Oekraïne vraagt NAVO om 'afschrikkingspakket' voor Rusland
RIGA (ANP/RTR/AFP/DPA) - Oekraïne wil dat NAVO-landen alvast strafmaatregelen voorbereiden die opgelegd kunnen worden aan Rusland als een nieuw conflict uitbreekt. Minister van Buitenlandse Zaken Dmytro Koeleba stuurt aan op een "afschrikkingspakket" om Moskou af te houden van een nieuwe aanval op zijn land.
De NAVO maakt zich grote zorgen over de vele Russische troepen die zijn samengetrokken in de grensstreek met Oekraïne. Koeleba pleitte woensdag voor duidelijke communicatie richting Moskou, het alvast voorbereiden van sancties en meer militaire steun voor zijn regering. Zo moet volgens hem het "slechtste scenario" worden voorkomen.
NAVO-topman Jens Stoltenberg had Rusland al gewaarschuwd dat een "hoge prijs" betaald zal worden bij een aanval op Oekraïne. Hij zei dinsdag na topoverleg in Letland dat onzeker is wat het doel is van de recente Russische troepenopbouw, maar beklemtoonde dat "we voorbereid moeten zijn op het ergste".
Spanningen
Rusland houdt juist de NAVO verantwoordelijk voor het oplopen van de spanning. President Vladimir Poetin heeft het bondgenootschap gewaarschuwd dat hij genoodzaakt zal zijn om in actie te komen als geavanceerde raketsystemen worden geplaatst in Oekraïne.
Oekraïne wil lid worden van de NAVO en de EU en ligt al jaren overhoop met Rusland. Dat annexeerde in 2014 het Oekraïense schiereiland de Krim en steunt gewapende separatisten in Oost-Oekraïne.
Meer uit Binnenland
ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
13 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
45 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
46 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
47 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
48 minuten geledenLOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.
2 uur geledenEPE (ANP) - Van nagenoeg alle inwoners van de gemeente Epe zijn bij de datahack van 12 maart bij de gemeente gegevens gestolen. Het gaat om hun naam, adres, geboortedatum, -plaats en -land, geslacht en burgerservicenummer (bsn), is duidelijk geworden na onderzoek. Van sommige mensen die een gemeentelijke voorziening hadden aangevraagd, kunnen ook zaken als contactgegevens, bankrekeningnummer of kopie van het identiteitsbewijs zijn gestolen.
2 uur geleden