Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft ongeveer 1000 vierkante kilometer Russisch grondgebied onder controle gebracht. Dat zegt opperbevelhebber Oleksandr Syrsky in een bericht dat door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het sociale medium Telegram is geplaatst. Zelensky zegt opdracht te hebben gegeven voor het opstellen van een "humanitair plan" voor het veroverde gebied in de grensregio Koersk.

Oekraïne begon daar vorige week zijn offensief. Volgens de Russische president Vladimir Poetin probeert Kyiv de eigen onderhandelingspositie te versterken en Rusland te destabiliseren. Ongeveer 180.000 inwoners zagen zich gedwongen te vluchten.

Het gaat om de eerste Oekraïense verovering van Russisch grondgebied sinds de Russische annexatie van de Krim in 2014 en de grootscheepse Russische aanval bijna 2,5 jaar geleden op de rest van Oekraïne.

Soemy

Als reactie vallen Russische artillerie en gevechtsvliegtuigen posities van de Oekraïense strijdkrachten aan in de Oekraïense regio Soemy, die grenst aan Koersk. Het gebied geldt als een aanvoerlijn en uitvalsbasis voor het offensief in Koersk.

Ondertussen zetten Russische troepen hun invasie elders in Oost-Oekraïne voort. Opnieuw probeerden de Russen door de Oekraïense stellingen rond Torezk en Pokrovsk te breken, aldus Kyiv. Russische aanvallers en Oekraïense verdedigers waren in felle gevechten verwikkeld.

Meer uit Buitenland

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

1 uur geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

1 uur geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

1 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

2 uur geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

2 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

4 uur geleden
EU-erelintje uitgereikt aan Angela Merkel

STRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.

4 uur geleden