Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Olielek in Nigeria te lang geleden voor rechtszaak tegen Shell

Olielek in Nigeria te lang geleden voor rechtszaak tegen Shell

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een groep Nigerianen kan Shell niet meer aanklagen voor een olielek in 2011. Dat ongeluk, waarbij naar schatting zo'n 40.000 vaten ruwe olie in zee terechtkwamen, gebeurde volgens de hoogste civiele rechtbank van het Verenigd Koninkrijk te lang geleden om er nu nog een rechtszaak over te kunnen voeren.

Een groep van 27.800 personen en 457 gemeenschappen uit Nigeria wilde het Britse olieconcern aanklagen vanwege de schade die ze ondervonden door de gelekte olie. Ze zeggen dat hun landbouwgrond en waterwegen vervuild raakten, met ernstige gevolgen voor boeren, vissers en drinkwater.

Daarbij wilden ze ook aantonen dat het lek van ruim elf jaar geleden blijvend overlast veroorzaakt, waardoor de normale verjaringstermijn van zes jaar niet zou gelden. Maar het Britse hooggerechtshof gaat niet mee in die redenering, waarmee het oordeel van twee lagere rechtbanken in stand blijft.

Vaker aangeklaagd

Shell spreekt zelf tegen dat de gelekte olie aan land schade heeft veroorzaakt. De olie kwam vrij tijdens het vullen van een olietanker, zo'n 120 kilometer van de Nigeriaanse kust, maar zou de kustlijn nooit hebben bereikt. "Hoewel het Bonga-lek zeer betreurenswaardig was, werd het snel ingedamd en op zee opgeruimd."

Het olie- en gasbedrijf is vaker aangeklaagd voor lekkages in Nigeria, waar Shell zijn activiteiten wil terugschroeven om alleen nog op zee naar olie te boren. Britse rechters oordeelden dat tienduizenden Nigeriaanse boeren en vissers uit de Ogale- en Bille-gemeenschap Shell in het Verenigd Koninkrijk mogen aanklagen vanwege lekkages.

Shell trof eind vorig jaar een schikking met Milieudefensie voor de afhandeling van vier verschillende lekkages in Nigeria tussen 2004 en 2007. Als onderdeel daarvan betaalt Shell gedupeerde partijen in het land 15 miljoen euro, maar het gaat volgens de olieproducent niet om erkenning van aansprakelijkheid.

Meer uit Financieel

AEX-index begint met verlies, AkzoNobel wint na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door het aanhoudende geweld in het Midden-Oosten. Ook wordt uitgekeken naar de resultaten van de Amerikaanse techbedrijven Alphabet, de eigenaar van Google, IBM, Tesla en Texas Instruments, die na de slotbel op Wall Street naar buiten komen. Sterke resultaten van deze techbedrijven zouden de zorgen over de hoge investeringen in AI en de hoge koerswaarderingen in de sector kunnen wegnemen.

8 minuten geleden
Meer mobiele klanten en breedbandaansluitingen bij KPN

ROTTERDAM (ANP) - KPN heeft in het afgelopen kwartaal meer nieuwe mobiele klanten aan zich gebonden. De telecomprovider kreeg er zowel op de consumentenmarkt als de zakelijke markt meer klanten bij. Ook steeg het aantal consumenten met een breedbandaansluiting.

25 minuten geleden
Randstad groeit weer na periode van omzetdaling

DIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad groeit weer na een periode van omzetdaling. In Noord-Amerika ging de omzet afgelopen maanden duidelijk omhoog en ook in diverse Europese markten was sprake van groei. Dat geeft topman Sander van 't Noordende vertrouwen voor de rest van het jaar.

1 uur geleden
Winst FrieslandCampina hard geraakt door overvloed aan melk

AMERSFOORT (ANP) - De resultaten van FrieslandCampina stonden het afgelopen halfjaar sterk onder druk door een snel gestegen melkaanbod en de daarmee samenhangende daling van de zuivelprijzen. Volgens Jan Derck van Karnebeek, topman van het Nederlandse zuivelconcern, bleef de vraag naar producten als boter, kaas, melkpoeder en houdbare melk achter bij de hoge melkaanvoer.

1 uur geleden
Canada zegt gezamenlijke opening brug met VS af om handelsgeschil

OTTAWA (ANP/RTR) - ‌Canada heeft een gezamenlijke opening met de VS van een internationale brug afgezegd wegens de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om de importtarieven voor verschillende producten met 50 procent te verhogen.

1 uur geleden
AkzoNobel ziet winstgevendheid aantrekken in tweede kwartaal

AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel heeft in het tweede kwartaal van 2026 de winstgevendheid opnieuw zien aantrekken. Het bedrijf achter verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens profiteerde daarbij naar eigen zeggen van prijsaanpassingen en kostenverlagingen, waardoor de winstmarge voor het vijfde kwartaal op rij verbeterde.

1 uur geleden
Beter investeringsklimaat nodig voor bouw huurwoningen, zegt DNB

AMSTERDAM (ANP) - Om de bouwambities voor huurwoningen waar te maken, is verbetering van het investeringsklimaat in Nederland nodig. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) na onderzoek naar de financiering van private huurwoningen.

1 uur geleden