Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nu geen terugkeer Syriërs, voor zomer nieuw rapport over situatie

Nu geen terugkeer Syriërs, voor zomer nieuw rapport over situatie

DEN HAAG (ANP) - Syrische vluchtelingen worden nu niet teruggestuurd naar hun thuisland, omdat het er niet veilig is. Maar nog voor de zomer komt een nieuw ambtsbericht, waarin wordt gemeld hoe de situatie er dan voorstaat. Demissionair staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asielbeleid) zei woensdag in de Tweede Kamer dat zij daarop haar asielbeleid zal baseren. Nu geldt nog het landenbericht van vorig jaar mei, waarin de omstandigheden in Syrië als "zeer zorgwekkend" worden omschreven.

Tot verontwaardiging van veel partijen stelden FVD, JA21 en PVV voor om tienduizenden Syriërs die naar Nederland zijn gevlucht voor het geweld, nu al terug te sturen naar hun thuisland of alsnog op te vangen in de regio. Ze vinden dat het in grote delen van het land veilig genoeg is voor de meeste Syrische vluchtelingen om hun leven daar weer op te pakken.

Het idee viel zeer slecht bij een grote meerderheid van de Kamer. Volgens de andere partijen is het er nog verre van veilig. De kans is groot dat het regime van president Assad, dat jarenlang de eigen bevolking heeft geterroriseerd, terugkeerders oppakt en martelt. Dat gebeurt al, melden mensenrechtenorganisaties. D66 wijst erop dat suggesties voor een terugkeerregeling leiden tot onrust onder de Syriërs en slecht is voor hun inburgering. Ook andere partijen vinden het inhumaan om mensen terug te sturen naar "een wrede en meedogenloze dictator". De VVD wil alleen terugkeer van vluchtelingen als dat zorgvuldig en veilig kan. Dat is nu niet aan de orde.

Veiligheidsrapport

Volgens Broekers zal het ministerie van Buitenlandse Zaken zich bij het nieuwe ambtsbericht baseren op informatie van onafhankelijke bronnen en daarbij ook een veiligheidsrapport betrekken dat Denemarken over Syrië heeft opgesteld. Denemarken besloot onlangs op basis daarvan een begin te maken met de terugkeer van asielzoekers uit Syrië. Volgens de drie rechtse partijen blijkt daaruit dat het wel degelijk veilig is in Syrië, nu een EU-lidstaat hiertoe overgaat. Maar volgens de staatssecretaris zijn de Deense pogingen om Syriërs terug te sturen tot nu toe gestrand bij de rechter.

Ook vinden de rechtse partijen dat vluchtelingen na vijf jaar geen verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd meer mogen krijgen. Maar volgens de bewindsvrouw is het een misverstand dat na vijf jaar automatisch een permanente vergunning wordt verstrekt. Dat hangt van allerlei individuele omstandigheden af.

Meer uit Binnenland

Bussen met asielzoekers van Ter Apel onderweg naar Groningen

TER APEL (ANP) - Twee bussen met tientallen asielzoekers zijn rond 21.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden zondagochtend weer teruggebracht.

3 uur geleden
Patiënt Radboudumc heeft geen ebola, blijkt uit onderzoek

NIJMEGEN (ANP) - De patiënt die op 21 mei in het Radboudumc is opgenomen wegens een lage verdenking op ebola, is negatief getest op die ziekte. "Dat betekent dat uit bloedonderzoek blijkt dat deze patiënt geen ebola heeft. De patiënt krijgt de nodige zorg op een normale zorgafdeling", meldt het Nijmeegse ziekenhuis zaterdag.

3 uur geleden
Tientallen activisten aangehouden na spoorblokkade Utrecht CS

UTRECHT (ANP) - De politie heeft 27 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van het spoor op station Utrecht Centraal. Ze stapten rond 13.15 uur meerdere sporen op. Pas toen alle treinen waren stilgezet, kon de politie zelf veilig het spoor op.

4 uur geleden
Lokaal eerste tropische dag, parkeerplaatsen stranden vol

ZANDVOORT/SCHEVENINGEN (ANP) - Veel mensen hebben het zomerse weer aangegrepen om naar het strand te gaan. In Zandvoort zijn de parkeerplaatsen vol en roept de gemeente op met het openbaar vervoer, de fiets of de scooter te komen. In Scheveningen zijn de parkeergarages bij het Kurhaus en de Nieuwe Parklaan vol, maar er blijken nog ruim vierhonderd parkeerplaatsen te zijn in de parkeergarage aan de Zwolseweg, meldt een woordvoerder van de gemeente.

8 uur geleden
Hart voor Den Haag en D66: onderhandelingen definitief geklapt

DEN HAAG (ANP) - De coalitieonderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 zijn definitief geklapt. Daarmee is de deur voor coalitievorming tussen Hart voor Den Haag en D66 in het slot gevallen, melden zowel Hart voor Den Haag-voorman Richard de Mos als D66-fractievoorzitter Yousef Assad.

8 uur geleden
Rode Kruis zet 175 bedden klaar in nachtopvang in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Rode Kruis gaat 175 bedden klaarzetten in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Dat meldt een woordvoerder van de organisatie. Rond 16.00 uur zal de opbouw van de opvanglocatie beginnen.

9 uur geleden
Politie haalt actievoerders XR van spoor bij Utrecht Centraal

UTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.

10 uur geleden