Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne trekt geld uit voor garanties luchtruim

Oekraïne trekt geld uit voor garanties luchtruim

KIEV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft omgerekend ruim 520 miljoen euro uitgetrokken om te zorgen dat luchtvaartmaatschappijen over het land blijven vliegen. Dat geld is bedoeld om garanties te geven nu volgens het land verzekeringsmaatschappijen huiverig worden. De spanning rond Oekraïne liep afgelopen weekeinde verder op nadat de Verenigde Staten hadden gewaarschuwd dat een Russische inval van het land ieder moment kan plaatsvinden.

Directe aanleiding van de stap van de Oekraïense overheid was een Oekraïense vlucht die van Madeira op weg was naar Kiev, maar uiteindelijk in Moldavië landde. Luchtvaartmaatschappij SkyUp liet weten dat het bedrijf waar het zijn vliegtuigen leaset de maatschappij had verboden om het Oekraïense luchtruim binnen te gaan.

Voor Oekraïne is het belangrijk dat er over het land blijft worden gevlogen. Dat levert de schatkist namelijk geld op. Afgelopen weekend maakte KLM al bekend niet meer over Oekraïne te vliegen en geen vluchten meer naar Kiev aan te bieden. Lufthansa liet weten dat te overwegen, maar nog geen beslissing te hebben genomen. Vliegtuigen van British Airways lijken maandag al om Oekraïne heen te vliegen en tweets van een piloot van de maatschappij duiden daar ook op, maar British Airways heeft dat nog niet bevestigd.

MH17

Luchtvaartadviesbureau OPSGROUP verwacht dat meer maatschappijen het voorbeeld van KLM gaan volgen en dat het Oekraïense luchtruim dan een no-goarea wordt. "Ik denk niet dat het overheidsadvies de doorslag geeft, maar veeleer druk van verzekeraars en groepsdruk omdat andere luchtvaartmaatschappijen Oekraïne vermijden", zegt oprichter Mark Zee van OPSGROUP.

"Als KLM, Lufthansa en British Airways niet meer over Oekraïne vliegen, zit je al bijna op een MH17-scenario", aldus Zee. Die Malaysian Airlines-vlucht werd in zomer 2014 boven het oosten van Oekraïne neergeschoten waarbij alle 298 personen aan boord omkwamen. Daarna besloten veel luchtvaartmaatschappijen het land te mijden.

Voor vluchten van Europa naar Azië en vice versa maakt het om Oekraïne heen vliegen geen enorm verschil in tijd en kosten, stelt Zee. Voor luchtvaartmaatschappijen uit buurlanden van Oekraïne kan het wel tot problemen leiden.

Meer uit Financieel

Recordomzet in oneven jaar voor Amsterdamse RAI

AMSTERDAM (ANP) - De RAI in Amsterdam heeft een relatief goed jaar achter de rug. De evenementen- en congresorganisatie boekte de hoogste omzet ooit in een oneven jaar. In even jaren worden altijd meer evenementen gehouden.

4 uur geleden
AI wordt steeds belangrijkere groeimotor voor Google-moeder

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google-moeder Alphabet zag in het eerste kwartaal de omzet en winst stijgen. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt.

5 uur geleden
Meta verwacht nog meer te investeren in AI-race

MENLO PARK (ANP) - Socialmediaconcern Meta verwacht dit jaar nog meer geld kwijt te zijn aan de bouw van datacenters voor AI dan eerder geraamd. Het bedrijf achter Facebook en Instagram doet volop mee in de wedloop om de meest geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie te ontwikkelen. De halfgeleiders die al het rekenwerk moeten doen, zijn echter in prijs gestegen.

5 uur geleden
Wall Street sluit gemengd terwijl olieprijzen fors oplopen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers zagen de prijs van olie fors omhooggaan doordat er nog geen zicht is op een heropening van de Straat van Hormuz. Een vat Brentolie bereikte de hoogste prijs sinds juni 2022.

6 uur geleden
Fed-voorzitter Jerome Powell blijft in bestuur centrale bank

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, heeft aangekondigd in het bestuur van de Amerikaanse centrale bank te blijven als zijn termijn als preses afloopt. Hij neemt die ongebruikelijke beslissing nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk heeft geprobeerd de Fed onder druk te zetten om de rentes te verlagen. In een toelichting op het nieuwste rentebesluit benadrukte Powell hoe belangrijk het is dat de Fed onafhankelijk van de regering het rentebeleid bepaalt.

7 uur geleden
Onenigheid vertraagt publicatie Belgisch inflatiecijfer met uren

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.

7 uur geleden
Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.

8 uur geleden