komen dat ik uitgemaakt zou gaan worden voor moordenaar”, vertelt Kluytmans.
In het vroege voorjaar van 2020 doet arts-microbioloog Jan Kluytmans een onthutsende ontdekking. Het coronavirus is in Nederland gearriveerd en rukt onder de radar snel op. Hij slaat als één van de eersten alarm en wordt vanwege zijn expertise gevraagd om lid te worden van het Outbreak Management Team (OMT). Een hectische en spannende periode breekt aan.
Wanneer besloten jij en Roy Ferwerda om een boek te schrijven?
Dat was al in april 2020. Ik had snel door dat we als land in een heel bijzondere situatie waren beland, en ik zat zelf in het oog van de storm. Ik wilde dat goed documenteren. Zelf had ik in die periode geen tijd om uitgebreide dagboeken bij te houden. Maar Roy was het met me eens, en deed het voorstel dat hij het zou documenteren. Tijdens tientallen lange wandelingen hebben we alles besproken. Die ervaringen kun je nu lezen in ‘Virus’.
Hoe heb jij jouw rol in het OMT ervaren?
Als je voor zoiets gevraagd wordt vanwege jouw expertise, dan moet je daar ja tegen zeggen. Maar er komt wel enorm veel bij kijken. Ook dingen die je vooraf misschien niet aan ziet komen. Zo was het onze rol om in maart 2020 het signaal bij de politiek te krijgen. Dat was heel spannend en ging maar net goed, maar in de tweede golf werden we echt te laat gehoord. Daardoor werden we weer onnodig overvallen door het virus. Dat was heel frustrerend.
En je hebt door jouw rol ook privé te maken gehad met bedreigingen.
Dat klopt. Er is veel anonieme haat gekomen. Ineens ben je een BN’er en krijg je te maken met bedreigingen, beschuldigingen en laster. Ik werd uitgemaakt voor moordenaar. Die aanvallen waren heel persoonlijk. En soms stonden er ook echt mensen aan de deur. Als medisch specialist ben je heel onbeschermd, en je adres is ook redelijk eenvoudig te achterhalen. Ik heb ook al in april 2020 met Roy besproken dat ik me veel zorgen maakte over hoe lang het applaus zou duren. Ik zag altijd aankomen dat dat zou omslaan. Dat er polarisatie zou plaatsvinden. Want een pandemie is niet eerlijk. De één wordt hard geraakt, en de ander profiteert. Kijk maar naar het verschil tussen de horeca en pakketbezorgers.
Waarom moeten mensen ‘Virus’ lezen?
Er zullen mensen zijn die het woord corona niet meer willen horen. Zij moeten het vooral niet lezen. Maar mensen die willen weten wat er nou precies in het midden van de storm is gebeurd, krijgen daar met Virus een heel persoonlijk verslag van. Het boek is geen journalistiek verslag, maar eerder een roman die je heel laagdrempelig en met veel spanning meeneemt naar het hart van de crisis. Uiteindelijk hoop ik dat mensen dit boek lezen, en er ook lessen uit trekken. Want er gaat ooit nog een keer een pandemie komen. En dan moet het anders.
Meer uit Tholen
THOLEN - Dit weekend is het weer zover: de zomertijd gaat in. Twee keer per jaar verzetten we de tijd. Het zorgt regelmatig voor verwarring, want wanneer gaat de klok nu vooruit en wanneer gaat de klok achteruit? Het goede nieuws is dat er gelukkig handige ezelsbruggetjes voor zijn. Het slechte nieuws is dat we dit weekend een uurtje minder kunnen slapen. Althans, dat wordt vaak gezegd als de klok een uur vooruit gaat.
7 uur geledenSINT-MAARTENSDIJK - Smerdiek krijgt er een bijzondere wandelroute bij. Op dinsdag 31 maart om 14.30 uur wordt op de Markt bij de waterpomp het Hazenpad officieel geopend. De opening wordt verricht door auteur Jeroen Windmeijer. Iedereen is van harte welkom om hierbij aanwezig te zijn.
11 uur geledenSINT PHILIPSLAND - De jaarlijkse wandeltocht van Sint Philipsland wordt komende zaterdag voor de tiende keer gelopen. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden en kunnen achteraf genieten van een kommetje snert of een pannenkoek.
1 dag geledenTHOLEN - De wethouders Peter Hoek, Corniel van Leeuwen en Hilde Moerland zien af van een zetel in de gemeenteraad van Tholen. Ze vinden de combinatie van hun functie als wethouder en raadslid onwenselijk en maken daarom plaats voor andere raadsleden.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - De Koninklijke Fanfare Accelerando bestaat 145 jaar. Dat vieren de Setallandse muzikanten met verschillende activiteiten. Op zaterdagavond 11 april organiseren ze een jubileumconcert in de sportzaal van De Wellevaete. Het publiek wordt getrakteerd op een muzikale terugblik van het verleden naar het heden.
2 dagen geledenTHOLEN - Peter Hoek (SGP) trok bij de Thoolse gemeenteraadsverkiezingen de meeste stemmen, gevolgd door Liesje van der Zande (FvD). In de top tien van populairste kandidaten staan drie partijen met elk twee vertegenwoordigers. Deze raadsleden kwamen het hoogst uit de bus bij de kiezers.
2 dagen geledenTHOLEN - Wat gebeurde er zaterdag 21 maart allemaal in het amateurvoetbal? In dit overzicht zetten we de uitslagen en programma's van de Thoolse voetbalclubs op een rijtje. Dit is een samenvatting van speelronde 19 in de Derde Klasse en speelronde 17 in de Vierde en Vijfde Klasse.
2 dagen geleden