
Oekraïne ziet dat voorstel grondstoffendeal VS 'totaal anders' is
KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is het nieuwe ontwerp voor een omvattende grondstoffendeal met de Verenigde Staten "totaal anders" dan een eerder concept. Het voorstel vereist een nadere beoordeling door juristen, aldus Zelensky.
De president benadrukte dat Oekraïne geen akkoord zal accepteren dat toetreding tot de Europese Unie in gevaar brengt. Een dag eerder meldde het Amerikaanse persbureau Bloomberg dat de Amerikanen nog meer economische macht in Oekraïne eisen. Washington ziet dat deels als compensatie voor de militaire hulp aan Oekraïne in de strijd tegen Rusland.
De Verenigde Staten zouden aandringen op controle over alle belangrijke toekomstige investeringen in infrastructuur en delfstoffen. Volgens Bloomberg kan Washington zo zelfs het Oekraïense streven om lid te worden van de EU ondermijnen. De Amerikanen zouden enorme macht krijgen bij projecten zoals wegen en spoorwegen, havens, mijnen, olie en gas en de winning van belangrijke mineralen.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP) - De Houthi's in Jemen zeggen dat een bestand met de VS niet voorziet in het staken van aanvallen op schepen die ze linken aan Israël. "De waterwegen zijn veilig voor alle internationale schepen, behalve Israëlische", zegt een hoge Houthi-functionaris tegen persbureau AFP. "Israël maakt geen deel uit van de overeenkomst, die geldt alleen voor Amerikaanse en andere schepen."
2 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft voor het eerst sinds hij aan de macht is gekomen een reis gemaakt naar Europa. Hij is in Parijs voor een ontmoeting met de Franse president Emmanuel Macron en hoopt te praten over het schrappen van sancties tegen Syrië.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het opgelaaide conflict tussen India en Pakistan zal besproken worden door de Europese buitenlandministers, die woensdag en donderdag bij elkaar zijn in Warschau. Dat laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. Het gaat om een informele bijeenkomst van ministers waarbij geen besluiten worden genomen.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz reist vrijdag naar Brussel af voor een afspraak met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Het gaat om een eerste ontmoeting tussen de twee in Merz' rol als bondskanselier.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft om geduld gevraagd nu het onderzoek naar de grote stroomstoring in zijn land en Portugal nog steeds geen duidelijke oorzaak heeft opgeleverd. De sociaaldemocraat zei in het parlement dat veel data moet worden onderzocht.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland beperkt het mobiele internet in aanloop naar de Dag van de Overwinning vrijdag. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is die actie nodig om de veiligheid van de militaire parade in Moskou te garanderen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Internationaal groeit de bezorgdheid dat het conflict tussen India en Pakistan verder uit de hand kan lopen. In Europa roepen het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk op escalatie te voorkomen.
1 uur geleden