Ombudsman zet vraagtekens bij wegbezuinigen ambtenaren
DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de nieuwe coalitie om te bezuinigen op de rijksoverheid strookt volgens de Nationale ombudsman niet met zijn advies om meer persoonlijk contact met burgers op te zoeken. "Het lijkt me in ieder geval als ik het zo lees, dat dat tegenstrijdig is", zegt ombudsman Reinier van Zutphen tegen het ANP.
Van Zutphen erkent dat persoonlijk contact veel tijd van ambtenaren kan vragen. Terwijl PVV, VVD, NSC en BBB in hun hoofdlijnenakkoord jaarlijks 1 miljard euro minder willen uitgeven aan de rijksoverheid. "Je moet maar afwachten wat daarvan de consequenties zijn", reageert Van Zutphen. "Ik kijk daar wel naar van, poe, wat gaat er gebeuren?"
Helemaal onmogelijk wil hij de opgave niet noemen: "Het is niet per se zo dat wat er nu allemaal staat niet kan." De ombudsman ziet wel kansen om ambtenaren beter in te zetten om burgers te helpen. "Als de overheid een aantal dingen niet meer doet waar ze nu enorm mee bezig is, en die weinig opleveren."
'Niet meteen juridiseren'
De ombudsman keert zich dinsdag in een jaarverslag tegen almaar ingewikkeldere regels als oplossing van problemen. Van Zutphen: "Niet meteen juridiseren en praten in termen van rechten, maar gewoon eens even kijken: wat is er nodig?" Hij ziet binnen de bestaande wetten al genoeg ruimte om minder halsstarrig met de regels om te springen.
Als iemand een document niet aanlevert, hoeft dat niet meteen een afgewezen verzoek op te leveren, vindt Van Zutphen. "Je kunt ook vragen of iemand het papiertje alsnog wil inleveren." En: "In geen enkele wet staat dat je niet mag bellen. Dus laten we dat dan gewoon doen."
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Provinciale Staten van Utrecht willen overleg met Utrechts Landschap en Staatsbosbeheer over de aanlijnplicht voor bosgebieden die grenzen aan de Leusderheide. De beheerders van de terreinen hebben de jaarlijks terugkerende maatregel ingevoerd om confrontaties tussen wolven en honden te voorkomen, maar een aantal fracties zou liever zien dat de aanlijnplicht wordt vervangen door een dringend advies de hond niet los te laten.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
7 uur geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
7 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.
7 uur geleden