Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NS: nieuwe snellere intercity wordt geen tweede Fyra-debacle

NS: nieuwe snellere intercity wordt geen tweede Fyra-debacle

UTRECHT (ANP) - De nieuwe en snellere intercity die de NS vanaf woensdag inzet op de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam wordt "zeker geen tweede Fyra-debacle". Dit zegt directeur nieuw materieel Roel Okhuijsen over de nieuwe trein en opvolger van de Fyra.

NS schafte de flitstrein Fyra aan voor de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Brussel en Amsterdam en Breda. Die reed in december 2012 en januari 2013 op het Nederlandse spoor met reizigers. Meerdere gebreken kwamen aan het licht, waaronder softwareproblemen. De NS besloot daarop de treinen terug te sturen. De aankoop zorgde voor een verlies van 67 miljoen euro voor de NS.

De spoorwegorganisatie heeft bij de nieuwe ICNG (Intercity Nieuwe Generatie) geleerd van het Fyra-debacle, zegt Okhuijsen. "Vanaf het begin heeft een team kwaliteitscontroleurs het proces gevolgd om te zorgen dat de kwaliteit in een keer goed is", legt hij uit.

Proefritten

Een parlementaire enquêtecommissie heeft onderzoek gedaan naar het fiasco. Bij de toelating van de Fyra op het Nederlandse spoor stond onvoldoende vast of de trein ook echt veilig was, concludeerde die commissie in 2015. Okhuijsen zegt niet dat de flitstrein onveilig was. Volgens hem was de kwaliteit van de Fyra "niet goed genoeg".

De nieuwe trein rijdt vanaf woensdag proefritten met reizigers om te testen hoe die het doet in de praktijk. Als de trein het goed doet, zet de spoorwegorganisatie de intercity ook in op andere trajecten. Eerder deed de NS onder meer tests met zandzakken, om het gewicht van mensen na te bootsen. Met de uitkomsten van de praktijktest kan fabrikant Alstom eventueel nog wat aanloopproblemen oplossen in bijvoorbeeld de software en verbeteringen doorvoeren. "Alles is goed gecontroleerd en we accepteren alleen treinen die goed zijn", zegt Okhuijsen.

Hij meldt dat de ICNG een "uitgebreid testprogramma" heeft ondergaan. Zo is in Wenen in Oostenrijk getest of de verwarming het goed doet en of de trein tegen sneeuw kan. De Fyra had problemen met sneeuw en ijs. Volgens de directeur valt de ICNG niet uit door sneeuwval. Okhuijsen reed woensdagochtend mee met de eerste reis met de nieuwe trein. Hij kijkt terug op een "probleemloze rit". " Hij rijdt lekker en soepel. Ik hoop dat we op deze manier veel dagen kunnen rijden met deze trein."

Meer uit Financieel

Samsung komt met bredere opvouwbare telefoon en verhoogt prijzen

LONDEN (ANP/RTR) - Samsung Electronics heeft een bredere opvouwbare telefoon ter grootte van een paspoort onthuld. Ook heeft het Zuid-Koreaanse elektronicaconcern de prijzen van twee vernieuwde opvouwbare modellen verhoogd.

1 uur geleden
Wall Street begint gemengd, olieprijs verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag gemengd begonnen. Beleggers deden het rustig aan na het sterke herstel in de chipsector een dag eerder. De afgelopen tijd stonden de tech- en chipbedrijven flink onder druk door zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI). Op de beursvloeren wordt dan ook met spanning uitgekeken naar de resultaten van Google-eigenaar Alphabet, IBM, Tesla en Texas Instruments, die na de slotbel op Wall Street naar buiten komen.

1 uur geleden
Goedkeuring voor Frans-Russisch kernenergieproject in Duitsland

LINGEN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse autoriteiten hebben toestemming gegeven voor een Frans-Russisch kernenergieproject. Het project tussen het Franse Framatome en het Russische Rosatom zou worden gevestigd in de assemblagefabriek van Framatome in het Duitse Lingen.

2 uur geleden
Reisbranche zoekt alternatieven voor vluchten via Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - Reisorganisaties kijken of reizigers met een vlucht via het Midden-Oosten misschien nog kunnen veranderen van vlucht, nu de Nederlandse overheid reisadviezen heeft aangescherpt. Volgens reisbranchevereniging ANVR hebben duizenden Nederlanders voor komende tijd al vakanties in de planning staan waarbij ze via bijvoorbeeld Dubai naar Azië of Oceanië vliegen.

3 uur geleden
Schepen in Rode Zee wijzigen koers na dreiging Houthi's

LONDEN (ANP) - Meerdere schepen hebben woensdag hun koers op de Rode Zee gewijzigd. Dat meldt Reuters op basis van onder meer scheepvaartwebsite MarineTraffic. Houthi's zouden de schepen hebben gewaarschuwd om Saudische havens te mijden.

3 uur geleden
KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië verder uit

AMSTELVEEN (ANP/RTR) - KLM heeft besloten nog langer niet naar Saudi-Arabië en Dubai te vliegen door de onrust in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft woensdag de hervatting van de vluchten uitgesteld tot en met 6 september. Eerder had KLM al gezegd uit veiligheidsoverwegingen tot en met 23 augustus niet te vliegen naar de Saudische steden Riyad en Dammam en naar Dubai.

4 uur geleden
FrieslandCampina ziet grote opgave in uitvoering stikstofbeleid

AMERSFOORT (ANP) - De voorgestelde stikstofmaatregelen van het kabinet zijn "zeer ingrijpend" en raken vrijwel alle melkveehouders in Nederland. Dat zei Jan Derck van Karnebeek, topman van zuivelconcern FrieslandCampina, woensdag tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers. "Waar we kunnen, zullen we onze leden ondersteunen."

4 uur geleden