Noors staatsinvesteringsfonds wil regulering AI door overheden
LONDEN (ANP/RTR) - Het staatsinvesteringsfonds van Noorwegen wil dat overheden vaart maken met het reguleren van kunstmatige intelligentie (AI). Dat zei topman Nicolai Tangen van het fonds tegen zakenkrant de Financial Times. Volgens Tangen werkt het fonds zelf aan richtlijnen over hoe bedrijven op ethische wijze kunnen investeren in AI. Die richtlijnen zouden in augustus worden bekendgemaakt.
Het Noorse Government Pension Fund Global heeft een beheerd vermogen van ongeveer 1,3 biljoen euro en bezit ongeveer 1,5 procent van alle aandelen in de wereld. Daarmee is dat fonds het grootste staatsinvesteringsfonds ter wereld en heeft het dus ook veel invloed. De investeringen in bedrijven vinden plaats op basis van ethische richtlijnen van de Noorse overheid. Als bedrijven zich niet aan die normen houden, dan wordt er ook niet in geïnvesteerd.
Het fonds heeft belangen in meer dan 9200 beursgenoteerde bedrijven wereldwijd, waaronder in de grote techfondsen Apple, Google-moeder Alphabet, Microsoft en chipbedrijf Nvidia. Al die techconcerns zijn momenteel hard aan het werk met toepassingen voor artificial intelligence bij hun producten en diensten. Het Noorse staatsfonds zou nu dus willen dat hier meer regelgeving van overheden voor komt.
Tangen zei verder dat het fonds AI wil inzetten bij aandeelhoudersvergaderingen. Volgend jaar zou de technologie moeten helpen bij het automatisch stemmen over tienduizenden moties bij vergaderingen, aldus de topman.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - De voorgestelde stikstofmaatregelen van het kabinet zijn "zeer ingrijpend" en raken vrijwel alle melkveehouders in Nederland. Dat zei Jan Derck van Karnebeek, topman van zuivelconcern FrieslandCampina, woensdag tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers. "Waar we kunnen, zullen we onze leden ondersteunen."
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel stelt "gevleid" te zijn door de interesse van concurrenten in het bedrijf. Dat zei topman Greg Poux-Guillaume in een interview met ANP. De biedingen die de eigenaar van verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens dit jaar heeft ontvangen van de Japanse branchegenoot Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams geven volgens de topman aan dat AkzoNobel "niet correct gewaardeerd wordt door de markt".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijzen zijn in acht handelsdagen met meer dan een kwart gestegen. Dat komt doordat de Amerikaanse president Donald Trump de hoop op spoedig herstel van de gasleveringen vanuit het Midden-Oosten de kop in heeft gedrukt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept maaltijdbestelplatform Thuisbezorgd.nl op te stoppen met het in rekening brengen van verborgen kosten. Bijvoorbeeld kosten voor verplichte 'service', tasjes, plastic verpakkingen en saus zijn vroeg in het bestelproces niet te zien, maar duiken pas aan het eind van de bestelling op. De belangenbehartiger van consumenten wil ook dat Thuisbezorgd met een vorm van compensatie komt en is daarover met het platform in gesprek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelstraten waren in de eerste helft van 2026 minder druk dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit tellingen van onderzoeksbureau RMC. Het weer speelt volgens de onderzoekers daarin een grote rol.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de AOW'ers heeft het gevoel dat de koopkracht het afgelopen jaar is verslechterd, meldt seniorenplatform AOW.nu. Van de 10.339 ondervraagde AOW-gerechtigden ervaart volgens het platform 85 procent dat ze ondanks stijgingen van de AOW minder te besteden hebben dan voorheen door de stijgende kosten van het dagelijks leven.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - OpenAI, de maker van ChatGPT, heeft bekendgemaakt dat zijn geavanceerde modellen voor kunstmatige intelligentie tijdens veiligheidstests op hol sloegen. De AI-systemen hadden op eigen initiatief ingebroken in een populair platform voor programmeurs. Het bedrijf uit San Francisco spreekt van een "ongekend cyberincident".
3 uur geleden