Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne en klimaat tonen volgens VNO-NCW noodzaak meer waterstof

Oekraïne en klimaat tonen volgens VNO-NCW noodzaak meer waterstof

DEN HAAG (ANP) - De oorlog in Oekraïne en de klimaatcrisis laten volgens werkgeversorganisatie VNO-NCW zien hoe belangrijk het is om snel meer groene waterstof te gaan produceren. Om de doelen op dit gebied te halen, moet Nederland echter "alle zeilen bijzetten" en "morgen al beginnen", stelt de organisatie.

Waterstof wordt vooral voor de industrie gezien als een cruciale schone energiebron van de toekomst. Het kan bijvoorbeeld aardgas vervangen in industriële processen. Daarmee kan waterstof bijdragen aan het verkleinen van de afhankelijkheid van Rusland op energiegebied.

Het grootste voordeel van waterstof is dat bij het gebruik geen broeikasgassen vrijkomen. Hoe schoon waterstof echt is, hangt ervan af hoe die wordt gemaakt. Waterstof maak je met water en elektriciteit. Die stroom moet dus schoon worden opgewekt, bijvoorbeeld door windmolens, om de waterstof 'groen' te kunnen noemen.

Binnen de EU is afgesproken dat in 2030 de helft van de waterstof groen moet zijn. Genoeg waterstof produceren, die ook nog voor de helft met duurzame stroom wordt gemaakt, wordt "een uitdaging", maar het kan wel volgens een studie van onderzoeksbureau CE Delft. Om dit doel te bereiken is in de eerste plaats veel meer groene stroom nodig dan waar de huidige plannen in voorzien.

Volgens de onderzoekers is zo'n 5 gigawatt extra opwekcapaciteit nodig. Dat is ongeveer de helft van de gezamenlijke capaciteit van alle geplande windmolenparken op zee. Een deel van de waterstof importeren is ook een optie, aldus CE Delft. Hoe dan ook gaat het veel geld kosten om de industrie voor de helft over te laten stappen op groene waterstof. Volgens de onderzoekers kunnen de kosten stijgen met 50 procent tot 150 procent. Dat komt neer op een extra bedrag van 900 miljoen tot 2,2 miljard euro per jaar in 2030. Daarom wil de industrie graag "ondersteuning" vanuit de overheid.

Meer uit Financieel

FT: president Lagarde waarschijnlijk vroegtijdig weg bij ECB

LONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gaat haar termijn, die in oktober volgend jaar afloopt, waarschijnlijk niet afmaken. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de centrale bank in Frankfurt. De Française is sinds november 2019 president van de ECB.

37 minuten geleden
Steeds meer jongeren op lichtere motoren stuwen recordverkoop

UTRECHT (ANP) - De verkoop van gebruikte motoren bereikte vorig jaar een recordniveau, mede dankzij de groeiende populariteit van motorrijden onder jongeren. Dit zorgt de laatste jaren voor een duidelijke verschuiving naar lichtere motoren, omdat jongeren alleen op deze modellen mogen rijden.

2 uur geleden
ING: vrachtwagenheffing drijft kosten transportbedrijven flink op

AMSTERDAM (ANP) - De vrachtwagenheffing, een kilometerheffing die een groot deel van de bestaande belastingen vervangt, zal dit jaar naar verwachting leiden tot een kostenstijging van meer dan 10 procent en extra financiële druk op Nederlandse transportbedrijven. Ook hogere lonen dragen bij aan de stijgende kosten, meldt ING in een sectorrapport.

2 uur geleden
Zichtbaar verduurzaamde huizen leveren meer op bij verkoop

APELDOORN (ANP) - Wie zijn huis verduurzaamt, krijgt gemiddeld een hogere verkoopprijs wanneer hij zijn woning verkoopt. Maar daarbij is het wel belangrijk dat de verduurzaming duidelijk zichtbaar is voor huizenkopers. Denk dan aan een beter energielabel of zonnepanelen, stellen deskundigen van het Kadaster woensdag na onderzoek.

2 uur geleden
Wall Street sluit eerste dag van kortere handelsweek licht hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag licht hoger gesloten. Beleggers op Wall Street deden het rustiger aan, na de flinke koersverliezen op donderdag en de kleine uitslagen op vrijdag.

9 uur geleden
Bronnen: VK wil verzet Nederland tegen strenge handelsplannen EU

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk benadert meerdere EU-landen, waaronder Nederland, om zich te verzetten tegen strenge handelsvoorstellen die het VK kunnen uitsluiten van deelname aan openbare aanbestedingen. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

11 uur geleden
Vattenfall verkoopt Franse activiteiten aan Franse branchegenoot

STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall verkoopt zijn activiteiten in Frankrijk aan de Franse elektriciteits- en gasleverancier Alterna énergie. Vattenfall meldt een overeenkomst te hebben gesloten om de elektriciteits- en gasverkopen over te dragen aan zijn Franse branchegenoot.

13 uur geleden