Olieprijzen lopen op door angst voor Israëlische aanval op Iran
AMSTERDAM (ANP) - De wereldwijde olieprijzen zijn donderdag stevig opgelopen, omdat de financiële markten zich voorbereiden op een mogelijke Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie. Dat lijkt ook zijn weerslag te hebben op het sentiment op de beursvloer in Amsterdam, waar olie- en gasconcern Shell een van de weinige winnaars was in de lijst met hoofdfondsen.
De prijs van Amerikaanse olie noteerde in de loop van de dag een plus van wel 5,5 procent tot bijna 74 dollar per vat. Later zwakte de prijsstijging wel weer wat af. Brentolie, oftewel de olie in onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, klom tot bijna 77 dollar in prijs.
Shell kreeg er op de Amsterdamse beurs 0,6 procent aan beurswaarde bij. Ook andere olieconcerns werden door beleggers hoger gezet. Zo ging BP bijna 1 procent vooruit op de beurs in Londen. Het aandeel TotalEnergies kreeg er ruim 1 procent bij in Parijs.
Geschrokken van Biden
Beleggers lijken vooral geschrokken van opmerkingen van de Amerikaanse president Joe Biden. Toen hem gevraagd werd of hij een Israëlische aanval op Iraanse olie-installaties zou steunen, antwoordde hij: "We bespreken dat." Biden zei ook dat hij niet verwachtte dat de Israëlische vergelding donderdag zou plaatsvinden.
"Het feit dat energie-infrastructuur nu als potentieel doelwit wordt gezien, is niet helemaal verrassend voor de markt, maar Bidens opmerkingen hierover maken de mogelijkheid reëler", zegt een energiehandelaar tegen persbureau Bloomberg. Als er zo'n aanval plaatsvindt, zorgt dat waarschijnlijk voor minder olietoevoer uit Iran.
PostNL
De belangrijkste beursgraadmeters in Europa eindigden met verlies. De AEX-index in Amsterdam zakte 0,7 procent tot 910,35 punten. De MidKap ging 0,2 procent omlaag naar 891,66 punten en in Londen, Frankfurt en Parijs was sprake van verliezen tot 1,3 procent. De euro leverde in vergeleken met de dollar en was 1,1016 dollar waard.
Air France-KLM begon de sessie met een koerswinst, maar uiteindelijk zakte het aandeel toch 0,1 procent. Het luchtvaartconcern kondigde een groot pakket aan maatregelen aan bij KLM om de kosten te verlagen en de financiën te verbeteren.
PostNL boekte eveneens een klein verlies op Beursplein 5. Het kabinet wil het bedrijf toestaan om niet-urgente brieven en kaarten binnen twee dagen te bezorgen in plaats van een dag. PostNL moet zich wel aan de wettelijke regels houden en krijgt geen financiële steun van de overheid.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
1 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de oprichting in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.
4 uur geleden