Oliebedrijven en luchtvaartsector zetten Nikkei flink lager
TOKIO (ANP) - De Japanse oliebedrijven gingen woensdag hard omlaag op de aandelenbeurs in Tokio. De nieuwe en strengere lockdowns in Europa vanwege snel oplopende coronabesmettingen wakkerden de zorgen aan over het wereldwijde economische herstel van de coronacrisis. Het vooruitzicht van langere lockdowns drukt ook de vraag naar olie, wat leidt tot lagere olieprijzen. Ook de luchtvaartmaatschappijen kregen opnieuw rake klappen door de vrees voor een trager herstel van het vliegverkeer.
De Nikkei in Tokio eindigde 2 procent lager op 28.405,52 punten. Het was de vierde verliesdag op rij. Inpex, de grootste olieproducent van Japan, en luchtvaartmaatschappij ANA Holdings raakten bijna 6 procent kwijt. Tokyo Electron en Screen Holdings wonnen 5 procent en 1,7 procent. Zakenkrant Nikkei meldde dat de twee chipbedrijven met de Japanse overheid gaan samenwerken in een project om te investeren in binnenlandse productiefaciliteiten voor de nieuwe generatie van chips.
Nikon dikte ruim 6 procent aan. Beleggers verwachten dat de Japanse producent van optische en elektronische apparatuur zal profiteren van de plannen van de Amerikaanse chipmaker Intel om zijn productie op te schroeven. Intel gaat 20 miljard dollar investeren in onder meer nieuwe fabrieken in de Amerikaanse staat Arizona. De investeringen moeten Intel helpen om beter te concurreren met rivalen als het Taiwanese TSMC (min 3 procent) en het Zuid-Koreaanse Samsung (min 0,9 procent).
De Hang Seng-index in Hongkong leverde tussentijds 2,2 procent in. Fosun Pharma, de Chinese partner van farmaceuten Pfizer en BioNTech, zakte bijna 5 procent na het nieuws dat Hongkong en Macau tijdelijk zijn gestopt met het inenten met coronavaccins van Pfizer/BioNTech vanwege defecten aan de flesjes. Geely zette de koersval voort en kelderde 8 procent. De Chinese autofabrikant kwam een dag eerder al met tegenvallende jaarresultaten. Het grote Chinese internetconcern Tencent, dat na de slotbel in Hongkong de cijfers bekend zal maken, daalde dik 1 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen in Nederland neemt dit jaar af, verwacht kredietverzekeraar Atradius. Voor volgend jaar rekent Atradius wel weer op een toename.
10 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
10 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
13 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geleden