Oliebedrijf TotalEnergies klaagt Greenpeace aan om milieurapport
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse olie- en gasmaatschappij TotalEnergies heeft milieuorganisatie Greenpeace aangeklaagd vanwege beweringen die onjuist zouden zijn. Ook het adviesbureau Factor-X moet zich voor de rechter verantwoorden. Die twee organisaties schreven in een kritisch milieurapport dat TotalEnergies een veel te lage CO2-uitstoot opgaf voor 2019, maar het energieconcern noemt die beschuldigingen onwaar.
In de civiele rechtszaak eist TotalEnergies dat Greenpeace en Factor-X de publicatie intrekken en er niet langer naar verwijzen. Ook wil het bedrijf dat de rechter Greenpeace en Factor-X een boete van 2000 euro oplegt voor iedere dag dat ze dit niet doen, plus een symbolische schadevergoeding van 1 euro.
De eerste zitting zal op 7 september plaatsvinden in Parijs. De inhoudelijke behandeling duurt waarschijnlijk maanden.
Uitstoot 'dubbel geteld'
Greenpeace en Factor-X schreven in het rapport dat TotalEnergies in 2019 ruim 1,6 miljard ton CO2 en andere broeikasgassen uitstootte, maar slechts 455 miljoen ton meldde in zijn verslagen. TotalEnergies verzette zich fel tegen de aantijgingen en zegt dat de organisaties bepaalde uitstoot dubbel hebben geteld.
"Dit is een principekwestie en een oordeel van de rechter weerhoudt Greenpeace er niet van om kritisch te blijven op ons en onze klimaatstrategie, maar het herinnert hen eraan dat voor het publieke debat over zulke belangrijke onderwerpen nauwkeurigheid en goed vertrouwen nodig zijn", verklaarde TotalEnergies. Maar Greenpeace stelt dat het olieconcern de milieuorganisatie monddood wil maken in de aanloop naar zijn aandeelhoudersvergadering. Daar zullen activisten het bestuur vragen om meer te doen tegen klimaatverandering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
4 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
5 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
9 uur geleden