Ombudsman zet vraagtekens bij wegbezuinigen ambtenaren
DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de nieuwe coalitie om te bezuinigen op de rijksoverheid strookt volgens de Nationale ombudsman niet met zijn advies om meer persoonlijk contact met burgers op te zoeken. "Het lijkt me in ieder geval als ik het zo lees, dat dat tegenstrijdig is", zegt ombudsman Reinier van Zutphen tegen het ANP.
Van Zutphen erkent dat persoonlijk contact veel tijd van ambtenaren kan vragen. Terwijl PVV, VVD, NSC en BBB in hun hoofdlijnenakkoord jaarlijks 1 miljard euro minder willen uitgeven aan de rijksoverheid. "Je moet maar afwachten wat daarvan de consequenties zijn", reageert Van Zutphen. "Ik kijk daar wel naar van, poe, wat gaat er gebeuren?"
Helemaal onmogelijk wil hij de opgave niet noemen: "Het is niet per se zo dat wat er nu allemaal staat niet kan." De ombudsman ziet wel kansen om ambtenaren beter in te zetten om burgers te helpen. "Als de overheid een aantal dingen niet meer doet waar ze nu enorm mee bezig is, en die weinig opleveren."
'Niet meteen juridiseren'
De ombudsman keert zich dinsdag in een jaarverslag tegen almaar ingewikkeldere regels als oplossing van problemen. Van Zutphen: "Niet meteen juridiseren en praten in termen van rechten, maar gewoon eens even kijken: wat is er nodig?" Hij ziet binnen de bestaande wetten al genoeg ruimte om minder halsstarrig met de regels om te springen.
Als iemand een document niet aanlevert, hoeft dat niet meteen een afgewezen verzoek op te leveren, vindt Van Zutphen. "Je kunt ook vragen of iemand het papiertje alsnog wil inleveren." En: "In geen enkele wet staat dat je niet mag bellen. Dus laten we dat dan gewoon doen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
19 uur geledenHILVERSUM (ANP) - D66-leider Rob Jetten is door WNL-programma Goedemorgen Nederland uitgeroepen tot politicus van het jaar. Hij leidde de sociaalliberalen naar een winst van zeventien zetels bij de verkiezingen en werd daarmee voor het eerst de grootste partij in de Tweede Kamer. Jetten kan de eerste premier van D66 worden.
21 uur geleden