Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omgevingsdienst: Tata Steel loosde zonder vergunning kwik

Omgevingsdienst: Tata Steel loosde zonder vergunning kwik

ZAANDAM (ANP) - Via staalfabrikant Tata Steel Nederland is kwik terechtgekomen in het lokale rioolstelsel, terwijl het bedrijf geen vergunning had om het zware metaal te lozen. Dat stelt de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied, die het bedrijf in een brief opdraagt direct maatregelen te nemen om die lozing zo veel mogelijk tegen te gaan. Tata Steel ontkent zonder vergunning kwik te hebben geloosd.

Wat de precieze gevolgen van de kwiklozing zijn voor de omgeving is nog niet duidelijk. "We kunnen daar nu nog geen uitsluitsel over geven, maar feit is wel dat dit een stof is die je liever niet of in ieder geval zo min mogelijk in het water wil hebben", aldus een woordvoerster van de omgevingsdienst.

In de vorige week verstuurde brief, waar de Volkskrant eerder over berichtte, stelt de omgevingsdienst vast dat vloeistof met daarin kwik uit een hoogovengasleiding via een riool naar de waterzuiveringsinstallatie in Velsen is afgevoerd. De instantie, die toeziet op de naleving van milieuregels, berekende dat met het kwik uit de gasleiding mogelijk de maximaal toegelaten hoeveelheid in oppervlaktewater is overschreden.

Toestemming

Tata Steel stelt wel degelijk toestemming te hebben om kwik in het openbaar rioolstelsel te lozen. Daarbij verwijst het concern naar een vergunningsaanvraag uit 2001, waarin ook de indirecte lozing van het metaal zou worden genoemd. Daarnaast heeft de omgevingsdienst de concentratie kwik in rioolwater berekend voordat die wordt gezuiverd. Daardoor is het nog lang niet zeker of de hoeveelheid kwik in oppervlaktewater na zuivering nog steeds te hoog is, zo stipt een woordvoerder van het bedrijf aan.

De omgevingsdienst verstuurde de brief als reactie op een rapport van Tata Steel over zijn uitstoot van zogeheten 'zeer zorgwekkende stoffen'. Dat zijn stoffen die gevaarlijk zijn voor mens en milieu, bijvoorbeeld doordat ze kankerverwekkend zijn, de vruchtbaarheid kunnen aantasten of ongewild terechtkomen in de voedselketen.

De toezichthouder vindt de informatie van Tata Steel op meerdere punten tekortschieten. Zo zijn bedrijven verplicht om de verspreiding van zeer zorgwekkende stoffen zo veel mogelijk te voorkomen of te beperken. Maar het concern zou in IJmuiden voor slechts zeventien plekken beperkende maatregelen hebben toegelicht, terwijl het hoogovencomplex 213 punten heeft waar dit soort emissies plaatsvinden. Daarnaast houdt Tata Steel in zijn rapportage te weinig rekening met ongewone gebeurtenissen die voor extra uitstoot kunnen zorgen, terwijl zulke incidenten volgens de omgevingsdienst geregeld voorkomen bij de staalmaker.

Meer uit Financieel

SpaceX wint voor derde dag op rij op gemengd Wall Street

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg dinsdag voor de derde dag op rij op de aandelenbeurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk eindigde de handelsdag 4,8 procent hoger. Dat is een kleinere plus dan de afgelopen dagen. SpaceX werd vrijdag tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit meer dan 19 procent meer waard en kreeg er maandag weer ruim 19 procent bij.

1 uur geleden
EU en VS bespreken toegangsregeling tot geavanceerde AI, meldt FT

ÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.

1 uur geleden
WSJ: Iran mag van VS direct olie verkopen na ondertekening deal

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.

3 uur geleden
Chipbedrijven dalen op lagere Amsterdamse beurs

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.

5 uur geleden
FNV dreigt met staking bij Etos en Kruidvat voor betere cao

UTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.

5 uur geleden
SpaceX in nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.

6 uur geleden
SpaceX haalt Amazon in en is op vier na meest waardevolle bedrijf

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.

7 uur geleden