Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oliekartel OPEC+ verlengt productieverlaging, aldus bronnen

Oliekartel OPEC+ verlengt productieverlaging, aldus bronnen

WENEN/MOSKOU (ANP/AFP) - Oliekartel OPEC+ verlengt de huidige productieverlaging tot en met het einde van juni. Dat melden bronnen bij de groep van grote olieproducerende landen waaronder Saudi-Arabië en Rusland aan persbureau Bloomberg. Op de oliemarkt was al verwacht dat de productievermindering langer door zou gaan om zo de prijzen te stutten.

Het gaat om een productieverlaging van circa 2 miljoen vaten per dag. Daarvan neemt Saudi-Arabië ongeveer de helft voor zijn rekening. De in Wenen gevestigde OPEC+ is voorzichtig gestemd door de zwakkere economie van China, wat de grootste importeur van olie ter wereld is. Daarnaast pompen Amerikaanse oliebedrijven steeds meer op, wat kan zorgen voor een overschot op de oliemarkt en dus druk op de prijzen.

Door de prijzen te stutten willen de landen van de OPEC+ de geldstromen uit de olie-export op peil houden. Saudi-Arabië heeft dat geld nodig voor zijn ambitieuze, maar buitengewoon kostbare economische hervormingsplannen, terwijl Rusland met de oliehandel zijn oorlogskas voor de strijd in Oekraïne spekt.

De Russische vicepremier die belast is met energievraagstukken, Aleksandr Novak, heeft gezegd dat zijn land aan het einde van het tweede kwartaal 471.000 vaten olie per dag minder produceert. Dit is volgens hem overeengekomen met de andere leden van de OPEC+ om de olieprijzen op de wereldmarkt te stuwen. Rusland beperkt volgens Novak vrijwillig de productie in april met 300.000 vaten per dag en in april met 400.000 vaten. Rusland produceerde afgelopen jaar naar schatting gemiddeld zo'n 10,5 miljoen vaten olie per dag. Het is niet de grootste producent, maar na Saudi-Arabië wel de grootste olie-exporteur. De meeste Russische olie gaat naar China en India.

Meer uit Financieel

Staking legt luchtverkeer op Berlijns vliegveld woensdag plat

BERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.

18 minuten geleden
Duurder vast energiecontract blijft populairder dan voor oorlog

DEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.

57 minuten geleden
Europese beurzen klimmen door dalende olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.

1 uur geleden
Vergelijker: spaarrente schiet omhoog naar 2,50 procent

EINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.

2 uur geleden
FNV: veel werknemers DHL Express hebben gestaakt

AMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.

3 uur geleden
Directeur IEA: landen kunnen meer olie vrijgeven indien nodig

PARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) kunnen meer olie vrijgeven uit de noodreserves als dat nodig is. Dat zei directeur Fatih Birol maandag. Hij wees daarbij op de achtergebleven noodvoorraad olie.

3 uur geleden
Miljoenen voor Britse huishoudens om stijgende kosten stookolie

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk stelt miljoenen beschikbaar voor de meest kwetsbare Britse huishoudens. Met de financiële steun worden de huishoudens geholpen de stijgende kosten van stookolie te kunnen dragen. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer maandag bekend.

4 uur geleden