Olieprijzen lopen op door angst voor Israëlische aanval op Iran
AMSTERDAM (ANP) - De wereldwijde olieprijzen zijn donderdag stevig opgelopen, omdat de financiële markten zich voorbereiden op een mogelijke Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie. Dat lijkt ook zijn weerslag te hebben op het sentiment op de beursvloer in Amsterdam, waar olie- en gasconcern Shell een van de weinige winnaars was in de lijst met hoofdfondsen.
De prijs van Amerikaanse olie noteerde in de loop van de dag een plus van wel 5,5 procent tot bijna 74 dollar per vat. Later zwakte de prijsstijging wel weer wat af. Brentolie, oftewel de olie in onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, klom tot bijna 77 dollar in prijs.
Shell kreeg er op de Amsterdamse beurs 0,6 procent aan beurswaarde bij. Ook andere olieconcerns werden door beleggers hoger gezet. Zo ging BP bijna 1 procent vooruit op de beurs in Londen. Het aandeel TotalEnergies kreeg er ruim 1 procent bij in Parijs.
Geschrokken van Biden
Beleggers lijken vooral geschrokken van opmerkingen van de Amerikaanse president Joe Biden. Toen hem gevraagd werd of hij een Israëlische aanval op Iraanse olie-installaties zou steunen, antwoordde hij: "We bespreken dat." Biden zei ook dat hij niet verwachtte dat de Israëlische vergelding donderdag zou plaatsvinden.
"Het feit dat energie-infrastructuur nu als potentieel doelwit wordt gezien, is niet helemaal verrassend voor de markt, maar Bidens opmerkingen hierover maken de mogelijkheid reëler", zegt een energiehandelaar tegen persbureau Bloomberg. Als er zo'n aanval plaatsvindt, zorgt dat waarschijnlijk voor minder olietoevoer uit Iran.
PostNL
De belangrijkste beursgraadmeters in Europa eindigden met verlies. De AEX-index in Amsterdam zakte 0,7 procent tot 910,35 punten. De MidKap ging 0,2 procent omlaag naar 891,66 punten en in Londen, Frankfurt en Parijs was sprake van verliezen tot 1,3 procent. De euro leverde in vergeleken met de dollar en was 1,1016 dollar waard.
Air France-KLM begon de sessie met een koerswinst, maar uiteindelijk zakte het aandeel toch 0,1 procent. Het luchtvaartconcern kondigde een groot pakket aan maatregelen aan bij KLM om de kosten te verlagen en de financiën te verbeteren.
PostNL boekte eveneens een klein verlies op Beursplein 5. Het kabinet wil het bedrijf toestaan om niet-urgente brieven en kaarten binnen twee dagen te bezorgen in plaats van een dag. PostNL moet zich wel aan de wettelijke regels houden en krijgt geen financiële steun van de overheid.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is teleurgesteld over de uitkomst van het hoger beroep van Uber over vermeende schijnzelfstandigheid van chauffeurs van de taxidienst, maar legt zich er niet zomaar bij neer. FNV kijkt of in cassatie wordt gegaan bij de Hoge Raad en of de bond procedures begint voor individuele chauffeurs.
41 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Veel gemeenten baseren hun begrotingen te veel op het geld dat ze beschikbaar hebben en te weinig op hun doelen en de maatregelen waarmee ze die willen bereiken. Dit stelt accountants- en advieskantoor BDO bij de presentatie van de gemeentebegrotingen over 2024 en de verwachtingen voor de jaren tot en met 2029. Daardoor lopen ze het risico dat ze maatregelen nemen die niet goed blijken te werken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is van belang dat het dinsdag gesloten vrijhandelsakkoord tussen de Europese Unie en India snel wordt geïmplementeerd, stellen VNO-NCW en MKB-Nederland in een reactie. De werkgeversorganisaties noemen het cruciaal dat de EU nieuwe partnerschappen aangaat in het huidige geopolitieke tijdsgewricht.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zelfstandige chauffeurs die voor de taxidienst Uber rijden, zijn ondernemers en geen werknemers van het bedrijf. Het gerechtshof in Amsterdam heeft dit dinsdag bepaald in het hoger beroep van Uber en zes chauffeurs in de jarenlange rechtszaak tegen FNV over vermeende schijnzelfstandigheid van taxichauffeurs die als zzp'er voor de taxidienst rijden.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De topmannen van de Duitse autobouwers Volkswagen, BMW en Mercedes-Benz hebben positief gereageerd op het vrijhandelsakkoord tussen de Europese Unie en India. In het dinsdag gesloten verdrag zijn onder andere afspraken gemaakt dat de importtarieven op Europese auto's van 110 procent naar 10 procent dalen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vrijhandelsakkoord tussen de Europese Unie en India, dat dinsdag is gesloten, biedt nieuwe handels- en investeringsmogelijkheden voor Europese bedrijven. Dat zegt voorzitter van de Europese lobbygroep BusinessEurope Fredrik Persson.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De handelsdeal tussen de Europese Unie en India die dinsdag werd gesloten, zorgt voor nieuwe economische groeimogelijkheden. Dat heeft de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil gezegd in een reactie. Zo worden de Indiase importheffingen op Europese auto's sterk verlaagd, wat gunstig is voor Duitse autobouwers.
3 uur geleden