Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM en rechtbank: gebruik stem om te stemmen, niet te bedreigen

OM en rechtbank: gebruik stem om te stemmen, niet te bedreigen

DEN HAAG (ANP) - Politici moeten hun werk "ongestoord, ongehinderd en zonder bedreigingen kunnen doen". Dat zei de officier van justitie vrijdag in de rechtbank Den Haag waar vier zaken dienden over bedreigingen aan onder anderen demissionair minister Hugo de Jonge, GroenLinks-PvdA-fractievoorzitter Jesse Klaver en Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp. "Dergelijke acties tasten het fundament van de democratie aan. Je mag je stem gebruiken om te stemmen, maar niet om mensen te bedreigen", aldus de rechter.

Volgens de rechter wordt het "debat gevoerd in de Tweede Kamer, niet op straat, en zeker niet op internet waar deze lieflijke teksten voorbij komen". Daarmee doelde hij op teksten die de verdachten uitten in hun bedreigingen.

De rechter legde werkstraffen en geldboetes op. Een van de behandelde zaken was een aangehouden zaak uit mei. De 23-jarige man uit Voorburg uit die zaak kreeg ook twee weken cel voorwaardelijk. De bedreigingen werden geuit op sociale media zoals Instagram en X.

Dreigmail

Een 64-jarige man uit Katwijk, die een geldboete van 1000 euro kreeg, beweerde dat zijn computer gehackt was door de overheid. Daardoor had Kamervoorzitter Bergkamp een dreigmail gekregen. Een 82-jarige man uit Delft noemde in maart op X voormalig CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma "een grote schijtbak", GroenLinks-fractievoorzitter Klaver "de grootste kankerlul" en Volt-fractievoorzitter Laurens Dassen een "hoerenjong van Kaag". De man was omwille van zijn gezondheid afwezig en kreeg een voorwaardelijke geldboete van 500 euro.

"Dank voor de terugkoppeling, blij met de uitspraak", liet Klaver weten via een beveiligingsmedewerker van de Tweede Kamer die bij de zitting aanwezig was.

Iraanse ambassade

Twee zaken gingen over dreigmails die aan medewerkers van de Iraanse ambassade waren gestuurd. Daarin kreeg een 53-jarige man uit het Groningse Farmsum zestig uur werkstraf en zes weken voorwaardelijke celstraf, omdat hij al veel vaker had beloofd zijn leven te beteren, maar dat tot op heden niet had gedaan, aldus de rechter. Een 66-jarige voormalige medewerker van het ministerie van Buitenlandse Zaken uit Amsterdam zei zijn dreigmail "in een opwelling" te hebben verstuurd.

Het standpunt van het Openbaar Ministerie was nagenoeg hetzelfde als in een eerdere zogeheten themazitting in mei dit jaar over bedreigingen, onder meer aan premier Mark Rutte en ministers Sigrid Kaag en Wopke Hoekstra. Het OM riep toen op om af te blijven van politici. De rechter legde toen voorwaardelijke celstraffen op tussen de twee en drie weken.

Meer uit Politiek

Nieuwe Kamervoorzitter Van Campen: ongelooflijk mooie eer

Den Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.

9 uur geleden
Jetten wilde 'een van de twee Tommen' als Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).

10 uur geleden
Bosma teleurgesteld na nederlaag, maar blijft in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.

10 uur geleden
VVD'er Van Campen (35) verkozen tot nieuwe Tweede Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.

11 uur geleden
Van der Lee (GL-PvdA) valt in tweede ronde af als Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).

11 uur geleden
D66 en CDA spreken woensdag over stikstof, natuur en landbouw

DEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66 en CDA spreken woensdag met experts over stikstof, landbouw en natuur. Rob Jetten (D66), Henri Bontenbal (CDA), hun secondanten en informateur Sybrand Buma (CDA) praten eerst met twee landbouworganisaties en het Interprovinciaal Overleg (IPO), daarna met twee natuurorganisaties en als derde met specialisten van het Planbureau voor de Leefomgeving en de universiteiten van Utrecht en Wageningen. De dag wordt afgesloten met een gesprek met een afvaardiging van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

12 uur geleden
Bosma: 'Omvolking' geen verboden woord in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - De term 'omvolking' is geen verboden woord in de Tweede Kamer. Dat zei zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) in zijn speech voorafgaand aan de verkiezing voor een nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij reageerde daarmee op een opmerking van Kamerlid Ralf Dekker (FVD), die zei teleurgesteld te zijn omdat Bosma als Kamervoorzitter woorden als remigratie en omvolking zou hebben verboden.

13 uur geleden