Novak: olie kan 300 dollar per vat gaan kosten bij sancties
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Als het Westen een verbod op de invoer van Russische olie oplegt kan dat "catastrofale gevolgen hebben voor de wereldmarkt". Daarvoor waarschuwt de Russische vicepremier Aleksandr Novak volgens Russische persbureaus. Volgens hem wordt de prijsstijging die op zo'n sanctie volgt "onvoorspelbaar". Olie kan dan "meer dan 300 dollar per vat gaan kosten en misschien zelfs nog meer".
Het Westen denkt over een ban op Russische olie, al zijn verschillende Europese landen nog niet overtuigd. De Verenigde Staten zouden eventueel ook zelfstandig de Russische olie in de ban kunnen doen. Als gevolg van de geruchten steeg de olieprijs maandag al hard, tot de hoogste prijzen sinds 2008. Sindsdien werd weer wat terrein prijsgegeven, maar een vat olie kost nog altijd rond de 120 dollar.
Zo'n sanctie zou weinig uithalen, stelt Novak verder. Volgens hem weet Rusland waar het zijn olie heen moet sturen als Europa en de VS de brandstof niet meer willen hebben. Op het ogenblik is het echter lastig voor Rusland om olie te verkopen, mede omdat eigenaren van olietankers huiverig zijn om hun schepen op dit moment naar Rusland te sturen.
Verder dreigde Novak dat Rusland de leveringen van gas aan Europa kan opschorten door pijplijn Nord Stream 1 buiten gebruik te stellen. Volgens hem "duwt Europa Rusland in die richting", al is zijn land nog niet klaar om die beslissing te nemen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
11 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
14 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geleden