Oekraïne noemt vermeende rol bij sabotage pijpleidingen onzin
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft mediaberichten dat het betrokken was bij de sabotage in 2022 van de Nord Stream-pijpleidingen met Russisch gas voor Europa, verworpen als "absolute onzin". Volgens de Amerikaanse krant The Wall Street Journal (WSJ) hield de toenmalige topcommandant van Oekraïne, generaal Valeri Zaloezjny, toezicht op het plan om de leidingen op te blazen. Maar de regering in Kyiv ontkent.
"De betrokkenheid van Oekraïne bij de ontploffingen van Nord Stream is absolute onzin. Dergelijke acties hadden voor Oekraïne geen enkele praktische zin", aldus een adjudant van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij benadrukt dat de explosies de Russische oorlog tegen Oekraïne niet hebben gestopt en de situatie aan het front niet hebben beïnvloed.
WSJ stelt dat Zelensky op de hoogte was van plannen om de Nord Stream-leidingen op te blazen. Hij zou daar aanvankelijk ook toestemming voor hebben gegeven. Zelensky veranderde van gedachten toen de Amerikaanse CIA hem vroeg van de sabotageactie af te zien. De CIA was over het bestaan van het plan ingelicht door de Nederlandse militaire inlichtingendienst MIVD. Zaloezjny zou toen hebben besloten toch door te zetten.
Meer uit Buitenland
MILAAN (ANP/AFP) - Italië heeft vlak voor het begin van de Olympische Spelen een cyberaanval weten te verijdelen, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Volgens hem zat Rusland achter de hackpoging, die onder meer gericht was op locaties in Cortina d'Ampezzo, waar de Winterspelen deels worden gehouden.
19 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby werd woensdag emotioneel tijdens zijn eerste verklaring in de rechtbank, waar hij terechtstaat voor onder meer verkrachting en mishandeling. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit stelt dat hij jarenlang door journalisten is "lastiggevallen en gepest".
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Peter Mandelson hangt nieuwe maatregelen boven het hoofd na de rel over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Premier Keir Starmer verklaarde in het parlement dat koning Charles en hij het erover eens zijn dat Mandelson verwijderd moet worden uit een koninklijke adviesraad, de Privy Council.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".
3 uur geledenLANDSTUHL (ANP) - Een 36-jarige treinconducteur van de Duitse spoorwegen is doodgeslagen door een zwartrijder. De medewerker van Deutsche Bahn, Serkan, is in het ziekenhuis overleden, melden Duitse media. Hij werd maandagavond in een trein vlak bij Landstuhl in deelstaat Rijnland-Palts door een 26-jarige zwartrijder zo hard geslagen dat hij het bewustzijn verloor.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - Een Japans kersenbloesemfestival op een populair uitkijkpunt met zicht op de berg Fuji gaat niet door. Lokale autoriteiten hebben het evenement geschrapt wegens zorgen van bewoners over drukte en overlast van toeristen, meldt persbureau Kyodo.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - Agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE hebben in Italië geen operationele rol bij de Olympische Spelen. Dat benadrukte minister van Binnenlandse Zaken Matteo Piantedosi, die de ophef over de komst van de Amerikanen onnodig noemde. "ICE kan geen operationele politietaken uitvoeren op ons nationale grondgebied en zal dat ook nooit kunnen."
3 uur geleden