Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist werkstraffen tot 100 uur voor boerenprotest Groningen

OM eist werkstraffen tot 100 uur voor boerenprotest Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist werkstraffen van zestig en honderd uur tegen drie personen voor hun rol bij het geëscaleerde boerenprotest in Groningen in 2019. Twee mannen hebben zich volgens de aanklager schuldig gemaakt aan opruiing. Een derde man forceerde met zijn trekker de deur van het provinciehuis, hij hoorde zestig uur tegen zich eisen.

Op 14 oktober 2019 drongen boze boeren het provinciehuis binnen om een gesprek met het provinciebestuur af te dwingen over het stikstofbeleid. De schade van die actie bedroeg meer dan 10.000 euro. De Commissaris van de Koning en ambtenaren voelden zich bedreigd. Een "ontoelaatbare manier om beleid van tafel te krijgen", zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Groningen.

Arjen S. (32) uit Tyrnaarlo had zich volgens het OM opgeworpen als demonstratieleider. S. ontkent dat hij die rol had. Hij was als sympathisant naar Groningen gekomen, maar daar zijn de "dingen gelopen zoals ze zijn gelopen".

Uitleg

Hij geeft toe dat hij vanaf een opgeheven laadbak van een trekker opriep om de deur te rammen. Naar eigen zeggen om de politici onder druk te zetten. Dat hij daarbij "nog tien minuten" en nog kortere ultimatums riep, was volgens hem een afgesproken seintje naar de politie; zodat ze wisten wanneer de trekker voor de deuren in beweging kon komen.

Het OM vindt deze uitleg niet aannemelijk. "Terwijl de stemming grimmiger werd, riep hij juist op tot het plegen van strafbare feiten." Het OM eist tegen S. de hoogste werkstraf. Hij wordt ook verdacht van openlijke geweldpleging. S. was eerder op de dag passagier op een trekker die op de Vismarkt twee hekken omver reed. Een van de hekken raakte bijna een fietser.

Van A. (41) uit Noordbroek reed met zijn trekker tegen de provinciedeuren. Jacob Hendrik K. (50) uit Groningen zou volgens het OM net als S. opruiende teksten hebben geroepen vanaf een shovel bij het provinciehuis. Tegen hen eist het OM een werkstraf van zestig uur. Donderdagmiddag verschijnen nog twee mannen voor de rechter. Een van hen zou met een trekker tegen een politiepaard zijn gereden.

Meer uit Binnenland

Anja Meulenbelt krijgt P.C. Hooft-prijs 2026

DEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.

1 uur geleden
Stint-ondernemers erkennen dat gebruikershandleiding niet klopte

DEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.

2 uur geleden
Vogelgriep vastgesteld bij vleeskuikenbedrijf in Uitwijk

UITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.

3 uur geleden
Regionale omroepen vanaf 2026 live te zien op streamingdienst NPO

DEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.

3 uur geleden
Ruim 2,2 miljoen mensen haalden coronaprik, minder dan vorig jaar

BILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.

3 uur geleden
Acteur en komiek Hans Otjes (78) overleden

HOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Undercoverteam maakte 'valse start', staat in gelekt advies

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe undercoverteam van de politie heeft een "valse start" gemaakt. Dat staat in een rapport van een commissie onder leiding van Winnie Sorgdrager. De commissie ziet een kans dat fouten uit het verleden zich herhalen.

4 uur geleden