NYT: team van Musk heeft toegang tot betalingssysteem overheid VS
NEW YORK (ANP/RTR) - Elon Musk en zijn regeringsefficiëntieteam DOGE hebben toegang gekregen tot het betalingssysteem van het Amerikaanse ministerie van Financiën, meldt de Amerikaanse krant The New York Times. Dat systeem verstuurt meer dan 6000 miljard dollar per jaar aan betalingen namens federale overheidsinstanties.
Ook bevat het systeem waartoe Musk nu toegang heeft persoonlijke informatie van miljoenen Amerikanen die sociale uitkeringen en belastingteruggaven van de Amerikaanse overheid ontvangen.
Multimiljardair Musk en zijn recent opgerichte efficiëntieteam hebben van president Donald Trump de opdracht gekregen om fraude en verspilling bij de Amerikaanse overheid op te sporen. In dat kader wilde Musk toegang tot het systeem dat het ministerie van Financiën gebruikt om federale betalingen te doen.
Alsnog toegang
Zijn pogingen werden tegengewerkt door een topambtenaar op het ministerie van Financiën. Die werd afgelopen week echter met verlof gestuurd en ging vervolgens met pensioen. Op vrijdag gaf de nieuwe Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, Musk toegang, aldus The New York Times.
De Democratische senator Ron Wyden lijkt zaterdag in een bericht op het sociale netwerk Bluesky te bevestigen dat het team van Musk inderdaad toegang heeft gekregen. "Bronnen vertellen mijn kantoor dat minister Bessent van Financiën DOGE volledige toegang heeft verleend tot dit systeem", schrijft hij. "Sociale zekerheid en Medicare-uitkeringen, subsidies, betalingen aan overheidsaannemers, inclusief degenen die direct concurreren met Musks eigen bedrijven. Alles."
Bezorgdheid
Wyden uitte vrijdag in een brief aan Bessent zijn bezorgdheid dat elke "politiek gemotiveerde inmenging" in het betalingssysteem van de Amerikaanse overheid "ernstige schade kan toebrengen aan ons land en de economie".
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
13 minuten geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
3 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
5 uur geleden