Olieprijzen deze week 8 procent omhoog door onrust Midden-Oosten
LONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn deze week met ongeveer 8 procent gestegen, waarmee de prijzen volgens persbureau Bloomberg op koers liggen voor de sterkste wekelijkse stijging sinds begin vorig jaar. De hogere olieprijzen zijn het gevolg van de oplopende spanningen in het Midden-Oosten en zorgen over een mogelijke Israëlische aanval op Iraanse oliefaciliteiten als vergelding voor de raketaanval van Iran op Israël eerder deze week. De stijgende olieprijzen worden waarschijnlijk ook merkbaar aan de pomp.
Door die zorgen over een Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie sprongen de olieprijzen donderdag nog met circa 5 procent omhoog. Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost nu meer dan 74 dollar en Brentolie staat op ruim 78 dollar per vat. Daarmee liggen de prijzen op het hoogste niveau in ruim twee maanden.
Het Midden-Oosten is goed voor ongeveer een derde van de wereldwijde leveringen van ruwe olie. De Iraanse olieproductie bedraagt circa 3,3 miljoen vaten per dag. Volgens schattingen van de Amerikaanse bank Citigroup kan bij een grootschalige aanval op de Iraanse oliesector de export van ruwe olie uit het land met wel 1,5 miljoen vaten per dag worden verminderd. Bij een beperkte Israëlische aanval kan het volgens Citigroup gaan om 300.000 tot 450.000 vaten.
Perzische Golf
Maar op de oliemarkt zijn er ook zorgen dat Iran aanvallen kan uitvoeren op olie-infrastructuur in andere landen in de regio of olietankers in de Perzische Golf aanvalt. Ook kunnen de door Iran gesteunde Houthi-rebellen in Jemen de aanvallen op de scheepvaart in de Rode Zee opvoeren.
De stijgende olieprijzen werken doorgaans met enige vertraging door in de brandstofprijzen. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter Euro95 nu 2,07 euro, wat een fractie hoger is dan begin deze week. In april steeg die adviesprijs van de grote oliemaatschappijen nog naar het hoogste niveau van dit jaar toen die uitkwam op circa 2,28 euro per liter Euro95.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een fors verlies begonnen. Beleggers namen geen risico's door de onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hangt het bestand "aan een zijden draadje" nadat Teheran een onaanvaardbaar antwoord had gegeven op het voorstel van Washington om het conflict te beëindigen.
11 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Douglas had het afgelopen kwartaal last van consumenten die beter op de prijs letten. De cosmetica- en parfumerieketen boekte mede daardoor minder winst. Wel steeg de omzet van de Duitse keten licht, vooral dankzij de verkoop van exclusieve merken.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL is het niet eens met de miljoenenboete van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor te laat bezorgde post in 2023. Volgens het bedrijf brengt de boete van bijna 7 miljoen euro "de continuïteit van de postdienstverlening alleen maar verder in gevaar". PostNL gaat daarom in bezwaar.
1 uur geledenESSEN (ANP) - Industrieconcern Thyssenkrupp is somberder geworden over de verkopen in het lopende boekjaar. De staaldivisie van het Duitse bedrijf boekte het afgelopen kwartaal minder omzet door lagere prijzen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topman Larry Fink van BlackRock is optimistisch over de investeringsmogelijkheden in Venezuela. Het olierijke Zuid-Amerikaanse land zou volgens de baas van de grootste vermogensbeheerder ter wereld "teruggebracht kunnen worden naar zijn oude glorie", na de hervormingen die zijn ingezet na de val van president Nicolás Maduro. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie in New York.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft een boete van bijna 7 miljoen euro gekregen voor te trage postbezorging in 2023. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voldeed PostNL niet aan de kwaliteitsnormen voor tijdige postbezorging in dat jaar. Het bedrijf bezorgde 89,48 procent van de brievenbuspost op tijd en dat was onder de wettelijke eis van minimaal 95 procent, laat de toezichthouder weten. PostNL reageerde dinsdag boos op de boete en liet weten bezwaar te maken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De concertreeks van Harry Styles in de Johan Cruijff ArenA trekt vanaf zaterdag veel extra buitenlandse bezoekers naar Amsterdam. De tien concerten van de Britse popster zijn de enige op het Europese vasteland, waardoor ook veel mensen uit andere landen hun idool in de Nederlandse hoofdstad willen bewonderen. Boekingssites en vliegtuigmaatschappijen merken tijdens deze periode een hogere vraag.
3 uur geleden