Oekraïne trekt geld uit voor garanties luchtruim
KIEV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft omgerekend ruim 520 miljoen euro uitgetrokken om te zorgen dat luchtvaartmaatschappijen over het land blijven vliegen. Dat geld is bedoeld om garanties te geven nu volgens het land verzekeringsmaatschappijen huiverig worden. De spanning rond Oekraïne liep afgelopen weekeinde verder op nadat de Verenigde Staten hadden gewaarschuwd dat een Russische inval van het land ieder moment kan plaatsvinden.
Directe aanleiding van de stap van de Oekraïense overheid was een Oekraïense vlucht die van Madeira op weg was naar Kiev, maar uiteindelijk in Moldavië landde. Luchtvaartmaatschappij SkyUp liet weten dat het bedrijf waar het zijn vliegtuigen leaset de maatschappij had verboden om het Oekraïense luchtruim binnen te gaan.
Voor Oekraïne is het belangrijk dat er over het land blijft worden gevlogen. Dat levert de schatkist namelijk geld op. Afgelopen weekend maakte KLM al bekend niet meer over Oekraïne te vliegen en geen vluchten meer naar Kiev aan te bieden. Lufthansa liet weten dat te overwegen, maar nog geen beslissing te hebben genomen. Vliegtuigen van British Airways lijken maandag al om Oekraïne heen te vliegen en tweets van een piloot van de maatschappij duiden daar ook op, maar British Airways heeft dat nog niet bevestigd.
MH17
Luchtvaartadviesbureau OPSGROUP verwacht dat meer maatschappijen het voorbeeld van KLM gaan volgen en dat het Oekraïense luchtruim dan een no-goarea wordt. "Ik denk niet dat het overheidsadvies de doorslag geeft, maar veeleer druk van verzekeraars en groepsdruk omdat andere luchtvaartmaatschappijen Oekraïne vermijden", zegt oprichter Mark Zee van OPSGROUP.
"Als KLM, Lufthansa en British Airways niet meer over Oekraïne vliegen, zit je al bijna op een MH17-scenario", aldus Zee. Die Malaysian Airlines-vlucht werd in zomer 2014 boven het oosten van Oekraïne neergeschoten waarbij alle 298 personen aan boord omkwamen. Daarna besloten veel luchtvaartmaatschappijen het land te mijden.
Voor vluchten van Europa naar Azië en vice versa maakt het om Oekraïne heen vliegen geen enorm verschil in tijd en kosten, stelt Zee. Voor luchtvaartmaatschappijen uit buurlanden van Oekraïne kan het wel tot problemen leiden.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
9 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
21 uur geleden