Olieprijzen deze week 8 procent omhoog door onrust Midden-Oosten
LONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn deze week met ongeveer 8 procent gestegen, waarmee de prijzen volgens persbureau Bloomberg op koers liggen voor de sterkste wekelijkse stijging sinds begin vorig jaar. De hogere olieprijzen zijn het gevolg van de oplopende spanningen in het Midden-Oosten en zorgen over een mogelijke Israëlische aanval op Iraanse oliefaciliteiten als vergelding voor de raketaanval van Iran op Israël eerder deze week. De stijgende olieprijzen worden waarschijnlijk ook merkbaar aan de pomp.
Door die zorgen over een Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie sprongen de olieprijzen donderdag nog met circa 5 procent omhoog. Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost nu meer dan 74 dollar en Brentolie staat op ruim 78 dollar per vat. Daarmee liggen de prijzen op het hoogste niveau in ruim twee maanden.
Het Midden-Oosten is goed voor ongeveer een derde van de wereldwijde leveringen van ruwe olie. De Iraanse olieproductie bedraagt circa 3,3 miljoen vaten per dag. Volgens schattingen van de Amerikaanse bank Citigroup kan bij een grootschalige aanval op de Iraanse oliesector de export van ruwe olie uit het land met wel 1,5 miljoen vaten per dag worden verminderd. Bij een beperkte Israëlische aanval kan het volgens Citigroup gaan om 300.000 tot 450.000 vaten.
Perzische Golf
Maar op de oliemarkt zijn er ook zorgen dat Iran aanvallen kan uitvoeren op olie-infrastructuur in andere landen in de regio of olietankers in de Perzische Golf aanvalt. Ook kunnen de door Iran gesteunde Houthi-rebellen in Jemen de aanvallen op de scheepvaart in de Rode Zee opvoeren.
De stijgende olieprijzen werken doorgaans met enige vertraging door in de brandstofprijzen. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter Euro95 nu 2,07 euro, wat een fractie hoger is dan begin deze week. In april steeg die adviesprijs van de grote oliemaatschappijen nog naar het hoogste niveau van dit jaar toen die uitkwam op circa 2,28 euro per liter Euro95.
Meer uit Financieel
DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar Airways keert dit jaar geen bonussen uit aan de bijna 60.000 medewerkers. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de verstoring van het luchtruim heeft de luchtvaartmaatschappij tienduizenden vluchten moeten annuleren en liep daardoor miljarden aan inkomsten mis.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Argentijnse voetballer Lionel Messi is de tweede voetballer ooit die zich miljardair mag noemen. Dat blijkt uit de Bloomberg Billionaires Index. De Portugees Cristiano Ronaldo ging hem voor.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
24 minuten geledenNICOSIA (ANP) - Voorzitter Kyriakos Pierrakakis van de Eurogroep erkent dat er sprake is van "stagflatoire druk", maar voegt daar meteen aan toe dat Europa veerkrachtig is. "De groeiprognoses zijn naar beneden bijgesteld en de inflatieprognoses naar boven, maar we bevinden ons nog steeds in een positieve groeizone", zei hij vrijdag bij aankomst in Nicosia.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder en het Spaanse Puig, bekend van merken als Jean Paul Gaultier en Charlotte Tilbury, gaan niet fuseren. De bedrijven waren in gesprek, maar deze zijn beëindigd. Over de redenen deden de merken geen uitspraken.
54 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk overweegt mogelijk een winstbelasting in te voeren voor bedrijven die profiteren van de flink gestegen energieprijzen door de Iranoorlog. Dat heeft de Franse minister van Financiën vrijdag gezegd.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan krijgt voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten weer een lading ruwe olie uit die regio geleverd. Het schip komt volgens het Japanse ministerie van Handel maandag aan.
1 uur geleden