Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Novak: olie kan 300 dollar per vat gaan kosten bij sancties

Novak: olie kan 300 dollar per vat gaan kosten bij sancties

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Als het Westen een verbod op de invoer van Russische olie oplegt kan dat "catastrofale gevolgen hebben voor de wereldmarkt". Daarvoor waarschuwt de Russische vicepremier Aleksandr Novak volgens Russische persbureaus. Volgens hem wordt de prijsstijging die op zo'n sanctie volgt "onvoorspelbaar". Olie kan dan "meer dan 300 dollar per vat gaan kosten en misschien zelfs nog meer".

Het Westen denkt over een ban op Russische olie, al zijn verschillende Europese landen nog niet overtuigd. De Verenigde Staten zouden eventueel ook zelfstandig de Russische olie in de ban kunnen doen. Als gevolg van de geruchten steeg de olieprijs maandag al hard, tot de hoogste prijzen sinds 2008. Sindsdien werd weer wat terrein prijsgegeven, maar een vat olie kost nog altijd rond de 120 dollar.

Zo'n sanctie zou weinig uithalen, stelt Novak verder. Volgens hem weet Rusland waar het zijn olie heen moet sturen als Europa en de VS de brandstof niet meer willen hebben. Op het ogenblik is het echter lastig voor Rusland om olie te verkopen, mede omdat eigenaren van olietankers huiverig zijn om hun schepen op dit moment naar Rusland te sturen.

Verder dreigde Novak dat Rusland de leveringen van gas aan Europa kan opschorten door pijplijn Nord Stream 1 buiten gebruik te stellen. Volgens hem "duwt Europa Rusland in die richting", al is zijn land nog niet klaar om die beslissing te nemen.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

2 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

2 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

3 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

4 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

7 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

7 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

8 uur geleden