Olieprijzen stijgen, adviesprijs benzine kruipt naar 2,27 euro
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dinsdag gestegen naar het hoogste niveau in tien maanden door signalen van toenemende krapte op de wereldwijde oliemarkt. Dat komt door productiebeperkingen door oliekartel OPEC+. De adviesprijs voor een liter benzine aan de Nederlandse pomp kruipt inmiddels richting de 2,27 euro, aldus consumentencollectief UnitedConsumers.
De prijs van een vat Brentolie klom dinsdagmiddag met 1,9 procent tot ruim 92 dollar en Amerikaanse WTI-olie werd 2,2 procent duurder op meer dan 89 dollar per vat (van 159 liter). Dat zijn de hoogste niveaus sinds november vorig jaar. Sinds eind juni zijn de olieprijzen met ongeveer een kwart gestegen als gevolg van de productiebeperkingen door met name Saudi-Arabië en Rusland. Zij hebben onlangs gemeld dat die beperkingen tot eind dit jaar worden doorgezet.
De OPEC maakte eerder op de dag bekend dat er in het vierde kwartaal van dit jaar een tekort op de oliemarkt van meer dan 3 miljoen vaten per dag kan ontstaan. Dat zou het grootste tekort in meer dan tien jaar kunnen zijn. De vraag naar olie is sterk, maar door de productiebeperkingen wordt het aanbod beperkt, wat dus een prijsopdrijvend effect heeft. Volgens de OPEC zal de olievraag dit jaar het niveau van voor de coronapandemie passeren, mede aangejaagd door de grote brandstofvraag in de luchtvaartsector.
Volgens UnitedConsumers staat de adviesprijs voor een liter Euro95 nu op 2,267 euro. Dat was 2,260 euro op maandag en 2,214 euro op 1 augustus. De adviesprijs voor een liter diesel bedraagt nu 2,040 euro, tegen 2,025 euro een dag eerder. Deze prijzen worden doorgaans alleen langs snelwegen gerekend, want pomphouders kunnen afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Elders liggen ze meestal lager.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - Op de aandelenbeurzen van Japan en Zuid-Korea gingen de graadmeters maandag omhoog. Beleggers trokken zich op aan een bericht van nieuwssite Axios over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Experts verwachten dat de woonboulevards ook dit jaar weer een kleine piek in bezoekers hebben op tweede paasdag. Hoewel het allang niet meer de aantallen van vroeger zijn, zoeken mensen volgens de kenners nog altijd naar vertier met het gezin. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen wel weer op.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kappers kiezen er steeds vaker voor om als zelfstandig ondernemer te werken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK). Op 1 april staan er ruim 27.000 kappers ingeschreven als zzp'er bij de KVK, een stijging van 17 procent ten opzichte van vijf jaar eerder. Nu werkt meer dan driekwart van de ingeschreven kappers als zzp'er.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
17 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
19 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
21 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
22 uur geleden