Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren: Nederland gaat militair meer samenwerken met Moldavië

Ollongren: Nederland gaat militair meer samenwerken met Moldavië

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat militair nauwer samenwerken met Moldavië. Demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) heeft hiervoor tijdens een bezoek aan het land een intentieverklaring getekend.

"De veiligheidssituatie vraagt om versterking van defensie in Moldavië en wij kunnen daarbij vanuit Nederland ondersteunen", zegt Ollongren. Het kan gaan om trainingen en oefeningen, maar "we denken dat het vooral zit in de sfeer van cyber".

Een Nederlandse cyberexpert is al in het land aan de slag, aldus de minister. Ze steekt ook 4 miljoen euro in de EU-missie die het relatief arme Moldavië moet helpen bij het weerstaan van digitale aanvallen vanuit Rusland.

Dreiging

De Russische dreiging is "ernstig" en heel intens, aldus de bewindsvrouw. Ze verwacht dat de Russische inmenging in de aanloop naar een referendum over het EU-lidmaatschap en presidentsverkiezingen later dit jaar alleen maar zal toenemen.

Het land heeft hulp nodig bij het versterken van instituties om deze verkiezingen zonder Russische inmenging te laten verlopen. "Er moet geïnvesteerd worden in software, hardware en expertise", aldus Ollongren. Daarvoor zal die 4 miljoen ook gebruikt worden.

Die Russische dreiging komt onder meer van de afgescheiden regio Transnistrië, waar Russische militairen zijn gelegerd. Ook in de autonome regio Gagauzia is een sterke Russische invloed. De leider van die regio is recent al twee keer in Moskou geweest.

Verslechterde relatie

De relatie tussen Moldavië en Rusland is ernstig verslechterd sinds het aantreden van de pro-Europese president Maia Sandu en de Russische inval in Oekraïne. Kort na die inval werd Moldavië kandidaat-lid van de EU.

Vorige maand tekende Sandu een defensiepact met Frankrijk. De landen gaan onder meer samen trainen en gegevens uitwisselen. De Franse president Emmanuel Macron zei toen dat zijn land vastberaden is om Moldavië te beschermen.

Samenwerking met Moldavië is volgens Ollongren heel interessant. "Het land is qua ligging heel relevant. We zijn als NAVO de oostflank aan het versterken. Het is ook de oostgrens van de Europese Unie. Daar moeten we natuurlijk zorgen dat wij operationeel gereed zijn."

Meer uit Binnenland

Organisaties: actie nodig om noodpakketten voor mensen in armoede

ROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.

2 uur geleden
UWV: 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten gezocht

AMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.

3 uur geleden
Winterweer zorgt voor drukkere ochtendspits

DEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.

4 uur geleden
KNMI waarschuwt voor gladheid in hele land behalve Zeeland

DE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.

5 uur geleden
CDA-fractie stemt als laatste ook in met coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.

10 uur geleden
VVD-fractie is 'erg positief' over akkoord, zegt Yeşilgöz

DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Fracties D66 en VVD stemmen in met coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".

10 uur geleden