Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

Oekraïne: 1000 vierkante kilometer Rusland onder controle

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft ongeveer 1000 vierkante kilometer Russisch grondgebied onder controle gebracht. Dat zegt opperbevelhebber Oleksandr Syrsky in een bericht dat door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het sociale medium Telegram is geplaatst. Zelensky zegt opdracht te hebben gegeven voor het opstellen van een "humanitair plan" voor het veroverde gebied in de grensregio Koersk.

Oekraïne begon daar vorige week zijn offensief. Volgens de Russische president Vladimir Poetin probeert Kyiv de eigen onderhandelingspositie te versterken en Rusland te destabiliseren. Ongeveer 180.000 inwoners zagen zich gedwongen te vluchten.

Het gaat om de eerste Oekraïense verovering van Russisch grondgebied sinds de Russische annexatie van de Krim in 2014 en de grootscheepse Russische aanval bijna 2,5 jaar geleden op de rest van Oekraïne.

Soemy

Als reactie vallen Russische artillerie en gevechtsvliegtuigen posities van de Oekraïense strijdkrachten aan in de Oekraïense regio Soemy, die grenst aan Koersk. Het gebied geldt als een aanvoerlijn en uitvalsbasis voor het offensief in Koersk.

Ondertussen zetten Russische troepen hun invasie elders in Oost-Oekraïne voort. Opnieuw probeerden de Russen door de Oekraïense stellingen rond Torezk en Pokrovsk te breken, aldus Kyiv. Russische aanvallers en Oekraïense verdedigers waren in felle gevechten verwikkeld.

Meer uit Buitenland

EU-buitenlandchef tegen Iran: sancties om onderdrukking mensen

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken besluiten donderdag over meer sancties tegen Iran. EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht ook dat de ministers het eens zullen worden over het plaatsen van de Iraanse Revolutionaire Garde op de terrorismelijst.

25 minuten geleden
Greenpeace bekritiseert Franse uraniumimport uit Rusland

PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk blijft nucleair materiaal uit Rusland importeren, ondanks de oorlog die Moskou tegen Oekraïne voert. Dat stelt de Franse tak van milieuorganisatie Greenpeace in een verklaring. Daarmee zouden de Fransen "de Russische economie en indirect ook de oorlogsmachine" voeden.

2 uur geleden
Xi tegen Starmer: China open voor langdurige strategische relatie

BEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft donderdag tegen de Britse premier Keir Starmer gezegd dat China klaar is voor een langdurig strategisch partnerschap met Groot-Brittannië. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring na hun ontmoeting in Beijing.

3 uur geleden
Rechter blokkeert Trump-beleid jegens vluchtelingen in Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft regeringsbeleid dat gericht was op ongeveer 5600 wettelijk erkende vluchtelingen in Minnesota tijdelijk geblokkeerd. De vluchtelingen wachten op een permanente verblijfsvergunning (greencard).

4 uur geleden
Aanhoudend geweervuur en luide explosies in hoofdstad van Niger

NIAMEY (ANP/RTR/AFP) - In de vroege ochtend van donderdag waren twee uur lang aanhoudende schotenwisselingen en luide explosies te horen nabij de internationale luchthaven van Niamey in Niger, aldus getuigen van persbureaus Reuters en AFP. Op X verspreide video's tonen dat de nachtelijke skyline werd verlicht door geweervuur.

5 uur geleden
Mexico zet olieleveringen Cuba voort ondanks Trumps dreigement

MEXICO-STAD (ANP) - Mexico gaat door met het leveren van ruwe olie aan Cuba. President Claudia Sheinbaum beschouwt de olie-export naar Cuba als "humanitaire hulp", zei ze woensdag tegen verslaggevers. "Die hulp gaat door, net als aan andere landen", zei ze.

7 uur geleden
Troepeninzet Trump in Amerikaanse steden kost honderden miljoenen

WASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.

9 uur geleden