Noren skiën overdekt wegens warmere en kortere winters
OSLO (ANP/BLOOMBERG) - Noren maken in een van de warmste winters in de geschiedenis de overstap naar overdekt skiën. Even buiten de Noorse hoofdstad Oslo is op een heuvel sneeuwhal Snø verrezen, waar nu een afdaling van 500 meter kan worden gemaakt op kunstmatige sneeuw. Rondom ligt bovendien een langlaufpiste van 1,5 kilometer.
Het werk is nog niet helemaal af, maar ski-liefhebbers vinden hun weg naar de skihal nu rondom de weiden groen zijn en er watervogels in de niet bevroren meren zwemmen. Binnen is het echter -2 tot -4 graden.
Enkele rijke Noorse investeerders en pensioenfondsen hebben het aangedurfd om deze ski-arena te bouwen in een land waar wat noordelijker populaire skigebieden zijn, zoals rond Lillehammer en Geilo. "De winters variëren meer dan wenselijk is", zegt directeur Morten Dybdahl van Snø . "Ze zijn korter en grilliger, daarom is er een markt voor een faciliteit als deze." De investeerders zeggen dat er 350.000 skiërs per jaar terecht kunnen.
De opening van de overdekte skihal valt samen met de warmste januarimaand in de 141 jaar dat de gemiddelde temperatuur in de wereld wordt bijgehouden, stelt het Amerikaanse weerinstituut National Oceanic and Atmospheric Administration. Ook in Noorwegen was het veel warmer dan gebruikelijk in de winter.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
23 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
14 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
14 uur geleden