Oliekartel OPEC+ verlengt productieverlaging, aldus bronnen
WENEN/MOSKOU (ANP/AFP) - Oliekartel OPEC+ verlengt de huidige productieverlaging tot en met het einde van juni. Dat melden bronnen bij de groep van grote olieproducerende landen waaronder Saudi-Arabië en Rusland aan persbureau Bloomberg. Op de oliemarkt was al verwacht dat de productievermindering langer door zou gaan om zo de prijzen te stutten.
Het gaat om een productieverlaging van circa 2 miljoen vaten per dag. Daarvan neemt Saudi-Arabië ongeveer de helft voor zijn rekening. De in Wenen gevestigde OPEC+ is voorzichtig gestemd door de zwakkere economie van China, wat de grootste importeur van olie ter wereld is. Daarnaast pompen Amerikaanse oliebedrijven steeds meer op, wat kan zorgen voor een overschot op de oliemarkt en dus druk op de prijzen.
Door de prijzen te stutten willen de landen van de OPEC+ de geldstromen uit de olie-export op peil houden. Saudi-Arabië heeft dat geld nodig voor zijn ambitieuze, maar buitengewoon kostbare economische hervormingsplannen, terwijl Rusland met de oliehandel zijn oorlogskas voor de strijd in Oekraïne spekt.
De Russische vicepremier die belast is met energievraagstukken, Aleksandr Novak, heeft gezegd dat zijn land aan het einde van het tweede kwartaal 471.000 vaten olie per dag minder produceert. Dit is volgens hem overeengekomen met de andere leden van de OPEC+ om de olieprijzen op de wereldmarkt te stuwen. Rusland beperkt volgens Novak vrijwillig de productie in april met 300.000 vaten per dag en in april met 400.000 vaten. Rusland produceerde afgelopen jaar naar schatting gemiddeld zo'n 10,5 miljoen vaten olie per dag. Het is niet de grootste producent, maar na Saudi-Arabië wel de grootste olie-exporteur. De meeste Russische olie gaat naar China en India.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.
6 uur geleden