Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist werkstraffen tot 100 uur voor boerenprotest Groningen

OM eist werkstraffen tot 100 uur voor boerenprotest Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist werkstraffen van zestig en honderd uur tegen drie personen voor hun rol bij het geëscaleerde boerenprotest in Groningen in 2019. Twee mannen hebben zich volgens de aanklager schuldig gemaakt aan opruiing. Een derde man forceerde met zijn trekker de deur van het provinciehuis, hij hoorde zestig uur tegen zich eisen.

Op 14 oktober 2019 drongen boze boeren het provinciehuis binnen om een gesprek met het provinciebestuur af te dwingen over het stikstofbeleid. De schade van die actie bedroeg meer dan 10.000 euro. De Commissaris van de Koning en ambtenaren voelden zich bedreigd. Een "ontoelaatbare manier om beleid van tafel te krijgen", zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Groningen.

Arjen S. (32) uit Tyrnaarlo had zich volgens het OM opgeworpen als demonstratieleider. S. ontkent dat hij die rol had. Hij was als sympathisant naar Groningen gekomen, maar daar zijn de "dingen gelopen zoals ze zijn gelopen".

Uitleg

Hij geeft toe dat hij vanaf een opgeheven laadbak van een trekker opriep om de deur te rammen. Naar eigen zeggen om de politici onder druk te zetten. Dat hij daarbij "nog tien minuten" en nog kortere ultimatums riep, was volgens hem een afgesproken seintje naar de politie; zodat ze wisten wanneer de trekker voor de deuren in beweging kon komen.

Het OM vindt deze uitleg niet aannemelijk. "Terwijl de stemming grimmiger werd, riep hij juist op tot het plegen van strafbare feiten." Het OM eist tegen S. de hoogste werkstraf. Hij wordt ook verdacht van openlijke geweldpleging. S. was eerder op de dag passagier op een trekker die op de Vismarkt twee hekken omver reed. Een van de hekken raakte bijna een fietser.

Van A. (41) uit Noordbroek reed met zijn trekker tegen de provinciedeuren. Jacob Hendrik K. (50) uit Groningen zou volgens het OM net als S. opruiende teksten hebben geroepen vanaf een shovel bij het provinciehuis. Tegen hen eist het OM een werkstraf van zestig uur. Donderdagmiddag verschijnen nog twee mannen voor de rechter. Een van hen zou met een trekker tegen een politiepaard zijn gereden.

Meer uit Binnenland

Kabinet bedankt Spanje voor hulp bij repatriëring

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.

10 minuten geleden
Nederland stuurt tweede vliegtuig naar Tenerife voor ophalen crew

DEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

1 uur geleden
Nederlandse repatriëringsvlucht stijgt op vanaf Tenerife

GRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.

1 uur geleden
Spaanse evacués cruiseschip aangekomen in Madrid

MADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.

1 uur geleden
Opnieuw protestactie op spoorlijn haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas zijn zondag opnieuw aan het protesteren in de haven van Rotterdam. Ook zaterdag was er een actie van de groep in het havengebied waarbij de havenspoorlijn werd geblokkeerd.

1 uur geleden
Eerste Nederlanders van cruiseschip Hondius gehaald

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.

2 uur geleden
Meisje (15) overlijdt tijdens halve marathon in Leiden

LEIDEN (ANP) - Een 15-jarig meisje uit Oegstgeest is zondag overleden tijdens de halve marathon in Leiden. De organisatie van hardloopevenement Leiden Marathon meldt dat de jonge deelneemster onwel werd op de hoek van de Lage Rijndijk en de Herensingel. "Het meisje is ter plekke behandeld, maar kon niet worden gered." Waardoor ze onwel werd, is onbekend.

2 uur geleden