Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nu geen terugkeer Syriërs, voor zomer nieuw rapport over situatie

Nu geen terugkeer Syriërs, voor zomer nieuw rapport over situatie

DEN HAAG (ANP) - Syrische vluchtelingen worden nu niet teruggestuurd naar hun thuisland, omdat het er niet veilig is. Maar nog voor de zomer komt een nieuw ambtsbericht, waarin wordt gemeld hoe de situatie er dan voorstaat. Demissionair staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asielbeleid) zei woensdag in de Tweede Kamer dat zij daarop haar asielbeleid zal baseren. Nu geldt nog het landenbericht van vorig jaar mei, waarin de omstandigheden in Syrië als "zeer zorgwekkend" worden omschreven.

Tot verontwaardiging van veel partijen stelden FVD, JA21 en PVV voor om tienduizenden Syriërs die naar Nederland zijn gevlucht voor het geweld, nu al terug te sturen naar hun thuisland of alsnog op te vangen in de regio. Ze vinden dat het in grote delen van het land veilig genoeg is voor de meeste Syrische vluchtelingen om hun leven daar weer op te pakken.

Het idee viel zeer slecht bij een grote meerderheid van de Kamer. Volgens de andere partijen is het er nog verre van veilig. De kans is groot dat het regime van president Assad, dat jarenlang de eigen bevolking heeft geterroriseerd, terugkeerders oppakt en martelt. Dat gebeurt al, melden mensenrechtenorganisaties. D66 wijst erop dat suggesties voor een terugkeerregeling leiden tot onrust onder de Syriërs en slecht is voor hun inburgering. Ook andere partijen vinden het inhumaan om mensen terug te sturen naar "een wrede en meedogenloze dictator". De VVD wil alleen terugkeer van vluchtelingen als dat zorgvuldig en veilig kan. Dat is nu niet aan de orde.

Veiligheidsrapport

Volgens Broekers zal het ministerie van Buitenlandse Zaken zich bij het nieuwe ambtsbericht baseren op informatie van onafhankelijke bronnen en daarbij ook een veiligheidsrapport betrekken dat Denemarken over Syrië heeft opgesteld. Denemarken besloot onlangs op basis daarvan een begin te maken met de terugkeer van asielzoekers uit Syrië. Volgens de drie rechtse partijen blijkt daaruit dat het wel degelijk veilig is in Syrië, nu een EU-lidstaat hiertoe overgaat. Maar volgens de staatssecretaris zijn de Deense pogingen om Syriërs terug te sturen tot nu toe gestrand bij de rechter.

Ook vinden de rechtse partijen dat vluchtelingen na vijf jaar geen verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd meer mogen krijgen. Maar volgens de bewindsvrouw is het een misverstand dat na vijf jaar automatisch een permanente vergunning wordt verstrekt. Dat hangt van allerlei individuele omstandigheden af.

Meer uit Binnenland

Bijna 200 agenten doen inval in Brabantse panden, 9 aanhoudingen

TILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.

4 uur geleden
Nederlandse van Gaza-Flotilla onderschept door Israël

MARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.

4 uur geleden
OM eist 24 jaar cel in zaak over vergismoord op Rob Zweekhorst 

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.

5 uur geleden
Milieudefensie hoopt dat Hoge Raad Shell dwingt tot CO2-reductie

DEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.

6 uur geleden
Drugs gevonden bij fruit in Lidl-filialen Brabant en Limburg

MAASTRICHT (ANP) - In een aantal filialen van supermarktketen Lidl in Brabant en Limburg zijn maandag verdovende middelen aangetroffen tussen partijen fruit. Dit fruit was verpakt in grote dozen. De dozen zijn allemaal afkomstig uit hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen.

6 uur geleden
Amerikaanse straf Singh door rechter omgezet naar levenslang

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh omgezet naar een levenslange celstraf in Nederland. Singh kreeg in 1986 in de Verenigde Staten, waar hij destijds woonde, 56 jaar tot levenslang voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.

7 uur geleden
OM: Malek F. ontoerekeningsvatbaar voor moordpoging tbs-kliniek

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie stelt dat tbs'er Malek F. (39) volledig ontoerekeningsvatbaar was toen hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt in de Groningse Mesdagkliniek neerstak. De officier van justitie heeft de rechtbank daarom gevraagd de verdachte te ontslaan van rechtsvervolging en om voortzetting van de eerder opgelegde tbs-maatregel.

7 uur geleden