Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorse centrale bank verhoogt rente waarschijnlijk in september

Noorse centrale bank verhoogt rente waarschijnlijk in september

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Noorse centrale bank verwacht in september zijn belangrijkste rentetarief te verhogen. Net als andere centrale banken besloot de Norges Bank in het voorjaar van 2020 de rente drastisch te verlagen, naar 0 procent, om zo de economie draaiende te houden tijdens de coronapandemie. Als een van de eerste rijkere landen hinten de Noren nu op een spoedige renteverhoging.

"Binnen de huidige beoordeling van de vooruitzichten en risico's wordt de beleidsrente waarschijnlijk in september verhoogd", zei gouverneur Oystein Olsen donderdag bij het nieuwste rentebesluit van de Noorse centrale bank. Eerder meldde Norges Bank al de rente waarschijnlijk te verhogen in de tweede helft van dit jaar, maar plakte daar nog geen specifieke datum op.

Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), liet eerder op de dag doorschemeren dat van de centrale bank voor de eurozone in september nog geen wijziging van koers moet worden verwacht. Nog niet alle harde economische data over het economisch herstel zijn dan binnen, zo zei hij.

Historisch laag

De ECB hield al voor de coronacrisis de rentes historisch laag om de economische groei en inflatie aan te jagen in de eurozone. Daar kwam nog eens een massaal opkoopprogramma van obligaties ter waarde van 1850 miljard euro bij om meer geld in te economie te laten stromen na de uitbraak van de coronavirus. Dit moet ervoor zorgen dat bedrijven en huishoudens gemakkelijk geld kunnen lenen.

Nu het economisch herstel van de coronacrisis vaart krijgt, doemen ook zorgen over sterk oplopende inflatie bij blijvend goedkoop-geldbeleid. De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve sloeg woensdag bij zijn rentebesluit al een strengere toon aan. De Fed zal de rente, die in reactie op de coronacrisis drastisch werd verlaagd, naar verwachting in 2023 verhogen. Dat is vroeger dan aanvankelijk verwacht.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

4 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

4 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

6 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

7 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden