Omstandigheden beursgang in Amsterdam zijn beter, zegt Euronext
AMSTERDAM (ANP) - De omstandigheden om een bedrijf naar de Amsterdamse beurs te brengen, zijn nu beter dan vorig jaar, meldt hoofd noteringen René van Vlerken van beursuitbater Euronext Amsterdam tijdens een persbijeenkomst. De sterk gestegen inflatie, hoge rentes en prijsschommelingen leidden vorig jaar nog tot veel onzekerheid bij beleggers en bedrijven. Nu zijn de economische ontwikkelingen volgens hem duidelijk aan het omslaan en dat zorgt voor betere omstandigheden voor een beursgang.
"De Europese economie klimt uit de recessie en de rentes zijn gestabiliseerd. Ze zijn nog steeds hoog, maar de verwachting is dat ze niet verder stijgen", verklaart hij. De cijfers over bedrijfswinsten die de afgelopen maanden naar buiten zijn gekomen, waren volgens hem sterk. "Bedrijven hebben dus veel geld beschikbaar voor mogelijke fusies en overnames of andere strategische initiatieven om verder te groeien."
Vorig jaar gingen er relatief weinig bedrijven naar de Amsterdamse beurs, meldt Van Vlerken. In totaal waren het er vijf, waaronder het grote Spaanse bouwbedrijf Ferrovial en voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich, dat Euronext Amsterdam na de fusie beschouwt als een nieuw bedrijf op de beurs. Hoeveel nieuwe bedrijven dit jaar het Damrak betreden, vindt hij lastig te zeggen. "De vooruitzichten voor de komende twaalf maanden zijn vrij sterk. Maar het is ook afhankelijk van wat de markten de komende maanden gaan doen."
Hoe de omstandigheden voor beursgangen en de algehele aandelenkapitaalmarkt zich dit jaar ontwikkelen, hangt ook af van verkiezingen wereldwijd. Zo zijn er in juni verkiezingen voor het Europees Parlement en in november in de Verenigde Staten. "Je weet niet hoe dingen zich de komende maanden ontwikkelen. Onzekerheid bevordert de omstandigheden voor bijvoorbeeld beursgangen niet."
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
8 uur geleden