Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle
KYIV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft ongeveer 1000 vierkante kilometer Russisch grondgebied onder controle gebracht. Dat zegt opperbevelhebber Oleksandr Syrsky in een bericht dat door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het sociale medium Telegram is geplaatst. Zelensky zegt opdracht te hebben gegeven voor het opstellen van een "humanitair plan" voor het veroverde gebied in de grensregio Koersk.
Oekraïne begon daar vorige week zijn offensief. Volgens de Russische president Vladimir Poetin probeert Kyiv de eigen onderhandelingspositie te versterken en Rusland te destabiliseren. Ongeveer 180.000 inwoners zagen zich gedwongen te vluchten.
Het gaat om de eerste Oekraïense verovering van Russisch grondgebied sinds de Russische annexatie van de Krim in 2014 en de grootscheepse Russische aanval bijna 2,5 jaar geleden op de rest van Oekraïne.
Soemy
Als reactie vallen Russische artillerie en gevechtsvliegtuigen posities van de Oekraïense strijdkrachten aan in de Oekraïense regio Soemy, die grenst aan Koersk. Het gebied geldt als een aanvoerlijn en uitvalsbasis voor het offensief in Koersk.
Ondertussen zetten Russische troepen hun invasie elders in Oost-Oekraïne voort. Opnieuw probeerden de Russen door de Oekraïense stellingen rond Torezk en Pokrovsk te breken, aldus Kyiv. Russische aanvallers en Oekraïense verdedigers waren in felle gevechten verwikkeld.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa heft de immuniteit van Noorse oud-secretaris-generaal Thorbjørn Jagland op vanwege documenten die zijn vrijgegeven in de Epstein-zaak. De voormalige premier van Noorwegen was vanaf 2009 tien jaar secretaris-generaal van de Raad van Europa. Daarmee genoot hij ook diplomatieke immuniteit.
29 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland komt met "gepaste tegenmaatregelen" als het Westen de militaire aanwezigheid op Groenland opschroeft. Dat zegt buitenlandminister Sergej Lavrov. "In het geval dat Groenland militariseert en militaire middelen gericht op Rusland worden opgetuigd, nemen we adequate tegenmaatregelen, waaronder militaire", aldus de minister.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Openbaar Ministerie kan zes Democratische politici niet vervolgen voor het verspreiden van een video waarin ze militairen vertelden dat ze geen illegale bevelen hoeven op te volgen. Een onderzoeksjury weigerde volgens media als CNN en The New York Times de aanklachten goed te keuren. De beelden leidden tot een woedende reactie van president Donald Trump, die de zes verraders noemde die de doodstraf verdienen.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU gaat de strijd opvoeren tegen vijandige drones in de lucht, op land, op zee en onder water. Het belangrijkste doel is bescherming van het luchtruim, de kritieke infrastructuur, de buitengrenzen en openbare ruimten. Daartoe heeft de Europese Commissie woensdag een EU-actieplan gepresenteerd om de toenemende dreiging van drones tegen te gaan. Dat omvat maatregelen om aanvallen met drones te voorkomen, te detecteren en uit te schakelen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een internationale actie tegen valsemunters is zo'n 1,2 miljard euro aan nepgeld gevonden. Dat meldt politiedienst Europol in een persbericht. Meer dan 90 procent van het in beslag genomen nepgeld viel te koppelen aan zendingen uit China.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran is bereid inspecties toe te laten om te bewijzen dat zijn atoomprogramma er niet op gericht is om een kernwapen te ontwikkelen. Volgens president Masoud Pezeshkian is Iran klaar voor "iedere verificatie" van het programma.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De aangehouden verdachte in het onderzoek naar de verdwijning van Nancy Guthrie is weer vrijgelaten. Dat meldt onder meer CNN. De man werd dinsdag een uur rijden ten zuiden van Tucson opgepakt voor verhoor, de woonplaats van de moeder van NBC News-presentatrice Savannah Guthrie.
2 uur geleden