Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Obligatierentes en Turkse lira centraal op Europese beurzen

Obligatierentes en Turkse lira centraal op Europese beurzen

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak houden maandag de blik vooral gericht op de rentes op de obligatiemarkten en de koersval van de Turkse lira. De oplopende marktrentes zorgen ervoor dat investeerders hun aandelenbeleggingen tegen het licht houden. Daarnaast zorgt het stijgende aantal coronagevallen in veel Europese landen voor vrees voor nieuwe lockdowns en onzekerheid over buitenlandse vakantiereizen in de voor de reissector belangrijke zomermaanden.

De Amsterdamse AEX-index lijkt op basis van de openingsindicatoren lager te beginnen aan de nieuwe handelsweek. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het rood openen. De belangrijkste aandelenmarkten in de Aziatische regio lieten maandag een gemengd beeld zien, met een flink verlies van 2,1 procent voor de Japanse beurs.

De Turkse lira kelderde in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar nadat president Recep Tayyip Erdogan zaterdag de baas van de centrale bank van het land had ontslagen. Dat besluit kwam enkele dagen nadat de Turkse centrale bank de rente flink opschroefde naar 19 procent om de snel stijgende inflatie in het land in te dammen. Turkije heeft daarmee de hoogste rente van de grootste economieën in de wereld.

Europese luchtvaartsector

In de strijd tegen het coronavirus vindt bondskanselier Angela Merkel het nog te vroeg om de coronamaatregelen in Duitsland te versoepelen. Merkel zou maandag bij het overleg met de leiders van de deelstaten de maatregelen willen verlengen tot een nader te bepalen datum in april. Ook het Nederlandse kabinet ziet volgens bronnen geen ruimte om nu de coronamaatregelen te versoepelen.

Ook de Europese luchtvaartsector staat in het nieuws. De Britse minister van Defensie Ben Wallace waarschuwde dat het nog te vroeg is voor Britten om een zomervakantie in het buitenland te boeken. Momenteel zijn vakanties in het buitenland volledig verboden. Dat verbod wordt op zijn vroegst op 17 mei opgeheven, maar het kan ook later worden.

Euro

Op het Damrak zijn ABN AMRO en biotechnologiebedrijf Galapagos vanaf maandag hun plek in de AEX-index kwijt. Beursuitbater Euronext liet eerder al weten dat de twee bedrijven degraderen naar de MidKap en worden vervangen door chiptoeleverancier Besi en verlichtingsproducent Signify. Het aandeel ASML zal mogelijk bewegen op een advieswijziging. Analisten van Cowen schroefden hun aanbeveling en koersdoel voor de chipmachinemaker op.

De euro was 1,1882 dollar waard, tegen 1,1907 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent tot 61,16 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 64,21 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Beurzen New York gaan met kleine uitslagen lang weekend in

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.

4 uur geleden
Griekse boeren protesteren met tractoren in Athene

ATHENE (ANP/RTR) - Duizenden Griekse boeren protesteren in de hoofdstad Athene tegen de hoge kosten voor hun productie en de concurrentie van landbouwproducten uit het buitenland. Volgens de boeren doet de overheid te weinig om hen te helpen. Ze hebben tientallen tractoren meegenomen en willen de hele nacht doorbrengen voor het parlementsgebouw in Athene.

6 uur geleden
Italië verbiedt stakingen op luchthavens tijdens Winterspelen

ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.

8 uur geleden
Bouwer Heijmans fors hoger op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.

9 uur geleden
Arrest Hoge Raad kost kabinet dit jaar ruim kwart miljard euro

DEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.

9 uur geleden
Tesla toont zelfrijdend systeem in afwachting van goedkeuring RDW

AMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.

11 uur geleden
Chipbedrijf Applied Materials stijgt op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.

11 uur geleden