Olieprijs hard omhoog terwijl VS ban op Russische olie overwegen
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen lopen vrijdag hard op nu de Amerikaanse overheid overweegt om de import van Russische olie en olieproducten in de ban te doen. Dat laatste kunnen de Verenigde Staten waarschijnlijk betrekkelijk makkelijk doen omdat ze zelf veel olie produceren en relatief weinig gebruikmaken van olie uit Rusland.
In de loop van vrijdagavond (Nederlandse tijd) was een vat Amerikaanse olie door de onrust over de mogelijke ban meer dan 7 procent duurder op 115,41 dollar. Brent, de maatstaf voor olie uit bijvoorbeeld het Midden-Oosten en de Noordzee, werd voor bijna 7 procent meer verhandeld op 117,87 dollar per vat.
Naar verluidt vinden er nog gesprekken plaats tussen de Amerikaanse overheid en de olie- en gasindustrie over de de impact die zo'n nieuwe sanctie tegen Rusland zou kunnen hebben. "We overwegen een reeks opties", heeft Cecilia Rouse, een belangrijke adviseur van het Witte Huis, gezegd tijdens een persconferentie.
Voldoende beschikbare energie
Zij voegde eraan toe dat daarbij ook rekening gehouden wordt met het feit dat er voldoende energie beschikbaar moet blijven. Het is bekend dat Russische olie goed was voor ongeveer 3 procent van alle leveringen van ruwe olie die vorig jaar in de VS aankwamen.
De schrik zat er eerder op de dag al flink in op de aandelen- en oliemarkten. Dat kwam door de Russische aanval op de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne. De olieprijzen lopen door de oorlog in Oekraïne daarbij al dagen flink op. Dat uit zich ook in de prijzen aan de pomp in Nederland. Benzine en diesel zijn nog nooit zo duur geweest als momenteel het geval is.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Bierconcern Asahi is niet in gesprek met de cybercriminelen achter een grote aanval die veel activiteiten van het bedrijf in Japan stillegde. Dat zei topman Atsushi Katsuki op een persconferentie.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in november verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten zijn volgens het CBS negatiever over de voorraden gereed product. Ook zijn ze minder positief over de verwachte bedrijvigheid in de komende drie maanden. Producenten zijn echter minder negatief over hun orderportefeuille.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export naar China krimpt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gingen er in de eerste helft van dit jaar 15 procent minder goederen de kant van het Aziatische land op. Deze exportkrimp is vooral te wijten aan een lagere uitvoer van gespecialiseerde machines en onderdelen, waaronder chipmachines.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
10 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
10 uur geleden