OM beslist nog dit jaar over vervolging oud-ING-topman Hamers
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie neemt uiterlijk eind dit jaar een beslissing over het wel of niet voor de rechter brengen van voormalig ING-topman Ralph Hamers. Dat werd bekend tijdens een kort geding dat financieel activist Pieter Lakeman had aangespannen tegen de Staat, als vertegenwoordiger van het OM. Lakemans Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) neemt hier geen genoegen mee en wil dat het OM Hamers al sneller dagvaardt, al is de aanvankelijk geëiste deadline van 1 november "niet heilig".
Het gerechtshof bepaalde na procederen van Lakeman eind 2020 dat het OM Hamers toch moet vervolgen voor zijn rol in het witwasschandaal bij ING, waarvoor de bank in 2018 voor 775 miljoen euro schikte met het OM. De aanklagers gaven aanvankelijk aan geen grond te zien voor vervolging van individuele ING-medewerkers. Het hof oordeelde twee jaar later dat de top van ING op de hoogte was van het falende beleid rond witwassen en dat onvoldoende werd gedaan om het toezicht te verbeteren, waardoor het OM alsnog moest overgaan tot vervolging.
Daarop startte het OM een onderzoek naar Hamers en hoorde tientallen getuigen, maar volgens Lakeman duurt dit onderzoek te lang. Meerdere feiten dreigen te verjaren en bij een deel is dat al gebeurd. Daarom wil de activist niet wachten tot het OM later dit jaar beslist of het voldoende bewijs heeft voor een rechtszaak tegen Hamers, maar wil hij dat Hamers eerder voor de rechter moet verschijnen.
Onnodige vertraging
"1 november lijkt het hoe dan ook niet te worden", blikte Lakeman na afloop terug op het kort geding in Den Haag. De rechter doet namelijk pas uiterlijk over drie weken uitspraak in het kort geding.
De Staat denkt niet dat de zaak gebaat is bij een snellere gang naar de rechter. Volgens de advocaat zou dat alleen maar onnodige vertraging opleveren, omdat daarna mogelijk alsnog aanvullend onderzoek moet worden gedaan. De gedachte is dat het efficiënter is om het onderzoek af te ronden voordat de zaak eventueel voor de rechter wordt gebracht.
Het OM kan voor het einde van dit jaar drie dingen beslissen: Hamers op basis van bewijs aanklagen; bij de rechter pleiten voor vrijspraak door een gebrek aan bewijs of het hof om toestemming vragen om Hamers niet te hoeven vervolgen vanwege een gebrek aan bewijs. Volgens het OM is het onderzoek nu zo goed als afgerond en gaan de officieren van justitie komende maanden beslissen voor welke optie ze kiezen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
5 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
16 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
18 uur geledenDOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
19 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.
22 uur geledenKOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
1 dag geleden