Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft ongeveer 1000 vierkante kilometer Russisch grondgebied onder controle gebracht. Dat zegt opperbevelhebber Oleksandr Syrsky in een bericht dat door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het sociale medium Telegram is geplaatst. Zelensky zegt opdracht te hebben gegeven voor het opstellen van een "humanitair plan" voor het veroverde gebied in de grensregio Koersk.

Oekraïne begon daar vorige week zijn offensief. Volgens de Russische president Vladimir Poetin probeert Kyiv de eigen onderhandelingspositie te versterken en Rusland te destabiliseren. Ongeveer 180.000 inwoners zagen zich gedwongen te vluchten.

Het gaat om de eerste Oekraïense verovering van Russisch grondgebied sinds de Russische annexatie van de Krim in 2014 en de grootscheepse Russische aanval bijna 2,5 jaar geleden op de rest van Oekraïne.

Soemy

Als reactie vallen Russische artillerie en gevechtsvliegtuigen posities van de Oekraïense strijdkrachten aan in de Oekraïense regio Soemy, die grenst aan Koersk. Het gebied geldt als een aanvoerlijn en uitvalsbasis voor het offensief in Koersk.

Ondertussen zetten Russische troepen hun invasie elders in Oost-Oekraïne voort. Opnieuw probeerden de Russen door de Oekraïense stellingen rond Torezk en Pokrovsk te breken, aldus Kyiv. Russische aanvallers en Oekraïense verdedigers waren in felle gevechten verwikkeld.

Meer uit Buitenland

Noorse politie onderzoekt ex-ambassadeur om banden met Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse politie is een onderzoek begonnen naar een recent afgetreden ambassadeur om haar banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat in Jordanië en Irak, Mona Juul, wordt beschuldigd van ernstige corruptie. Tegen haar man is een crimineel onderzoek geopend voor medeplichtigheid, melden Noorse media zoals omroep NRK.

7 minuten geleden
Arrestaties bij protesten tegen bezoek Herzog aan Australië

SYDNEY (ANP) - Bij protesten in de Australische stad Sydney zijn zeker 27 mensen gearresteerd, meldt de politie aan ABC News. In meerdere steden in het land vonden demonstraties plaats vanwege het bezoek van de Israëlische president Isaac Herzog. Hij heeft een krans gelegd bij Bondi Beach, waar in december 15 doden vielen toen schutters het vuur openden tijdens een Joodse viering.

46 minuten geleden
Starmer ondanks oplopende druk niet van plan op te stappen

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks grote druk niet van plan op te stappen. Volgens zijn woordvoerder is hij vastberaden om door te gaan met het doorvoeren van zijn beleid en zal hij zich daarop concentreren.

53 minuten geleden
Brussel veroordeelt uitbreiding Israëlische controle op Westoever

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

1 uur geleden
VS-minister verwacht verkiezingen Venezuela binnen 2 jaar

CARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."

2 uur geleden
VN-mensenrechtencommissaris pleit voor vrijlating Lai

GENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.

2 uur geleden
Aanklagers Kosovotribunaal eisen 45 jaar voor oud-president Thaçi

DEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.

3 uur geleden