Omstreden Israëlische wet over benoeming rechters goedgekeurd
JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - Het Israëlische parlement heeft een controversiële wet over de aanstelling van rechters goedgekeurd. Politici krijgen daardoor een veel grotere rol bij het benoemen van nieuwe rechters. De oppositie ziet de stap als een bedreiging voor de rechtstaat en de democratie, omdat rechters op deze manier minder onafhankelijk en partijdig zouden worden.
"De regering van Israël heeft deze wet goedgekeurd met slechts een doel: om ervoor te zorgen dat rechters zich houden aan de wil van politici", zeiden oppositieleiders in een gezamenlijke verklaring. Tienduizenden Israëliërs hadden zich tijdens het debat voor de Knesset verzameld om te protesteren tegen de wet.
Premier Benjamin Netanyahu verwerpt de kritiek. "Het is niet de democratie die in gevaar is, maar de macht van de bureaucraten", zei hij in het parlement.
Samenstelling
De wet die nu is goedgekeurd zorgt ervoor dat de samenstelling van de commissie die rechters moet benoemen wordt aangepast. De groep gaat nu bestaan uit drie leden van het Hooggerechtshof, drie politici van de coalitie, een politicus uit de oppositie en twee advocaten. Een van hen wordt gekozen door de regering, de ander door de oppositie.
Netanyahu kwam vlak na zijn aanstelling eind 2022 al met plannen voor een grootschalige hervorming van de rechtstaat. Dat leidde tot wekelijkse massaprotesten. Nadat het Hooggerechtshof een deel van de wijzigingen had geblokkeerd en de oorlog in de Gazastrook begon werden de hervormingen uitgesteld. Nu lijkt de rechts-conservatieve regering de plannen weer nieuw leven in te blazen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.
8 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.
21 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.
53 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
4 uur geleden