Oekraïne trekt geld uit voor garanties luchtruim
KIEV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft omgerekend ruim 520 miljoen euro uitgetrokken om te zorgen dat luchtvaartmaatschappijen over het land blijven vliegen. Dat geld is bedoeld om garanties te geven nu volgens het land verzekeringsmaatschappijen huiverig worden. De spanning rond Oekraïne liep afgelopen weekeinde verder op nadat de Verenigde Staten hadden gewaarschuwd dat een Russische inval van het land ieder moment kan plaatsvinden.
Directe aanleiding van de stap van de Oekraïense overheid was een Oekraïense vlucht die van Madeira op weg was naar Kiev, maar uiteindelijk in Moldavië landde. Luchtvaartmaatschappij SkyUp liet weten dat het bedrijf waar het zijn vliegtuigen leaset de maatschappij had verboden om het Oekraïense luchtruim binnen te gaan.
Voor Oekraïne is het belangrijk dat er over het land blijft worden gevlogen. Dat levert de schatkist namelijk geld op. Afgelopen weekend maakte KLM al bekend niet meer over Oekraïne te vliegen en geen vluchten meer naar Kiev aan te bieden. Lufthansa liet weten dat te overwegen, maar nog geen beslissing te hebben genomen. Vliegtuigen van British Airways lijken maandag al om Oekraïne heen te vliegen en tweets van een piloot van de maatschappij duiden daar ook op, maar British Airways heeft dat nog niet bevestigd.
MH17
Luchtvaartadviesbureau OPSGROUP verwacht dat meer maatschappijen het voorbeeld van KLM gaan volgen en dat het Oekraïense luchtruim dan een no-goarea wordt. "Ik denk niet dat het overheidsadvies de doorslag geeft, maar veeleer druk van verzekeraars en groepsdruk omdat andere luchtvaartmaatschappijen Oekraïne vermijden", zegt oprichter Mark Zee van OPSGROUP.
"Als KLM, Lufthansa en British Airways niet meer over Oekraïne vliegen, zit je al bijna op een MH17-scenario", aldus Zee. Die Malaysian Airlines-vlucht werd in zomer 2014 boven het oosten van Oekraïne neergeschoten waarbij alle 298 personen aan boord omkwamen. Daarna besloten veel luchtvaartmaatschappijen het land te mijden.
Voor vluchten van Europa naar Azië en vice versa maakt het om Oekraïne heen vliegen geen enorm verschil in tijd en kosten, stelt Zee. Voor luchtvaartmaatschappijen uit buurlanden van Oekraïne kan het wel tot problemen leiden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.
39 minuten geledenARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Bij de zuivelfabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden gaan ongeveer honderd werknemers maandag een staking houden van zestien uur in het cao-conflict in de zuivelindustrie. Volgens vakbond FNV begint de staking om 14.00 uur en duurt de actie tot dinsdagochtend 06.00 uur.
3 uur geleden