Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: moorden liquidatieproces Caloh Wagoh 'bruut en meedogenloos'

OM: moorden liquidatieproces Caloh Wagoh 'bruut en meedogenloos'

AMSTERDAM (ANP) - "Een koelbloedige organisatie die in opdracht mensen vermoordt." Dat was volgens het Openbaar Ministerie het beeld dat gaandeweg ontstond tijdens het onderzoek Eris, naar een groep van 21 verdachten die in wisselende samenstelling betrokken zou zijn bij een totaal van 17 misdrijven, waaronder vijf liquidaties. Hoofdverdachte is Delano ‘Keylow’ R., oprichter van de inmiddels door de rechter verboden motorclub Caloh Wagoh.

Maandag begon na jarenlange voorbereiding het inhoudelijke proces tegen de verdachten. Bij aanvang daarvan schetste het OM de contouren van de zaak, aan de hand van een beeldpresentatie. De werkwijze van de bende noemde het OM "onthutsend" en "ontluisterend". Onder meer een grote hoeveelheid PGP-berichten tussen verdachten onderling laten volgens justitie zien dat er met groot gemak werd beslist over leven en dood. "De ene moord volgt bijna de andere op", aldus het OM. De vijf liquidaties werden binnen een tijdsbestek van zeven maanden gepleegd.

De PGP-berichten vormen een belangrijk bestanddeel van de bewijsvoering van het OM. De andere pijler waarop deze berust zijn de verklaringen van kroongetuige Tony de G. Hij werd na de moord op Jair Wessels, in juli 2017 in Breukelen, opgepakt in Spanje en besloot over te lopen naar justitie. Zijn verklaringen brachten een reeks onderzoeken naar liquidaties en aanverwante zaken in een stroomversnelling. In november 2018 arresteerde de politie hoofdverdachte R. en medeverdachte Greg R., een door de wol geverfde crimineel. Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het al even omvangrijke liquidatieproces Marengo, zou meerdere moordopdrachten aan R. en de zijnen hebben verstrekt. Taghi is (nog) geen verdachte in Eris.

Maatschappelijke impact

De "maatschappelijke impact" van de misdrijven is volgens justitie "enorm". "Het brute en meedogenloze karakter van de moorden, waarbij de slachtoffers soms van dichtbij door vele kogels van automatische wapens werden doorzeefd. Maar de impact wordt ook haast voelbaar door de manier waarop de groep moorden pleegde. Midden op straat, soms op klaarlichte dag, op publieke plaatsen. Of er nou onschuldige mensen in de buurt waren of niet, de liquidatie ging hoe dan ook door. Niets leek het moordplan te kunnen stoppen. Ook niet de kans dat er misschien onschuldige slachtoffers konden vallen."

De verdachten worden behalve van meerdere moorden ook beschuldigd van onder meer afpersing, bedreiging, mishandeling en wapenbezit.

Na het zogeheten openingsstatement van het OM hebben de advocaten het woord gekregen. Volgens de planning wil de rechtbank na deze spreekronde beginnen met het verhoor van kroongetuige De G. ter zitting. Hiervoor zijn meerdere dagen uitgetrokken.

Meer uit Binnenland

Grote brand in centrum van Hoogeveen

HOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.

4 uur geleden
Onweersbuien zorgen lokaal voor overlast

DEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.

7 uur geleden
Inzet van Franse, Duitse en Belgische brandweer niet meer nodig

ARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.

10 uur geleden
Nieuwe tactiek bij brand Weert, Fransen en Duitsers naar kazerne

BUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.

11 uur geleden
Opnieuw vuur ontstaan in afgebrande natuur bij Oirschot

OIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.

12 uur geleden
Ambassade in Griekenland staat drie Nederlanders van Flotilla bij

DEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

13 uur geleden
Oud-presentator en -politicus Carlo Strijk (59) overleden

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.

15 uur geleden