Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ombudsman: mensenrechten van burgers op terrorismelijst in geding

Ombudsman: mensenrechten van burgers op terrorismelijst in geding

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft te weinig aandacht voor de mensenrechten van burgers die op de terrorisme- en extremismelijst staan. Dat concludeert Nationale ombudsman Reinier van Zutphen in zijn onderzoek naar de omgang van de overheid met de gegevens van mensen met een zogenoemde cter-registratie. Die afkorting staat voor contraterrorisme, extremisme en radicalisering. "Juist omdat overheidsorganisaties niet volledig transparant kunnen zijn vanwege de nationale veiligheid, moeten toezicht en rechtsbescherming goed zijn georganiseerd. Dat is nu niet het geval."

Mensen kunnen een cter-registratie krijgen als zij in beeld komen bij een onderzoek naar terrorisme. Maar burgers weten dat vaak niet, en soms komen ze onterecht op een terrorismelijst te staan. De ombudsman startte een onderzoek na een tiental meldingen van mensen die vermoedden dat ze op zo'n lijst stonden omdat ze in het dagelijks leven tegen problemen waren aangelopen. Zij werden bijvoorbeeld op vakantie tegengehouden bij de grens van hun land van bestemming of werden in het buitenland aangehouden.

De overheid verwacht dat burgers blind moeten kunnen vertrouwen op het veiligheidssysteem, maar stelt daar te weinig tegenover, meent de ombudsman. Hij noemt het cter-systeem een 'black box': complex en ondoorzichtig. "Burgers weten niet dát ze in beeld zijn en met welke instanties en landen informatie over hen wordt gedeeld. Hierdoor komt hun recht op privacy onder druk te staan."

Aantallen onbekend

Verder constateert de ombudsman dat er een risico bestaat dat in het cter-proces "te veel nadruk ligt op het veiligheidsdenken", waardoor de rechten van burgers ondersneeuwen. Ook is er onvoldoende toezicht op de uitvoering van het cter-proces en hebben burgers in de praktijk weinig mogelijkheden om beslissingen over hun dossier in te zien en te controleren. Inzageverzoeken bieden weinig duidelijkheid, net als juridische aanvechtingen bij de rechter. Burgers kunnen in beroep bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), maar die weg is hen vaak onbekend.

Hoeveel mensen problemen ondervinden door een cter-registratie weet de ombudsman niet. Media berichtten eerder over tientallen Nederlanders die problemen ondervonden op buitenlandse luchthavens, maar de partijen die de ombudsman sprak "denken dat de werkelijke omvang groter is dan nu zichtbaar is".

Verbetering

De ombudsman eist verbetering en doet daarom een beroep op het ministerie van Justitie en Veiligheid om de tekortkomingen aan te pakken.

Meer uit Binnenland

Cheetah ontsnapt uit verblijf in Beekse Bergen, park gesloten

HILVARENBEEK (ANP) - In safaripark Beekse Bergen is woensdag een cheetah ontsnapt uit haar verblijf, maar het dier is nog wel binnen het omheinde park. Uit voorzorg is het safaripark gesloten gebleven voor publiek. Medewerkers van het park weten waar de cheetah is en wachten op een goed moment om het dier te verdoven, laat een woordvoerster weten na berichtgeving hierover door Omroep Brabant.

23 minuten geleden
OM eist twintig jaar cel tegen 20-jarige voor moord in Hilversum

LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag twintig jaar cel geëist tegen de 20-jarige Thommy S. voor de moord op de 21-jarige Amsterdammer Ozan Alakus. Volgens justitie is bewezen dat S. op 14 oktober 2024 veertien kogels heeft afgevuurd op het slachtoffer, dat samen met zijn vriendin in een auto zat op een parkeerplaats bij sportpark Crailoo in Hilversum.

25 minuten geleden
OM vervolgt geen militairen na heidebranden Ede en Oirschot 2025

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten geen militairen te vervolgen voor de natuurbranden tijdens oefeningen van Defensie op 3 april vorig jaar bij Ede en op 27 augustus in Oirschot. De strafzaken tegen vijf militairen worden geseponeerd.

32 minuten geleden
COA geschokt: rellen Loosdrecht zeer ingrijpend en beangstigend

LOOSDRECHT (ANP) - Opvangorgaan COA is geschokt door de agressie dinsdagavond bij het gemeentehuis in Loosdrecht waar die ochtend de eerste asielzoekers waren aangekomen. Relschoppers en vandalen bestookten de noodopvang met vuurwerk en stichtten er brand. Voor de vijftien asielzoekers en de COA-medewerkers binnen was dit "een zeer ingrijpende en beangstigende situatie".

1 uur geleden
Radboudumc noemt fouten bij hantavirus 'ongelukkige samenloop'

NIJMEGEN (ANP) - Het Radboudumc noemt het niet goed volgen van de procedures rondom de patiënt met het hantavirus "een ongelukkige samenloop van omstandigheden die we toeschrijven aan menselijk handelen". Twaalf medewerkers zijn tijdens het verwerken van afgenomen bloed en het afvoeren van urine mogelijk blootgesteld aan het virus. Zij zitten daarom uit voorzorg zes weken in quarantaine.

1 uur geleden
LAKS: er wordt aanzienlijk meer geklaagd dit jaar over examens

UTRECHT (ANP) - Scholieren ventileren dit jaar flink wat klachten over de examens, constateert het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). De Eindexamenklachtenlijn ontving tot nu toe 165.000 klachten, terwijl de centraal schriftelijke eindexamens woensdag pas vier dagen onderweg zijn. Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd.

1 uur geleden
Datacenter start na brand tijdelijke stroomvoorziening op

ALMERE (ANP) - Het vorige week door brand getroffen datacenter in Almere heeft woensdag een tijdelijke stroomvoorziening ingeschakeld. Gedupeerde klanten kunnen nu gefaseerd hun ICT-systemen weer gaan opstarten, meldt eigenaar NorthC van het datacenter.

1 uur geleden