Oliekartel OPEC+ verlengt productieverlaging, aldus bronnen
WENEN/MOSKOU (ANP/AFP) - Oliekartel OPEC+ verlengt de huidige productieverlaging tot en met het einde van juni. Dat melden bronnen bij de groep van grote olieproducerende landen waaronder Saudi-Arabië en Rusland aan persbureau Bloomberg. Op de oliemarkt was al verwacht dat de productievermindering langer door zou gaan om zo de prijzen te stutten.
Het gaat om een productieverlaging van circa 2 miljoen vaten per dag. Daarvan neemt Saudi-Arabië ongeveer de helft voor zijn rekening. De in Wenen gevestigde OPEC+ is voorzichtig gestemd door de zwakkere economie van China, wat de grootste importeur van olie ter wereld is. Daarnaast pompen Amerikaanse oliebedrijven steeds meer op, wat kan zorgen voor een overschot op de oliemarkt en dus druk op de prijzen.
Door de prijzen te stutten willen de landen van de OPEC+ de geldstromen uit de olie-export op peil houden. Saudi-Arabië heeft dat geld nodig voor zijn ambitieuze, maar buitengewoon kostbare economische hervormingsplannen, terwijl Rusland met de oliehandel zijn oorlogskas voor de strijd in Oekraïne spekt.
De Russische vicepremier die belast is met energievraagstukken, Aleksandr Novak, heeft gezegd dat zijn land aan het einde van het tweede kwartaal 471.000 vaten olie per dag minder produceert. Dit is volgens hem overeengekomen met de andere leden van de OPEC+ om de olieprijzen op de wereldmarkt te stuwen. Rusland beperkt volgens Novak vrijwillig de productie in april met 300.000 vaten per dag en in april met 400.000 vaten. Rusland produceerde afgelopen jaar naar schatting gemiddeld zo'n 10,5 miljoen vaten olie per dag. Het is niet de grootste producent, maar na Saudi-Arabië wel de grootste olie-exporteur. De meeste Russische olie gaat naar China en India.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
49 minuten geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
8 uur geledenMEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.
9 uur geleden