OM België wil veroordeling acht terreurverdachten als mededaders
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgisch Openbaar Ministerie vraagt de volksjury in het proces van de terreuraanslagen van 2016 om acht van de tien verdachten te veroordelen als mededaders van en niet als medeplichtigen aan terroristische moord en poging tot moord. Volgens het OM is het mogelijk mededader te zijn van de aanslagen op vliegveld Zaventem en in de metro van Maalbeek zonder er fysiek bij aanwezig te zijn geweest.
Zo zaten twee verdachten, onder wie de enige overlevende van de aanslagen in Parijs vier maanden eerder Salah Abdeslam, in de gevangenis toen hun terreurcelleden hun bomgordels op 22 maart 2016 lieten afgaan. Zij zwegen over de plannen. Bij de aanslagen kwamen 32 onschuldige burgers en de drie daders om.
Parijs
Ook de zes andere verdachten hebben op hun manier en met kennis van zaken essentiële hulp bij de aanslagen gegeven, stelt het OM. Zoals hulp bij huisvesting en het verwerven van wapens. Twee van hen lieten op het moment van de aanslagen hun bommen niet afgaan maar namen wel actief deel aan de productie van de bommen.
Het OM wil daarnaast vrijspraak voor een van de verdachten, en diens broer alleen veroordelen voor deelname aan een terroristische groep, bleek op de laatste dag van het requisitoir in Brussel.
Er staan tien mensen terecht op het proces, van wie één bij verstek. De aanslag werd opgeëist door IS. In november 2015 had dezelfde terreurcel toegeslagen in Parijs, waar 130 doden vielen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever gaat maandagochtend naar de koning om zijn ontslag in te dienen, schrijven Belgische media. Dat gebeurt volgens de VRT om 09.30 uur.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump is toegevoegd aan de lijst met vijanden van de persvrijheid van Reporters sans frontières (RSF). De journalistenorganisatie beschuldigt Trump ervan zijn macht te gebruiken tegen mediaorganisaties waarvan hij de berichtgeving niet waardeert.
1 uur geledenURDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
5 uur geledenOLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
9 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.
9 uur geleden