Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïense oud-parlementsvoorzitter gedood in Lviv

Oekraïense oud-parlementsvoorzitter gedood in Lviv

KYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense oud-parlementsvoorzitter Andri Paroebi (54) is gedood in de westelijke stad Lviv, meldt president Volodymyr Zelensky. Hij spreekt op sociale media van een "gruwelijke moord".

Zelensky laat in een korte verklaring weten "zojuist" op de hoogte te zijn gebracht door de procureur-generaal en de minister van Binnenlandse Zaken. Hij voegde eraan toe dat het onderzoek en de zoektocht naar de dader nog bezig zijn. Het Openbaar Ministerie is een moordonderzoek gestart.

De schutter schoot op straat meerdere kogels af op Paroebi en sloeg daarna op de vlucht. De prominente politicus stierf voordat de hulpdiensten arriveerden. Het is niet bekend waarom Paroebi is doodgeschoten.

Grote pro-Europese bewegingen

Paroebi was van 2016 tot 2019 voorzitter van het parlement. Hij deed ook mee aan grote pro-Europese bewegingen in zijn land. Eerst de Oranjerevolutie in 2004, die tot nieuwe verkiezingen leidde, en daarna de Euromaidan-revolutie van 2013 en 2014. Die laatste revolutie leidde tot de val van de pro-Russische president van Oekraïne en de komst van een pro-Europese koers. Paroebi wordt beschouwd als een van de leiders van de Euromaidan-protesten.

De politicus was in de maanden na de laatste revolutie secretaris van de nationale veiligheids- en defensieraad. In die periode annexeerde Rusland de Krim en begon de strijd in Oost-Oekraïne.

'Groot verlies'

Paroebi was sinds 2019 lid van de partij Europese Solidariteit van Petro Porosjenko, die president van Oekraïne werd na de Euromaidan-revolutie. Porosjenko verloor in 2019 de verkiezingen van Zelensky. Zijn partij heeft met afschuw op de schietpartij gereageerd. De oud-president spreekt van "een schot in het hart van Oekraïne".

Buitenlandminister Andri Sybiha omschrijft Paroebi als "een patriot en staatsman die een enorme bijdrage heeft geleverd aan de verdediging van de vrijheid, onafhankelijkheid en soevereiniteit van Oekraïne" en een man die "thuishoort in de geschiedenisboeken". Premier Joelia Svyrydenko spreekt van "een groot verlies" voor het land. Paroebi was volgens haar "altijd een patriot van Oekraïne" en leverde "een grote bijdrage aan de vorming van onze staat".

Meer uit Buitenland

Houthi's zweren wraak op Israël na dood premier

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gezworen om wraak te nemen op Israël na de dood van premier Ahmed al-Rahawi. Hij kwam afgelopen donderdag om bij een Israëlisch bombardement op Sanaa. Ook enkele ministers werden daarbij gedood.

34 minuten geleden
Modi en Zelensky bellen over oorlog in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben elkaar telefonisch gesproken over de oorlog in Oekraïne. Modi sprak daarbij zijn steun uit voor de vredesinspanningen.

1 uur geleden
Duizenden protesteren voor Gaza tijdens filmfestival Venetië

VENETIË (ANP) - Duizenden mensen demonstreren tijdens het filmfestival in Venetië voor Gaza. Diverse buitenlandse media melden dat demonstranten zich met Palestijnse vlaggen en spandoeken hebben verzameld voor het Palazzo del Cinema, het hoofdkwartier van het festival.

2 uur geleden
Kallas: Rusland krijgt tegoeden pas na compensatie Oekraïne

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland zal zijn tegoeden van honderden miljarden euro's die in Europa zijn bevroren, alleen terugkrijgen als het land Oekraïne compenseert voor de veroorzaakte schade van de oorlog. Dat benadrukte EU-buitenlandchef Kaja Kallas na een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen.

2 uur geleden
Zelensky na dood politicus: moord was zorgvuldig voorbereid

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat de moord op oud-parlementsvoorzitter Andri Paroebi "helaas zorgvuldig was voorbereid". De prominente politicus (54) werd zaterdag doodgeschoten in de stad Lviv. De dader is voortvluchtig.

3 uur geleden
Houthi-premier en aantal ministers gedood bij Israëlische aanval

SANAA (ANP/RTR) - Bij de Israëlische aanval op de Jemenitische hoofdstad Sanaa van donderdag is de premier van de Houthi's gedood, meldt het persbureau van de rebellenbeweging. Ook een aantal ministers zouden zijn gedood bij het bombardement.

4 uur geleden
EU vraagt Amerikanen toch visum aan Palestijnse leider te geven

KOPENHAGEN (ANP) - De Europese Unie vraagt de Amerikaanse regering om haar besluit om geen visum te verstrekken aan de Palestijnse leider Mahmoud Abbas voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te heroverwegen. Dat maakte EU-buitenlandchef Kaja Kallas zaterdag na een vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen bekend.

4 uur geleden