OM: moorden liquidatieproces Caloh Wagoh 'bruut en meedogenloos'
AMSTERDAM (ANP) - "Een koelbloedige organisatie die in opdracht mensen vermoordt." Dat was volgens het Openbaar Ministerie het beeld dat gaandeweg ontstond tijdens het onderzoek Eris, naar een groep van 21 verdachten die in wisselende samenstelling betrokken zou zijn bij een totaal van 17 misdrijven, waaronder vijf liquidaties. Hoofdverdachte is Delano ‘Keylow’ R., oprichter van de inmiddels door de rechter verboden motorclub Caloh Wagoh.
Maandag begon na jarenlange voorbereiding het inhoudelijke proces tegen de verdachten. Bij aanvang daarvan schetste het OM de contouren van de zaak, aan de hand van een beeldpresentatie. De werkwijze van de bende noemde het OM "onthutsend" en "ontluisterend". Onder meer een grote hoeveelheid PGP-berichten tussen verdachten onderling laten volgens justitie zien dat er met groot gemak werd beslist over leven en dood. "De ene moord volgt bijna de andere op", aldus het OM. De vijf liquidaties werden binnen een tijdsbestek van zeven maanden gepleegd.
De PGP-berichten vormen een belangrijk bestanddeel van de bewijsvoering van het OM. De andere pijler waarop deze berust zijn de verklaringen van kroongetuige Tony de G. Hij werd na de moord op Jair Wessels, in juli 2017 in Breukelen, opgepakt in Spanje en besloot over te lopen naar justitie. Zijn verklaringen brachten een reeks onderzoeken naar liquidaties en aanverwante zaken in een stroomversnelling. In november 2018 arresteerde de politie hoofdverdachte R. en medeverdachte Greg R., een door de wol geverfde crimineel. Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het al even omvangrijke liquidatieproces Marengo, zou meerdere moordopdrachten aan R. en de zijnen hebben verstrekt. Taghi is (nog) geen verdachte in Eris.
Maatschappelijke impact
De "maatschappelijke impact" van de misdrijven is volgens justitie "enorm". "Het brute en meedogenloze karakter van de moorden, waarbij de slachtoffers soms van dichtbij door vele kogels van automatische wapens werden doorzeefd. Maar de impact wordt ook haast voelbaar door de manier waarop de groep moorden pleegde. Midden op straat, soms op klaarlichte dag, op publieke plaatsen. Of er nou onschuldige mensen in de buurt waren of niet, de liquidatie ging hoe dan ook door. Niets leek het moordplan te kunnen stoppen. Ook niet de kans dat er misschien onschuldige slachtoffers konden vallen."
De verdachten worden behalve van meerdere moorden ook beschuldigd van onder meer afpersing, bedreiging, mishandeling en wapenbezit.
Na het zogeheten openingsstatement van het OM hebben de advocaten het woord gekregen. Volgens de planning wil de rechtbank na deze spreekronde beginnen met het verhoor van kroongetuige De G. ter zitting. Hiervoor zijn meerdere dagen uitgetrokken.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
6 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
9 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
12 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
13 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
20 uur geleden