Oliedienstverlener SBM Offshore gaat aandeelhouders flink belonen
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse maritieme dienstverlener SBM Offshore heeft de omzet en winst afgelopen jaar flink zien dalen. Topman Øivind Tangen sprak desondanks van sterke prestaties, waarbij de eigen verwachtingen van het bedrijf werden overtroffen. Het bedrijf, dat volgens analisten van JPMorgan waarschijnlijk in maart promoveert naar de AEX-index, gaat de aandeelhouders flink belonen en rekent voor dit jaar op een stijging van de omzet en winst.
SBM Offshore is een wereldspeler als het gaat om de bouw en installatie van grote drijvende platforms voor bijvoorbeeld de olie-industrie (FPSO). Wereldwijd werken er meer dan 8000 mensen.
De omzet daalde vorig jaar met 17 procent tot 5,1 miljard dollar. De nettowinst viel een kwart lager uit op 677 miljoen dollar, tegen 907 miljoen dollar in 2024. SBM Offshore boekte in 2024 nog recordresultaten, mede door de opkomende olie-industrie in Guyana. Na olievondsten voor de kust van dit buurland van Suriname verkocht SBM Offshore groot materieel voor het oppompen en opslaan van olie op zee. In 2025 had het bedrijf onder meer te maken met uitdagende economische en geopolitieke omstandigheden.
270 miljoen dollar eigen aandelen
Maar SBM Offshore heeft aangekondigd voor 270 miljoen dollar aan eigen aandelen in te kopen. Ook keert het bedrijf voor 200 miljoen dollar aan dividend uit, waarvan 100 miljoen dollar over 2025 en 100 miljoen dollar over de eerste helft van 2026. Aandeelhouders ontvangen daarmee een recorduitkering van 2,57 dollar per aandeel, 57 procent meer dan een jaar terug.
Drie grote projecten voor drijvende productie- en opslagplatforms vorderen volgens het bedrijf volgens plan. Dat gaat onder meer om klussen voor ExxonMobil in Guyana en TotalEnergies in Suriname. Voor de komende drie jaar voorziet het bedrijf minstens zestien FPSO-projecten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
18 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
3 uur geledenETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardigekaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, verwacht zijn eerste diervrije kaaseiwitproducten volgend jaar op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Dat laat de onderneming uit Etten-Leur woensdag weten nadat de Amerikaanse toezichthouder FDA bij een beoordeling geen bezwaren had.
4 uur geleden