OM eist werkstraffen tot 100 uur voor boerenprotest Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist werkstraffen van zestig en honderd uur tegen drie personen voor hun rol bij het geëscaleerde boerenprotest in Groningen in 2019. Twee mannen hebben zich volgens de aanklager schuldig gemaakt aan opruiing. Een derde man forceerde met zijn trekker de deur van het provinciehuis, hij hoorde zestig uur tegen zich eisen.
Op 14 oktober 2019 drongen boze boeren het provinciehuis binnen om een gesprek met het provinciebestuur af te dwingen over het stikstofbeleid. De schade van die actie bedroeg meer dan 10.000 euro. De Commissaris van de Koning en ambtenaren voelden zich bedreigd. Een "ontoelaatbare manier om beleid van tafel te krijgen", zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Groningen.
Arjen S. (32) uit Tyrnaarlo had zich volgens het OM opgeworpen als demonstratieleider. S. ontkent dat hij die rol had. Hij was als sympathisant naar Groningen gekomen, maar daar zijn de "dingen gelopen zoals ze zijn gelopen".
Uitleg
Hij geeft toe dat hij vanaf een opgeheven laadbak van een trekker opriep om de deur te rammen. Naar eigen zeggen om de politici onder druk te zetten. Dat hij daarbij "nog tien minuten" en nog kortere ultimatums riep, was volgens hem een afgesproken seintje naar de politie; zodat ze wisten wanneer de trekker voor de deuren in beweging kon komen.
Het OM vindt deze uitleg niet aannemelijk. "Terwijl de stemming grimmiger werd, riep hij juist op tot het plegen van strafbare feiten." Het OM eist tegen S. de hoogste werkstraf. Hij wordt ook verdacht van openlijke geweldpleging. S. was eerder op de dag passagier op een trekker die op de Vismarkt twee hekken omver reed. Een van de hekken raakte bijna een fietser.
Van A. (41) uit Noordbroek reed met zijn trekker tegen de provinciedeuren. Jacob Hendrik K. (50) uit Groningen zou volgens het OM net als S. opruiende teksten hebben geroepen vanaf een shovel bij het provinciehuis. Tegen hen eist het OM een werkstraf van zestig uur. Donderdagmiddag verschijnen nog twee mannen voor de rechter. Een van hen zou met een trekker tegen een politiepaard zijn gereden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.
4 uur geleden