Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM beslist nog dit jaar over vervolging oud-ING-topman Hamers

OM beslist nog dit jaar over vervolging oud-ING-topman Hamers

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie neemt uiterlijk eind dit jaar een beslissing over het wel of niet voor de rechter brengen van voormalig ING-topman Ralph Hamers. Dat werd bekend tijdens een kort geding dat financieel activist Pieter Lakeman had aangespannen tegen de Staat, als vertegenwoordiger van het OM. Lakemans Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) neemt hier geen genoegen mee en wil dat het OM Hamers al sneller dagvaardt, al is de aanvankelijk geëiste deadline van 1 november "niet heilig".

Het gerechtshof bepaalde na procederen van Lakeman eind 2020 dat het OM Hamers toch moet vervolgen voor zijn rol in het witwasschandaal bij ING, waarvoor de bank in 2018 voor 775 miljoen euro schikte met het OM. De aanklagers gaven aanvankelijk aan geen grond te zien voor vervolging van individuele ING-medewerkers. Het hof oordeelde twee jaar later dat de top van ING op de hoogte was van het falende beleid rond witwassen en dat onvoldoende werd gedaan om het toezicht te verbeteren, waardoor het OM alsnog moest overgaan tot vervolging.

Daarop startte het OM een onderzoek naar Hamers en hoorde tientallen getuigen, maar volgens Lakeman duurt dit onderzoek te lang. Meerdere feiten dreigen te verjaren en bij een deel is dat al gebeurd. Daarom wil de activist niet wachten tot het OM later dit jaar beslist of het voldoende bewijs heeft voor een rechtszaak tegen Hamers, maar wil hij dat Hamers eerder voor de rechter moet verschijnen.

Onnodige vertraging

"1 november lijkt het hoe dan ook niet te worden", blikte Lakeman na afloop terug op het kort geding in Den Haag. De rechter doet namelijk pas uiterlijk over drie weken uitspraak in het kort geding.

De Staat denkt niet dat de zaak gebaat is bij een snellere gang naar de rechter. Volgens de advocaat zou dat alleen maar onnodige vertraging opleveren, omdat daarna mogelijk alsnog aanvullend onderzoek moet worden gedaan. De gedachte is dat het efficiënter is om het onderzoek af te ronden voordat de zaak eventueel voor de rechter wordt gebracht.

Het OM kan voor het einde van dit jaar drie dingen beslissen: Hamers op basis van bewijs aanklagen; bij de rechter pleiten voor vrijspraak door een gebrek aan bewijs of het hof om toestemming vragen om Hamers niet te hoeven vervolgen vanwege een gebrek aan bewijs. Volgens het OM is het onderzoek nu zo goed als afgerond en gaan de officieren van justitie komende maanden beslissen voor welke optie ze kiezen.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd, consumentenvertrouwen VS zwak

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.

9 uur geleden
Trump: geen zorgen over bubbelvorming bij AI-investeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.

9 uur geleden
Honderden vluchten VS geannuleerd om shutdown

WASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.

12 uur geleden
Opnieuw verlies voor AEX-index op beurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.

13 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.

14 uur geleden
Airbnb en Expedia bij winnaars op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.

15 uur geleden
Lukoil na klappen deal alsnog dicht bij verkoop buitenlandse tak

BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.

16 uur geleden