Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren: Nederland gaat militair meer samenwerken met Moldavië

Ollongren: Nederland gaat militair meer samenwerken met Moldavië

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat militair nauwer samenwerken met Moldavië. Demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) heeft hiervoor tijdens een bezoek aan het land een intentieverklaring getekend.

"De veiligheidssituatie vraagt om versterking van defensie in Moldavië en wij kunnen daarbij vanuit Nederland ondersteunen", zegt Ollongren. Het kan gaan om trainingen en oefeningen, maar "we denken dat het vooral zit in de sfeer van cyber".

Een Nederlandse cyberexpert is al in het land aan de slag, aldus de minister. Ze steekt ook 4 miljoen euro in de EU-missie die het relatief arme Moldavië moet helpen bij het weerstaan van digitale aanvallen vanuit Rusland.

Dreiging

De Russische dreiging is "ernstig" en heel intens, aldus de bewindsvrouw. Ze verwacht dat de Russische inmenging in de aanloop naar een referendum over het EU-lidmaatschap en presidentsverkiezingen later dit jaar alleen maar zal toenemen.

Het land heeft hulp nodig bij het versterken van instituties om deze verkiezingen zonder Russische inmenging te laten verlopen. "Er moet geïnvesteerd worden in software, hardware en expertise", aldus Ollongren. Daarvoor zal die 4 miljoen ook gebruikt worden.

Die Russische dreiging komt onder meer van de afgescheiden regio Transnistrië, waar Russische militairen zijn gelegerd. Ook in de autonome regio Gagauzia is een sterke Russische invloed. De leider van die regio is recent al twee keer in Moskou geweest.

Verslechterde relatie

De relatie tussen Moldavië en Rusland is ernstig verslechterd sinds het aantreden van de pro-Europese president Maia Sandu en de Russische inval in Oekraïne. Kort na die inval werd Moldavië kandidaat-lid van de EU.

Vorige maand tekende Sandu een defensiepact met Frankrijk. De landen gaan onder meer samen trainen en gegevens uitwisselen. De Franse president Emmanuel Macron zei toen dat zijn land vastberaden is om Moldavië te beschermen.

Samenwerking met Moldavië is volgens Ollongren heel interessant. "Het land is qua ligging heel relevant. We zijn als NAVO de oostflank aan het versterken. Het is ook de oostgrens van de Europese Unie. Daar moeten we natuurlijk zorgen dat wij operationeel gereed zijn."

Meer uit Binnenland

KLM-repatriëringsvlucht vanuit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.

45 minuten geleden
Iraniërs op de Dam willen actie van Nederlandse regering

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben zich honderden voornamelijk Iraanse demonstranten verzameld. Ze roepen onder meer de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Verdachte moord Haagse garagehouder vrijgelaten voor uitspraak

DEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.

1 uur geleden
Corendon-repatriëringsvlucht uit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.

3 uur geleden
Familie: Lenferink zal vast gniffelen om verkeerd geboortejaar

AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.

7 uur geleden
Ook repatriëringsvlucht uit Oman op Schiphol aangekomen

SCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

8 uur geleden
56 Nederlanders aan boord van repatriëringsvlucht uit Egypte

SCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

9 uur geleden