Omstreden Pools tribunaal vindt mediabeleid kabinet illegaal
WARSCHAU (ANP/RTR) - Het Poolse Constitutionele Tribunaal heeft geoordeeld dat de plannen om staatsmedia op te heffen illegaal zijn. De nieuwe regering van het land stelt dat de staatsomroep en het staatspersagentschap propagandakanalen zijn van de partij Recht en Rechtvaardigheid (PiS). De regering zegt nu ook dat het oordeel van het tribunaal niet rechtsgeldig is.
Bij het schrappen van de staatsmedia heeft de regering van Donald Tusk aanspraak gemaakt op de verkeerde wet, oordeelt het tribunaal. Het besluit zou daarmee ongeldig zijn. Het ministerie van Cultuur liet even later weten het oordeel van het tribunaal niet te accepteren, omdat de rechters niet onafhankelijk zouden zijn. Zij werden aangesteld door vorige regering, die onder leiding stond van PiS.
De regering-Tusk probeert PiS-beleid terug te draaien, maar zegt daarin vaker tegengewerkt te worden door rechters, toezichthouders en andere instanties die loyaal zijn aan de voormalige regeringspartij. Het ministerie van Cultuur wijst erop dat ook het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft geoordeeld dat het tribunaal "geen onafhankelijke en onpartijdige" instantie is.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
17 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
9 uur geleden