OM focust op inhoud dossier Marengo in aanloop naar strafeisen
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie is vrijdag in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol begonnen aan het requisitoir in hoger beroep in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. Het OM kondigde aan dat het in het naar verwachting drie dagen durende betoog zal focussen op de inhoud van de zaak en niet op de talrijke incidenten tijdens het proces. Die inhoud is "ontluisterend en nietsontziend", aldus de drie advocaten-generaal, de aanklagers in hoger beroep.
Marengo gaat onder meer over zes liquidaties. In hoger beroep staan veertien verdachten terecht. Het slotbetoog zal komende dinsdag uitmonden in het formuleren van de strafeisen. Dat gaat niet op voor hoofdverdachte Ridouan Taghi; in zijn zaak zal het OM pas later het bewijs uiteenzetten en een straf eisen. Taghi zit al geruime tijd zonder advocaat. De rechtbank legde hem levenslang op, evenals twee medeverdachten.
De incidenten waar het OM over sprak, gaan onder meer over de aanhouding van Vito Shukrula als toenmalig advocaat van Taghi en de kroongetuige die een usb-stick en een iPad in zijn cel zou hebben gehad.
Criminele organisatie
Volgens het OM blijkt uit het dossier dat "een mensenleven weinig betekende" voor de verdachten en dat zij "met gemak bereid waren over te gaan tot moorden". De groep vormde een criminele organisatie, aldus justitie, waarin iedereen een eigen rol vervulde, van het regelen van wapens, geld of schuiladressen tot aan het daadwerkelijk overhalen van de trekker of het opdracht geven iemand te vermoorden. "Elk van deze handelingen was een essentiƫle schakel", aldus het OM.
Daarbij merkten de aanklagers op dat een aantal verdachten hun aandeel steeds kleiner lijkt te willen maken, dat zij zichzelf zijn gaan zien als "hooguit een betekenisarm radertje in het geheel". Dat is "onterecht", zegt het OM, dat beloofde kritisch op deze zienswijze te zullen reageren.
Cryptoberichten
Het bewijs in Marengo bestaat vooral uit een grote hoeveelheid cryptoberichten tussen de verdachten onderling, die door specialisten leesbaar zijn gemaakt. Daarnaast zijn er de verklaringen van de kroongetuige, die zich in 2017 bij justitie meldde. Hij kreeg strafvermindering in ruil voor zijn verklaringen.
Het OM merkte op dat ook in het hoger beroep nabestaanden en slachtoffers buiten beeld zijn gebleven. Maar ze zijn er wel degelijk, zei de advocaat-generaal. "Iedere seconde sinds de kogels zijn afgevuurd."
Meer uit Binnenland
VINKEVEEN (ANP) - Het evenement waar Ali B donderdag zou spreken als ondernemer, wordt verplaatst. Ook heeft de rapper besloten zich terug te trekken als spreker, staat in een statement dat de organisatie via sociale media heeft gedeeld.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De twee kapotte trams die woensdagochtend op de Rotterdamse Erasmusbrug in botsing kwamen, zijn van de brug gehaald. Aan het einde van de middag was het tramspoor vrij. Fietsers en voetgangers gaan er ook weer overheen, maar wegverkeer en trams nog niet.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 1249 mensen uitgevallen of helemaal niet gestart. Dat zijn er bijna driehonderd meer dan vorig jaar op zogeheten Roze Woensdag, maar minder dan het jaar daarvoor. De organisatie meldt dat ruim 43.700 mensen woensdag tijdig de finish haalden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam is geschrokken van de botsing tussen twee trams op de Erasmusbrug. Vanaf het stadhuis hoorde ze veel ambulances en even later kreeg ze beelden van het ongeluk doorgestuurd. "Dan slaat de schrik je om het hart. Zeker in de wetenschap dat er mensen in de tram zitten. Het is een enorme klap geweest", zei Schouten, die enkele uren na het tramongeluk een bezoek bracht aan de Erasmusbrug. Hoe de botsing heeft kunnen gebeuren is nog niet bekend, het onderzoek loopt nog.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
9 uur geleden