NVDE: nog miljarden aan subsidie nodig voor duurzame warmte
DEN HAAG (ANP) - Voor projecten voor duurzame warmte, hernieuwbaar gas en elektrificatie zijn nog miljarden euro's aan subsidie nodig als Nederland aan de klimaatdoelen voor 2030 wil voldoen. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse Vereniging van Duurzame Energie (NVDE). De organisatie pleit alleen al voor het jaar 2022 voor een budget van 12 miljard euro om deze verduurzamingstechnieken een goede kans te geven. Nu zouden dit soort projecten bij subsidierondes vaak sneuvelen.
Dat laatste komt omdat de goedkoopste technieken voorrang krijgen bij het uitdelen van subsidie, zegt NVDE-voorzitter Olof van der Gaag. "Maar je hebt alle technieken nodig om de klimaatambities van het kabinet te halen. En dan zijn ook de duurdere technieken nodig." Zijn organisatie wijst erop dat technologieën die bijvoorbeeld een alternatief bieden voor het gebruik van aardgas, nu ook interessant zijn met het oog op de flink gestegen gasprijzen.
De NVDE vertegenwoordigt meer dan zesduizend bedrijven die actief zijn op het gebied van duurzame energie. Omdat het veel tijd kost projecten uit te voeren, is volgens de vereniging haast geboden. De aankomende ronde van de zogeheten subsidieregeling Stimulering Duurzame Energieproductie (SDE) gaat in juni open.
Deze ronde is "van groot belang om voldoende projecten te laten draaien in 2030", schrijft de NVDE in een verklaring. Voor de SDE-ronde uit 2021 was 5 miljard euro beschikbaar, maar er werden volgens de organisatie projecten ingediend die goed waren voor 12 miljard euro. De subsidie kwam vervolgens vooral terecht bij projecten voor de opslag van CO2, zonne-energie en restwarmte. Projecten op het gebied van duurzame warmte, warmtepompen en duurzaam gas haalden het de afgelopen twee jaar vaker niet in deze subsidieregelingen, aldus de NVDE.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Zeker drieduizend mensen hebben een arbeidsongeschiktheidsuitkering ontvangen doordat ze corona kregen tijdens de pandemie. Dit meldt het Centraal Planbureau (CPB) na onderzoek naar mensen die tussen juni 2020 en augustus 2021 besmet raakten met het virus. Het aantal extra WIA-uitkeringen dat daadwerkelijk is toegekend door coronabesmettingen ligt volgens de onderzoekers nog hoger.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
6 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
6 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
7 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
8 uur geleden