Olieprijzen deze week 8 procent omhoog door onrust Midden-Oosten
LONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn deze week met ongeveer 8 procent gestegen, waarmee de prijzen volgens persbureau Bloomberg op koers liggen voor de sterkste wekelijkse stijging sinds begin vorig jaar. De hogere olieprijzen zijn het gevolg van de oplopende spanningen in het Midden-Oosten en zorgen over een mogelijke Israëlische aanval op Iraanse oliefaciliteiten als vergelding voor de raketaanval van Iran op Israël eerder deze week. De stijgende olieprijzen worden waarschijnlijk ook merkbaar aan de pomp.
Door die zorgen over een Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie sprongen de olieprijzen donderdag nog met circa 5 procent omhoog. Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost nu meer dan 74 dollar en Brentolie staat op ruim 78 dollar per vat. Daarmee liggen de prijzen op het hoogste niveau in ruim twee maanden.
Het Midden-Oosten is goed voor ongeveer een derde van de wereldwijde leveringen van ruwe olie. De Iraanse olieproductie bedraagt circa 3,3 miljoen vaten per dag. Volgens schattingen van de Amerikaanse bank Citigroup kan bij een grootschalige aanval op de Iraanse oliesector de export van ruwe olie uit het land met wel 1,5 miljoen vaten per dag worden verminderd. Bij een beperkte Israëlische aanval kan het volgens Citigroup gaan om 300.000 tot 450.000 vaten.
Perzische Golf
Maar op de oliemarkt zijn er ook zorgen dat Iran aanvallen kan uitvoeren op olie-infrastructuur in andere landen in de regio of olietankers in de Perzische Golf aanvalt. Ook kunnen de door Iran gesteunde Houthi-rebellen in Jemen de aanvallen op de scheepvaart in de Rode Zee opvoeren.
De stijgende olieprijzen werken doorgaans met enige vertraging door in de brandstofprijzen. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter Euro95 nu 2,07 euro, wat een fractie hoger is dan begin deze week. In april steeg die adviesprijs van de grote oliemaatschappijen nog naar het hoogste niveau van dit jaar toen die uitkwam op circa 2,28 euro per liter Euro95.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
6 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
10 uur geleden