Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Olielek in Nigeria te lang geleden voor rechtszaak tegen Shell

Olielek in Nigeria te lang geleden voor rechtszaak tegen Shell

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een groep Nigerianen kan Shell niet meer aanklagen voor een olielek in 2011. Dat ongeluk, waarbij naar schatting zo'n 40.000 vaten ruwe olie in zee terechtkwamen, gebeurde volgens de hoogste civiele rechtbank van het Verenigd Koninkrijk te lang geleden om er nu nog een rechtszaak over te kunnen voeren.

Een groep van 27.800 personen en 457 gemeenschappen uit Nigeria wilde het Britse olieconcern aanklagen vanwege de schade die ze ondervonden door de gelekte olie. Ze zeggen dat hun landbouwgrond en waterwegen vervuild raakten, met ernstige gevolgen voor boeren, vissers en drinkwater.

Daarbij wilden ze ook aantonen dat het lek van ruim elf jaar geleden blijvend overlast veroorzaakt, waardoor de normale verjaringstermijn van zes jaar niet zou gelden. Maar het Britse hooggerechtshof gaat niet mee in die redenering, waarmee het oordeel van twee lagere rechtbanken in stand blijft.

Vaker aangeklaagd

Shell spreekt zelf tegen dat de gelekte olie aan land schade heeft veroorzaakt. De olie kwam vrij tijdens het vullen van een olietanker, zo'n 120 kilometer van de Nigeriaanse kust, maar zou de kustlijn nooit hebben bereikt. "Hoewel het Bonga-lek zeer betreurenswaardig was, werd het snel ingedamd en op zee opgeruimd."

Het olie- en gasbedrijf is vaker aangeklaagd voor lekkages in Nigeria, waar Shell zijn activiteiten wil terugschroeven om alleen nog op zee naar olie te boren. Britse rechters oordeelden dat tienduizenden Nigeriaanse boeren en vissers uit de Ogale- en Bille-gemeenschap Shell in het Verenigd Koninkrijk mogen aanklagen vanwege lekkages.

Shell trof eind vorig jaar een schikking met Milieudefensie voor de afhandeling van vier verschillende lekkages in Nigeria tussen 2004 en 2007. Als onderdeel daarvan betaalt Shell gedupeerde partijen in het land 15 miljoen euro, maar het gaat volgens de olieproducent niet om erkenning van aansprakelijkheid.

Meer uit Financieel

Excuses OpenAI voor hack Australische overheidswebsite

SYDNEY (ANP/AFP) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, heeft toegegeven dat het verkeerd heeft gehandeld bij het hackincident in Australië. Dat zei strategiedirecteur Jason Kwon van OpenAI tegenover Australische parlementsleden. Hij bood zijn excuses daarvoor aan. Een AI-programma drong eerder dit jaar binnen bij een Australische overheidswebsite en had toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

5 minuten geleden
Elon Musk weer biljonair dankzij koerswinsten SpaceX en Tesla

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is weer een biljonair dankzij koerswinsten voor zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX en autobouwer Tesla op de aandelenbeurzen in New York. Het vermogen van Musk steeg maandag met 65 miljard dollar tot 1,04 biljoen dollar, oftewel ruim 1000 miljard dollar.

57 minuten geleden
Stroomaansluiting van veel huishoudens en bedrijven onnodig zwaar

DEN HAAG (ANP) - Honderdduizenden huishoudens en bedrijven hebben een zwaardere aansluiting op het stroomnet dan ze op basis van hun verbruik waarschijnlijk nodig hebben. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Een zwaardere aansluiting is duurder dan een standaardaansluiting en daarom kunnen mensen volgens de toezichthouder mogelijk veel geld besparen.

1 uur geleden
Trump maakt belastingvrije rode diesel beschikbaar voor iedereen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het voor iedereen in de Verenigde Staten mogelijk maakt om belastingvrije, roodgekleurde diesel te kopen. Die brandstof is normaal gesproken bedoeld voor landbouwmachines en ander materieel dat niet op de openbare weg rijdt.

1 uur geleden
Techbedrijven winnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.

9 uur geleden
AI-bedrijven kunnen modellen niet beheersen, zegt klokkenluider

NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.

11 uur geleden
Brussel wijst Poolse miljoenensteun voor truckfabrikant MAN af

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.

11 uur geleden