Oliebedrijven trekken aandacht op wisselvallig Wall Street
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag wisselend aan de nieuwe handelsweek begonnen. Daarbij reikte de Dow-Jonesindex opnieuw hoger, terwijl de S&P 500 en techbeurs Nasdaq inleverden. Veel aandacht was er voor olie nu een belangrijke pijplijn naar de Amerikaanse oostkust stilligt vanwege een hack.
Het bedrijf Colonial Pipelines werd eind vorige week gehackt en zette daarop een aantal systemen ter voorzorg uit. Daardoor kwam de oliedistributie stil te liggen en het is nog onduidelijk hoe lang dit gaat duren. De belangrijkste pijplijn van Colonial voert normaal gesproken 45 procent van de benzine, diesel en kerosine voor het oosten van de Verenigde Staten aan. Als de pijplijn nog enkele dagen afgesloten blijft, kunnen er verstoringen optreden.
De olieprijzen gingen opnieuw omhoog. Zo werd een vat Amerikaanse olie 0,8 procent duurder op 65,39 dollar. Brentolie verruilde voor 68,89 dollar per vat van eigenaar, een stijging van 0,9 procent. Oliefondsen als Marathon, ExxonMobil en Chevron gingen tot 2,7 procent omhoog.
BioNTech
De Dow-Jonesindex stond kort na de openingsbel op Wall Street 0,6 procent hoger op 34.972 punten. De breed samengestelde S&P 500 verloor 0,1 procent tot 4228 punten. De Nasdaq ging 1,2 procent omlaag naar 13.593 punten.
Verder steeg biotechnologiebedrijf BioNTech en wel met haast 5 procent. Die onderneming verhoogde zijn omzetverwachting als gevolg van de enorme vraag naar zijn coronavaccin. Ook sloot het Duitse bedrijf, dat ook een notering heeft in New York, een samenwerkingsverband met het Chinese Fosun Pharma. Dat bedrijf was tot nu toe alleen distributiepartner maar BioNTech en Fosun gaan nu ook vaccins produceren in China.
Luchtvaartmaatschappijen
Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen kregen vanuit de politiek de oproep om mensen hun geboekte reizen die door corona niet door konden gaan, terug te betalen. Dat zou een gezamenlijke kostenpost van 10 miljard dollar kunnen betekenen. Delta Air Lines, American Airlines en Southwest Airlines dikten desondanks tot 0,7 procent aan.
Vleesverwerker Tyson Foods (min 2,3 procent) deed het in het afgelopen kwartaal beter dan verwacht en verhoogde zijn omzetverwachting. Met name de rundvleessector krabbelde op. Batterijenproducent Energizer overtrof ook de verwachtingen van de markt. Het aandeel verloor niettemin 2 procent.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.
52 minuten geledenPARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.
1 uur geledenALMERE (ANP) - De orderontvangst van chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is in het vierde kwartaal gestegen tot ongeveer 800 miljoen euro. Daarmee viel de orderontvangst van het bedrijf uit Almere flink hoger uit dan was verwacht door de onderneming. In het derde kwartaal bedroegen de bestellingen 637 miljoen euro en ASMI had voor het vierde kwartaal slechts een lichte toename voorspeld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
5 uur geleden