NVM: huizenprijzen nog flink in de lift in eerste kwartaal
NIEUWEGEIN (ANP) - De huizenprijzen in Nederland zaten in het eerste kwartaal nog flink in de lift. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn de effecten van de corona-uitbraak nog niet terug te zien in de cijfers. De meest zorgelijke ontwikkeling in de afgelopen periode was dat er minder nieuwbouwwoningen te koop gezet werden, aldus de makelaarsorganisatie.
Voor een bestaande woning werd afgelopen kwartaal gemiddeld 326.000 euro neergeteld. Dat was 9,6 procent meer dan een jaar eerder. Nieuwbouwwoningen werden daarbij ruim 14 procent duurder. Voor deze huizen moest door de bank genomen ruim 400.000 euro betaald worden.
Eerder op de dag stelden economen van ABN AMRO nog dat de huizenmarkt door de coronacrisis waarschijnlijk zo'n knauw krijgt dat de huizenprijzen volgend jaar zullen dalen. Het zou gaan om de eerste prijsdaling sinds 2014. Maar hoe sterk de daling wordt, is nog ongewis. Dat hangt af volgens de kenners bij de bank af van de precieze impact van de crisis.
Overheidsmaatregelen
Volgens de NVM liep de woningmarkt de afgelopen weken "gewoon" door, ondanks de overheidsmaatregelen om de verspreiding van het nieuwe coronavirus te beperken. Makelaars geven aan dat er weliswaar minder kijkers zijn bij een woning, maar dat deze wel serieus zijn. In de eerste week van april was er zelfs een kleine stijging in de woningverkoop zichtbaar.
Wat de gevolgen op de langere termijn zullen zijn, hangt in de ogen van de NVM vooral af van de lengte van de coronacrisis. Maar de organisatie benadrukt dat er eerder veel vraag was naar woningen, terwijl het aanbod beperkt is en er veel te weinig nieuwbouwwoningen zijn bijgebouwd. De enorme vraag is niet van de een op de andere dag verdwenen, denken de makelaars.
Verkoop
De verkoop van bestaande woningen daalde afgelopen kwartaal licht, met 0,6 procent. In totaal verkochten de NVM-makelaars afgelopen kwartaal bijna 32.800 woningen. Van nieuwbouw werd er wel bijna 7 procent meer aan de man gebracht, maar daartegenover staat dat er 6 procent minder nieuwbouwwoningen in de verkoop gingen. Het te koop staande aanbod van nieuwbouwwoningen is daarmee met ongeveer een tiende afgenomen tot 13.900 stuks.
"De ontwikkeling van het nieuwe aanbod baart ons wel zorgen", zegt NVM-voorzitter Onno Hoes. "De enige oplossing voor de woningnood is namelijk het vergroten van het aanbod." Hoes wijst erop dat het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) onlangs vanwege de coronacrisis voor de komende twee jaar nog eens 20 procent terugval bij de nieuwbouw van woningen voorspelde. "De krapte op de woningmarkt zal daarom voorlopig nog wel aanhouden."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. Beleggers deden het rustig aan na het lange weekend en de sterke opmars in april. Aalberts (plus 5 procent) behoorde tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven na een goed ontvangen kwartaalupdate van de industrieel toeleverancier.
10 minuten geledenDUBAI (ANP) - Dubai International Airport, normaal de drukste luchthaven ter wereld, heeft in maart de passagiersaantallen zien kelderen door de oorlog in het Midden-Oosten en de ernstige verstoringen van het vliegverkeer in de regio. Volgens de luchthaven daalde het aantal reizigers die maand met 66 procent in vergelijking met een jaar eerder tot 2,5 miljoen.
37 minuten geledenDE MEERN (ANP) - Huizenkopers en mensen die bijvoorbeeld een verbouwing willen financieren hebben afgelopen maand minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic heeft maandag een platform gelanceerd waar Europese ministeries van Defensie direct drones kunnen kopen. Daarmee worden inkooptrajecten voor "mission-ready drones" aanzienlijk verkort, meldt het bedrijf. Het platform lijkt op een recent gelanceerde dronemarktplaats voor het Amerikaanse leger, ontwikkeld met Amazon.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptomunt bitcoin is voor het eerst in meer dan drie maanden weer meer dan 80.000 dollar waard geworden. Handelaren verwerkten gemengde berichten over de oorlog in het Midden-Oosten. Verder lijkt sprake van optimisme dat er in de Verenigde Staten een doorbraak is in onderhandelingen over een bepaling in een wetsvoorstel voor cryptowetgeving.
1 uur geledenGRAPEVINE (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op eBay van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). GameStop wil van de onlinemarktplaats een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in april meer orders ontvangen door zorgen bij klanten over verstoringen van toeleveringsketens vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) haalden klanten door die onzekerheid orders naar voren. Dat leidde ook weer tot een hogere productie.
2 uur geleden